Corbu Mic, Constanta - 27 Iunie 2004

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
e_bogdan
new member
Mesaje: 2
Membru din: 28 Iun 2004 19:50
Localitate: Constanta

Corbu Mic, Constanta - 27 Iunie 2004

Mesaj de e_bogdan » 28 Iun 2004 21:20

Ieri am fost la Corbul Mic, la 15-20 km de Constanţa, cam 9 (?) km de Năvodari.

Restricţiile sunt la crap, ce este sub 1 kg se aruncă înapoi, iar la cten nu e voie să se ţină nimic, nici un exemplar ! Pe baltă preţul e 150k, iar pe partea cealaltă după debarcader, la pontoane, unde normal e accesul interzis e 250k, acolo sunt locurile de hrănire.

Cum ajungeţi: când ajungeţi la podul de la intrarea din Năvodari, de peste canal, faceţi la dreapta spre Petromidia nu spre stânga spre Năvodari. Treceţi de Petromidia, mai încolo treceţi de înca un pod şi o să vedeţi balta mare (Corbu Mare) pe stânga şi o cale ferată ruginită. Corbu Mic este în prelungirea bălţii mari. La intrarea în sat (Corbu) prima pe stânga este o stradă din beton ce se înfundă în cimitir, a doua duce la digul dintre cele două, este şi un indicator. Drumul este din pământ pietruit, cam prea înclinat în anumite zone la baltă.

Din nefericire din motive obiective am ajuns pe la ora 7 dimineaţa, mult prea târziu.

Pe Corbul Mare nu pescuia nimeni când am ajuns, pe Corbul Mic era plin. Cele două bălţi sunt separate de un dig, pe care se află un drum. Pe partea dinspre intrare a bălţii malul este aproape în totalitate din piatră+pietriş, fără stuf, şi abia dacă ai loc de stat. Malul este cam 1.5-2.5 metri sub pământul din jur, şi foarte înghesuit, nu prea ai unde sta confortabil. A fost imposibil de montat crăcane de orice fel sau juvelnicul deoarece nu e deloc pământ de înfipt ceva în el, doar pietre. E un singur loc bun din câte am văzut eu pe această parte, pe nişte pietroaie plate de 2-3 m, dar era ocupat.

Eu am avut doar 2 scule pentru pescuit, o lansetă 50-100 g cat A de 3 m şi un băţ de 3.50, iar colegul 3 lansete, 2 mici, una mare. Momeală merge cam tot, dar se pare că boilies nu au văzut în viaţa lor peştii.

Lanseta mea avea o montură standard cu un plumb de 60, şi doua cârlige de 6, cu spini suplimentari. Varga standard, cu 2 cârlige. Colegu avea două bombe, una cu cârlig suplimentar dedesubt cu pufuleţ, şi cealaltă lansetă cu 2 cârlige tot de 6 parcă. După ce a am montat primele 2 lansete cu mămăligă deja a tras un ciortănaş, clar de juma de kg, pe care l-am aruncat înapoi.

Ce s-a observat clar a fost că bomba fără cârlig dedesubt a fost dezastru, dispărea momeala în continuu, fără să se prindă deloc. Cea cu cârlig dedesubt cu pufuleţ a mers, dar s-a prins numai la acel cârlig, 5-6 ciortani sub 1 kg în 2 ore. A renunţat la bomba simplă colegu şi a pus montură standard.

Paznicii verifică totul des, se uită direct în juvelnic fără nici o reţinere.

În total în cele 3 ore în care a mers eu am prins vreo 30 de ciortănei, dar doar unul peste 1 kil, 3 pui de cten, 2 guvizi şi roşioare destule, vreo 12. Roşioarele s-au prins la vargă, unde am prins şi un număr mare de ciortănei, cam 1 la 10 minute la început, dar foarte mici, 100-300 g. La lansete am prins ciortani un pic mai mari, dar tot sub 1 kil, şi mai rar. Colegul în mod asemănător, şi el tot un ciortan de 1.5 kg şi unul mai măricel pe care l-a scăpat.

După ce nu a mai mers nimic am mers în recunoaştere pe partea cealaltă a bălţii, atât cât aveam voie să intrăm, şi ne-am montat sculele acolo, dar nu au tras decât 3 ciortănei în 2 ore. Malul aici e la 2-3-4 metri sub pământul din jur, se coboară abrupt, aceeaşi problemă, aproape nu ai loc nici să stai. Dar aici nu sunt pietre deloc, e mâl mult negru (ca şi în largul bălţii) şi stuf cu kilometrul, ce te încurcă foarte tare. Atenţie aici la păianjeni, m-au înţepat 2 în 10 minute până să-mi dau seama. De asemenea atenţie la lipitori, eu m-am catadicsit cu una într-o incursiune rapidă prin apă. Şi ţânţari sunt cu duiumul, evident.

