balta COLACU

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
JUBY
new member
Mesaje: 4
Membru din: 16 Iun 2008 12:29
Localitate: buftea
Contact:

balta COLACU

Mesaj de JUBY » 24 Iun 2008 15:29

-22.06.2008 -5 kg de peste ,8 lansete ,nimic deosebit,ciortan ,caras,. crap-timpul partidei 10 ore Pentru cine nu a mai fost din Bucuresti de la podul Constanta faci stanga pe sosea Chitilei -Tartasesti-Baldana, din Racari faci dreapta spre Colacu 6km la intrare in Colacu dupa ce treci podul care transverseaza raul Colentina faci dreapta (pana aici e asfalt
)si mergi pana iesi din sat apoi pe primul drum faci la dreapta si apare balta ---taxa e de 30 ron cat prinzi ei acasa.

JUBY
new member
Mesaje: 4
Membru din: 16 Iun 2008 12:29
Localitate: buftea
Contact:

Mesaj de JUBY » 24 Iun 2008 15:35

---inca un aspect important daca te prinde ploaia cu masina pe balta acolo ramai sau tractor sa te scoata.

catalin_marcu
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 02 Feb 2007 00:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de catalin_marcu » 24 Iun 2008 16:01

JUBY,

Ai pescuit pe Colacu2, balta cu insula?
Daca da, am fost si eu acolo o data anul asta pe la inceputul lui Mai si in 10 ore am prins doar un ciortan de vreo 300 de grame, eliberat desigur.
Ce am mai observat la acest lac este ca multi pesti au boala aia de le sangereaza solzii (ceva parazit sub solzi).
Dupa ce treci digul dintre cele 2 balti (Colacu 2 si 3) este o padurice mai mica chiar langa mal. Acolo am pescuit eu. Pana la insula apa nu e mai mare de 1 metru si jumatate, fundul este ca drept ca in farfurie.
Tu in ce loc ai pescuit?

Merci, fir intins,
Catalin.

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 24 Iun 2008 17:25

Colacu 1.2.3.4. au fost baltile lui Nicu Ceausescu pana l-au gaurit pe al' batran :lol:
Am pescuit acolo din '91 pana in 96, au fost SUPER balti ( mai ales aia cu insula cum o stiti voi... "balta lui Costel" ) pe vremea aia era un alt inginer ( nea' Vali ) si erau baltile pline de peste( acolo am recordul meu pers, o salonta de 23 kg ). Din 97' a venit inginerul ala mic cu barba si s-a ale prafu' de Colacu'. Nu mai stiu ce peste are pe acolo. Statul meu este sa OCOLITI Colacu.....
Poate sa mergeti dupa caras palmas...cine da dupa asa ceva :-?

JUBY
new member
Mesaje: 4
Membru din: 16 Iun 2008 12:29
Localitate: buftea
Contact:

Mesaj de JUBY » 24 Iun 2008 19:00

-nu am pescuit la balta cu insula, cea din dreapta era nu stiu ce NR dar cred ca se ducea spre satul GHIMPATI,malul abrupt ,am dormit vreo 2 ore de bine ce tragea pestele,am incercat tot arsenalu de momeala dar slab, o sa mai incerc odata la toamna sau la SABIESTI., au si site iazuricolacu, fapt ce ma determinat sa bat drumul pana acolo.

catalin_marcu
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 02 Feb 2007 00:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de catalin_marcu » 24 Iun 2008 23:54

JUBY,

Atunci cred ca ai fost la Colacu 1, este o balta chiar langa o padure iar malul abrupt este chiar langa sosea. Sunt si niste plopi inalti la marginea soselei.
Acolo ai fost?

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 25 Iun 2008 14:06

Salut
Balta este Colacu 1 cea de langa sosea. Este de ocolit intr-adevar
Si eu am fost anul trecut si am dat de un drum super prost.
Mai mult la casa de langa padure tocmai intindeau plasele la uscat. I-am intrebat pe "localnici" daca au bagat plasele si ziceau asa mandrii de ei ca nu ca le au pt altceva (si in gand imi inchipuiam marmota cum invelea ciocolata in staniol). Apa este destul de mica (am intrat in apa sa lansez si am mers destul cu apa pana la genunchi) si plina de vegetatie. Tot ce s-a prins a fost numai caras cat palma
E ok de gratare si bere mai mult nu ai ce sa prinzi
Surpinzator ca era destula lume si asta cred pt ca era ieftina.

JUBY
new member
Mesaje: 4
Membru din: 16 Iun 2008 12:29
Localitate: buftea
Contact:

Mesaj de JUBY » 21 Iul 2008 10:28

-20.07.2008 --BALTA COLACU [CEA CU INSULA IN MIJLOC]-timpul partidei 8 ore -dezastru -0 kg-am incercat tot arsenalu de momeli,nu tragea ,am aruncat 8 lansete,nimic.BALTA era plina de pescari rezultate slabe.

Scrie răspuns