Balta noua-experiment-test

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Balta noua-experiment-test

Mesaj de vladut mateianu » 18 Mai 2008 21:44

Datorita faptului ca patronul lacului de care va scriu le da liber pescarilor sa retina peste la liber, nu voi divulga numele balti.
Important este doar rezultatul experimentului facut de mine.
Balta pe care nu s-a pescuit niciodata cu boilies. Am plantat monturile, deci am nadit din barca. Dupa cum discutam si la alt topic, am folosit un amestec de seminte preparate, bile tari intregi si sparte si boiliesuri solubile. La carlig bila tare de 18 mm.

Rezultatele m-au uimit. Dupa nici 3 ore prima captura, romanesc 12 kg. Au urmat inca 9 bucati, cu greutati cuprinse intre 5 si 16 kg. Partida a tinut 60 de ore, in total am prins aproape 100 kg de crap.

rezultate uimitoare, pe mine m-au uimit cat de repede s-au invatat crapii cu o mancare noua !

PS bilele au fost cu aroma squid & octopus, preferata mea ! :D

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 18 Mai 2008 21:59

Banuiesc ca ai eliberat crapii :)
Dar exista astfel de "patroni" de ape? Nu a stat nimeni sa-i explice ca e avantajos si pt noi si pt el sa existe peste in apa?
Sau macar sa restrictioneze nr de kg care se poata lua acasa pt cei ce doresc acest lucru si sa mentina un echilibru intre tonele de peste "scos" din apa si populari cu puiet.

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 18 Mai 2008 22:32

Eu i-am eliberat pe toti, dar au mai prins si altii.....si nu pot spune ca au facut acelasi lucru. Mai rau, au vazut si combinatia cu boiliesurile. Bine macar ca nu sunt multe locuri de pescuit pe balta !


PS Patronului i-am explicat, dar a zis ca nu ii mai vin pescari daca instaureaza regula cu eliberatul ! Lucru destul de adevarat tinand cont ca balta este la 200 km de Bucuresti....

Scrie răspuns