Sovarca - Galati, Com. Oancea

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Sovarca - Galati, Com. Oancea

Mesaj de Dan Cristian » 09 Iun 2008 12:11

Cateva detalii (privind pescuitul sportiv) si fotografii, despre aceasta balta :

- balta are crap, caras, amur, novac, sanger, biban, platica si mai nou, si somn.
- taxa - 40 lei
- doamnele si copii (pana in 14 ani), pot pescui gratuit.
- se afla la 55 km, distanta de Galati
- suprafata undeva la 250 ha (din care ~180 ha, deschise pescuitului)
- Fir intins !!!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat 09 Iun 2008 13:07 de către Dan Cristian, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
florynel
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 06 Mar 2007 23:48
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de florynel » 09 Iun 2008 12:20

superba balta :shock: :shock: :shock:

johnxxl
new member
Mesaje: 8
Membru din: 17 Mar 2008 11:37
Localitate: Galati

Mesaj de johnxxl » 10 Iun 2008 11:01

Ai avut ceva capturi la balta?

Cum a mers?

As dori mai multe detalii.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 10 Iun 2008 11:38

Am fost duminica (prima iesire in acest an, pe aceasta balta) de dimineata pana seara, la un pescuit mai mult de relaxare (am cautat albitura si mai putin crapul). Am prins caras & biban, in apropierea malului, iar la momeala aruncata in larg, am prins caras mai mare. Trebuie sa-ti cauti un loc, unde ai posibilitatea sa arunci in larg, fara a agata nuferii. :-) In anii din urma, am prins peste frumos, in aceasta balta (crap si amur, 3-6 kg).

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 19 Iun 2008 20:17

Ca sa nu deschid alt topic postez aici, deci :

A fost cineva, din pescarii galateni la baltile de la Vladesti sau la Mata Radeanu !?!? Daca da, ar fi recunoscator, daca se pot da cateva detalii, despre taxe, capturi, momeli. Ma bate gandul ca acest weekend sa fac o iesire pe una dintre aceste balti.

Multumesc. :-)

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 19 Iun 2008 20:21

Superba balta!!!
Imagine

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 20 Iun 2008 08:05

VRAJEALA :evil: VRAJEALA :evil:,este o panarama de balta Sovarca,spune nenea Dane adevarul,se pescuieste de la rasarit pana la apus,daca vrei sa stai 2 zile trebuie sa iesi seara din balta,sa iti faci cortul la poarta si a doua zi intri din nou sa pescuiesti,nu iti da voie cu masina pe malul baltii,deci trebuie sa mergi .....km pana la dig,ce sa va mai spun :?: cel mai rau propietar de balta este Santion,nu ai voie sa plantezi si mai sunt multe de spus......
Vladesti este super din punctul asta de vedere,se prinde peste ca lumea,eu am fost anul asta de 3 ori si de fiecare data am prins cel putin 5 pesti mari,asa ca Dane spune conditiile la oameni si pe urma trimite-i la balta.
Daca nu am dreptate si stii ca s-au schimbat conditiile enumerate de mine mai sus scrie pe forum conditiile care sunt acum si eu imi cer scuze pe forum.

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 20 Iun 2008 09:41

tudorgabriel scrie: Vladesti este super din punctul asta de vedere,se prinde peste ca lumea,eu am fost anul asta de 3 ori si de fiecare data am prins cel putin 5 pesti mari,asa ca Dane spune conditiile la oameni si pe urma trimite-i la balta.
Daca nu am dreptate si stii ca s-au schimbat conditiile enumerate de mine mai sus scrie pe forum conditiile care sunt acum si eu imi cer scuze pe forum.
Niste detalii, unde este Vladesti, conditii, etc?
Imagine

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 20 Iun 2008 10:09

Intr-adevar nu se poate pescui noaptea, cu camparea asa este, dar cu masina, ai voie sa intri unde vrei tu (anul trecut sau acum doi ani, cand a venit Prutul a rupt digul principal, dar se poate intra cu masina, pe un drum destul de bun, imediat dupa balta, la stanga ... oricum am vazut pescari care nu stiau de acel drum si isi carau tot echipamentul cativa km buni). Oricum, in unele locuri de pe balta "rupe" crapul (nu foarte mare intr-adevar, dar ok). Desi este o balta din "provincie", eu unul indragesc aceasta balta si nu o consider "panarama". :-?

PS : Care-i faza cu Santion ... !?! :-?

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 20 Iun 2008 10:43

Dane, ai mp de cateva zile, cand binevoiesti a-l citi ?! :lol:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Scrie răspuns