Mako Ungaria

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mako Ungaria

Mesaj de VladTepes » 12 Mai 2008 13:02

Buna, a fost cineva recent la pescaria de la intrarea in Mako ungaria 71 KM de la Arad?? am inteles ca se prinde bine crap. Daca a fost cineva as fi si io curios cum a prins si ami ales la ce a prins, porumb, boiles (daca boiles ce aroma), rama, vierme , etc, ce nada ati folosit (aroma ma intereseza numa),. La crap bineintels :)).

Multumesc

Avatar utilizator
masiniar
new member
Mesaje: 13
Membru din: 15 Mai 2008 09:41
Localitate: arad

mako

Mesaj de masiniar » 15 Mai 2008 10:18

am fost si nu merge deloc, am prins vreme frumoasa si am luat doar un ciortan, dar sa vedem pe viitor
fir intins

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 15 Mai 2008 17:32

Afost un coleg sambata, a luat 6 buc.( asa se lauda el!), cu boilles-uri facute cadou de patronul baltii, care este pe balta non-stop, la pescuit.Nu stie ce aroma si ce fel erau, el a incercat la porumb si solubile dar, asa zice el, nimic! :oops:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 16 Mai 2008 12:43

Hmm, si boilesurile alea le primesti daca platesti sau le cumperi de al patron? :)) .
Probabil nadeste cu aroma acea de boiles.

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 16 Mai 2008 12:48

Ciudat, si acele boilesuri le primesc toti care vor si pescuiesc pe balta aia contra cost?? sau il cunostea pe sef. Un raspsuns rapid as vrea ca la noapte plec pe balta :))

ha am postat de doua ori ca mio dat ceva eroare situ

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 16 Mai 2008 19:36

Probabil ca patronu' arunca regulat acele boillesuri in apa si crapul s-a invatat cu ele.Colegu' a zis ca s-a "imprietenit"cu patronu' pe balta, este nelipsit de acolo, nu-l cunostea(de fapt nici n-a mai fost pana sambata asta la Mako).Vezi sa pleci devreme sa ocupi loc, balta-i mica, cam 120 lungime pe 100 latime.Fir intins! ;-)
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 19 Mai 2008 13:15

Ok am fost pe balta am ajuns primu dar se pare ca uni au rezervari facute :(( dar nu ma plang ca loc am gasit, romani foarte prietenosi.
Am prins un Amur de 3 kile 400 la boiles de tutti fruti , am mai avut o trasatura la care nu am fost atent de mia tras batu in apa iar dupa ce lam scos din apa mia rupt firul, si mai spre dupamasa am prins platica de 2 Kile (nici nu stiam ca cresc asa mari :D ). Nu a plecat nimeni de pa balta fara peste. Pe la ora 11-12 patronu a bagat un camion de Somi in apa (se pare ca balta are masina proprie speciala pt transport peste viu si se populeaza chiar de mia multe ori pe saptamana si in principal am intels ca cu pesti din rau nu din crescatorie cea ce am observat ca sunt foarte bataiosi , eu am avut ceva probleme cu amurul meu ca mia intra pe feeder ). unguru de langa mine a prins cam 4-5 somni africani la 2-3 kile si a avut o ruptura de bat si doua rupturi de fir, si a pus pe carlig carnatu din sanwich :)) incredibil :)).
Ce am observat ca am avut mai mult trasaturi la porumbul cu aroma de miere pe care lam lasat o nopate la imuiat cu armor de "sweet corn" decat colegi timisoreni din stanga ce dadeau la proum cu armoa de anason.

Pe mine ma convins balta, nu cred ca ma voi mai duce vreodata in romania la peste ma voi duce direct la unguri, ii drept ca ii mult 3000 de forinti - 450 000 lei vechi dar decat sa ma duc in alte locuri si 90% ca nu prind mai bine dua mai mult si situ ca nu am weekend ratat.

BOGD7N
new member
Mesaje: 2
Membru din: 22 Mai 2008 18:53

detalii despre mako...

Mesaj de BOGD7N » 22 Mai 2008 19:11

Servus la toata lumea,
Puteti sa'mi dati si mie cateva detalii despre balta de la Mako? Cum se ajunge acolo (este spre Arad sau spre Szeged)? Se preteaza si la o iesire cu familia sau e numai pentru profesionisti?
Ca schimb de info, noi am fost in 18mai la balta de la Battonya (la 25km de Arad, la Turnu), o locatie in formare, dar cu destul de mult peste (judecand dupa capturile vecinilor). Am prins un crap de 1.5kg (pe cantar), cea mai mare captura din viata mea (si pescuiesc de vreo 30 de ani - deja? -, e drept, mai mult spre ape de munte). Pretul este 2800 de forinti si cred ca poti lua acasa 5 kg. Am pescuit doar cu momeli profane (rame rosi - castigatoare!, negre, kukoti si mamaliga pe plumb, fara momitoare).

Multe multumiri, scuze daca am deranjat pe cineva cu acest mesaj mai lung (si probabil plictisitor... :oops: ).

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 22 Mai 2008 23:41

Bai frate ,ce-am mai cautat sa aflu si eu ce mama ma-sii sunt aia kukoti ! :D Cred ca de viermusi era vorba ! ;-)
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 23 Mai 2008 11:11

:D da kukoti sunt larvele de musca (vierme).


La batani anu am fost dar la mako se paote iesi cu familia cred, locu ii foarte bine amenajat.
Balta este cum vi dinspre arad imediat la intrare pe stanga. Pretul este de 3000 forinti in care intra 5 kile de peste, se poate cumpara direct de acolo ce ai nevoie, exista terasa/bar , etc. Sa prins la de toate incepana de la rame.viermi proumb si bile cu tot felu de arome pana la carnatu din sandwichi.

Scrie răspuns