Balta Revarsarea-Tulcea

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
ciprian2008
junior member
Mesaje: 73
Membru din: 12 Feb 2008 20:15
Localitate: Buzau

Balta Revarsarea-Tulcea

Mesaj de ciprian2008 » 25 Iun 2008 15:14

Ma poate ajuta cineva cu informatii despre aceasta balta ? Traseul(sunt din Buzau), cum este balta(adanca,mica,stuf,maloasa??) daca se poate pescui noaptea, ce papa crapul (ca am auzit ca este crap acolo), porumb sau/si bile, cum este drumul la balta, eventuale info "la cald" daca a fost cineva de curand etc....As vrea sa ajung in acest weekend, deci daca ma puteti ajuta...Multam fain' anticipat ! ;-)

Ciprian

ciprian2008
junior member
Mesaje: 73
Membru din: 12 Feb 2008 20:15
Localitate: Buzau

Mesaj de ciprian2008 » 26 Iun 2008 09:26

Nu stie nimeni nimic ?? :-( . Maiden parca tu esti din Tulcea, ai ceva info ?
Ciprian

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 26 Iun 2008 12:44

E cam sat fara caini....manele, dubioshi...alearga cu mashinile-n toate partzile.....braconieri.... Eu am un gust amar despre acea balta. Poate nu-i tot timpul asa....habar n-am...oi fi nimerit io intr-o zi proasta.... E faina balta, mare, poti lua si barca, da' ar trebui putina ordine acolo. Peshte este, dar cum din cauza caldurii apa se evapora, mai tot timpul se baga apa din Dunare.O singura data am fost, inca nu cunosc asa bine locurile, dar mi s-a parut tare aglomerata si galagioasa. O sa mai incerc si alte datzi, vine multa lume, din toata tzara...taxa e mica.... Mare atentie la firele de tensiune. Au murit cativa acolo, dand cu varga de carbon in firele electrice.
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

ciprian2008
junior member
Mesaje: 73
Membru din: 12 Feb 2008 20:15
Localitate: Buzau

Mesaj de ciprian2008 » 26 Iun 2008 13:08

Nu suna prea bine ce-mi spui tu :-( ...prefer sa nu prind nimic doua zile decat sa stau cu manele si agitatie pe balta ca sa-mi fac nervi. Eu auzisem ca balta e faina in sensul ca pe alocuri arata ca in Delta Dunarii si asta m-a incantat mult...acum nu stiu ce-oi mai face....sa ma duc, sa nu ma duc, cred ca dau cu banu' :mrgreen: Oricum merci de info.
Ciprian

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 26 Iun 2008 17:09

maiden balta revarsarea e topraichioi cumva?

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 26 Iun 2008 20:32

tinere...mai mananci o paine de la Topraichioi pana la Revarsarea !! :lol: N-ai harta? Cauta pe googe eart, e pe drumul Tulcea-Galati, dincolo de Isaccea. Apropos, se vede frumos pe google eart, adica mare...ca detaliu nu este, nu s-a fotografiat corespunzator inca.........
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 28 Iun 2008 12:05

doar una? :mrgreen: :mrgreen: .acum am vazut unde este

doctorul
new member
Mesaje: 1
Membru din: 27 Apr 2010 12:49

revarsarea

Mesaj de doctorul » 27 Apr 2010 14:33

Am fost saptamana trecuta la Revarsarea si recomand tuturor pescarilor sa nu mai calce pe acolo din urmatoarele motive:
1. balta din partea dreapta a fost secata si terenul redat agriculturii, desi am serioase indoieli asupra legalitatii demersului intru-cat concesionarul a concesionat doar luciul de apa si nicidecum terenul agricol.
2. balta din partea stanga are apa mica si urmeaza si ea sa fie asanata, in acelasi scop
3. taxa este 30 lei pe zi si nu se prinde nimic, pestele este f rar.
Singurul loc unde se poate prinde ,, maruntis ,, este canalul ce alimenteaza aceste balti si nu face obiectul platii, drept pt care, in opinia mea, balta de la Revarsarea a ramas doar istorie.

Scrie răspuns