Îmi pare bine că nu am fost la pontoane unde e 250k, cred că aveam la fel probleme multe, cu numărul hidos de peşti mici şi nimic mare, care mai mult strică momeala. Oricum cei mai mulţi pescari de pe baltă aveau doar vergi, doar vreo 6-10 lansete pe toată balta, asta ar fi trebuit să-mi dea de gândit. Din câte am văzut nimeni nu a prins crapi peste 1 kg ieri, noi şi încă 2 pescari am fost cazuri rare, dar doar cu 1-2 bucăţi de ţi-e ruşine să vii acasă. Roşioare la vargă în schimb merg super pentru amatori de aşa ceva, se mai prind ceva plătici. În rest ocazional alţi peşti, iar caraşi nu am văzut la nimeni.

Per ansamblu 150k mi se pare un preţ destul de mare în această perioadă deoarece nu e amenajat malul şi nu se prinde în esenţă nimic, iar la pontoane aceeaşi problemă cred. Dar la toamnă încerc sigur la pontoane, când se fac crapii mari. Sper să nu bage patronul năvoade totuşi.

Sunt curios care a fost experienţa altora la această baltă. Mă întreb în special dacă există crapi mari pe aici.

Fir întins !

e_bogdan
new member
Mesaje: 2
Membru din: 28 Iun 2004 19:50
Localitate: Constanta

Mesaj de e_bogdan » 28 Iun 2004 21:27

Ăăăăă, am uitat ceva important. Se pare că la toamnă preţul nu va mai fi de de 150k/250k, ci să vă aşteptaţi la mult mai mare, asta după ce am vorbit cu un pescar care m-a întrebat "Cum de s-a făcut aşa de ieftin?!", şi am auzit şi zvonuri pe acolo.

bivanus
new member
Mesaje: 2
Membru din: 23 Aug 2005 13:21
Localitate: constanta

Mesaj de bivanus » 11 Sep 2006 13:09

8.09.2006 Corbu Mic
Toate observatiile negative facute de e_bogdan mai sus ramin valabile. In plus s-a majorat si pretul: 40RON pe dig , 50RON pe malul opus satului , 60RON la pontoane.
La 6 dimineata am fost pe balta cu doi prieteni.Ne-am ales locul cel mai bun de pe dig, unde am putut sa ne sprijinim lansetele fara probleme ;-)
La momit am folosit porumb si un mix luat de la magazin. eu am pregatit si o zona cu boilies.Pacat de truda :(
De la 6 pina la 8 am luat fiecare cite un ciortan la 1.5 kg la bomba si am avut mai multe ratari.Vecinii au avut acelasi program , cel mai mare peste a fost la 3 kg. La boilie-suri nimica. La 8 au dat de mincare la pesti si ...gata :( Pe la 13.30 s-a pus vint puternic dinspre mare si am sters-o acasa.Duminica , unul dintre prieteni a revenit , si in acelasi loc a prins doi ciortani de 3 kg tot la bomba.
Din toamna asta se repopuleaza lacul Corbu Mare. De vreo doi ani a fost in litigiu si nu a mai fost populat. e un lac frumos, mult mai mare decit Corbul Mic.Inainte era un lac foarte bun , cu capturi frumoase la crap dar si la rapitor.
PS. Nu am vazut altceva decit crap in Corbu Mic.
got milk? nope, just boilies...

BUGHY1981
new member
Mesaje: 1
Membru din: 11 Apr 2008 18:46
Localitate: Constanta
Contact:

Corbu Mic

Mesaj de BUGHY1981 » 11 Apr 2008 18:50

Salut !!! Am fost azi la corbul mic si am stat exact ca prostii , nu zic ca nu am avut capturi dar doar ciortani mici pe care e pacat sa-i iei. Paznicul tot timpul ne verifica deja am devenit stresati. Acum 2 ani acelasi paznic mi-a aruncat 4 pesti si ne-am luat la harta cu el ca e nesimtit , a inceput sa imi masoare pestii si cica nu au peste 35 cm. Sfatul meu prietenesc nu va duceti fratilor la corbul mic ca dati banii degeaba
BUGHY

Scrie răspuns