pescuit MILA 23

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
bujorius
new member
Mesaje: 4
Membru din: 10 Aug 2008 11:53
Localitate: dublin,irlanda

pescuit MILA 23

Mesaj de bujorius » 10 Aug 2008 12:01

Pe data de 17 septembrie suntem un grup de 6 persoane din oradea care plecam pentru o saptamana in mila 23.Daca cineva cunoaste zona si ne poate oferi informatii despre cazare,barca cu motor de inchiriat,preturi,momeli si locuri,etc.
Va multumim pentru orice informatie
PESCUITUL DEZVOLTA SANATATE MINTALA

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 11 Aug 2008 18:47

eu merg in fiecare an in zona Mila,pe canalul Somtea,dar merg cu cortul,voi vreti la pensiune am intzeles.
au mai postat ceva pescari cazati in Mila foarte nemultumiti de atmosfera ,manele la greu,scandal...locatii de cort va pot ajuta dar pensiuni chiar nu servesc.

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 11 Aug 2008 20:01

ca sa ajungi acolo de la tulcea puteti sa luati Colanda , barca rapida de 7-8 persoane si costa 100euroi .Nici sa nu iti treaca prin cap sa mergi cu vaporul ala Spet ca face 4 ore si costa 35ron...si in plus e o taradaica care se strica in timpul drumului :). Eu m-am itors cu el si numai nu m-am batut cu prietenii care au tot insistat sa ne intoarcem cu Spet. Am facut 4 ore ..s-a stricat in apropiere de tulcea si in plus m-a mai taxat inca 15ron pt ca aveam paturile (15kg).
barca pentru calatorii & pescuit puteti inchiria din mila 23 de la Nicu (0762678332) sau direct la sotia lui la magazinul de la ponton. ei vroiau 100ron/ zi ..dar sa negociezi si sa nu dai mai mult de 80 (barca laguna 470 cu motor de 6 cai ).
pentru cazare gasesti destul de multe chestii...IOROM ....inima deltei....etc ..dar pescarii cu vana in ei nu stau la pensiune :P
daca pescuiesti la crap nadasti cu porumb si dai tot la porumb :) , atat la borcan cat si uscat. porumbul la borcan sa fie cat mai natural..sau sa aiba culoarea celui natural, eu am folosit de scoica si a fost prinzator. am vazut pe unii care si-au incercat norocul si la mamaliga dar nu prea au avut suces.
sa iti iei bete cat mai surte, max 3m.....cred ca 2.1 sau 2.4 sunt cele mai potrivite .
locuri nu pot sa iti recomand decat Sontea si Olguta ca in alta parte nu am pescuit la crap . de altfel si pe dunarea veche e bine :)

bujorius
new member
Mesaje: 4
Membru din: 10 Aug 2008 11:53
Localitate: dublin,irlanda

Mesaj de bujorius » 11 Aug 2008 21:40

Nu vrem neaparat la pensiune dar un dus seara si sa tii pestii la congelator ar fi imposibil la cort,mai e si problema timpului(e pt 17 septembrie),nu cred sa mai fie prea mari calduri,in special noaptea.Preturile par acceptabile la ambarcatiuni.Am gasit o pensiune cu 55RON/pers/noapte si include si cina.Nu cred ca e nu stiu ce conditii dar nu ajungi decat noaptea oricum.In legatura cu momeala...am inteles ca in sat gasesti toate momelile si nu prea merita sa le cari cu tine pe drum,mai ales de la oradea :mrgreen:
PESCUITUL DEZVOLTA SANATATE MINTALA

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 11 Aug 2008 21:58

Daca vreti va mai dau o varianta...mergeti pina in Gorgova cu masina si acolo va dau un contact care are si pensiune...va poate duce el pe locurile de pescuit sau va inchiriaza barca,din gorgova pana pe somtea,olguta faceti 20 de min si puteti incerca si pe Sulina,la iesire din Gorgova sunt niste locuri bune de salau si crap.

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 11 Aug 2008 22:36

In sprijinul celor postate mai sus itzi citez o patanie a unui pescar (sper sa nu se supere)

,,Nu ma pot abtine de la un demers impotriva
pensiunii Valodea din Mila 23.
Imi pare rau sa afirm, dar concediul pe care mi l-am petrecut la aceasta pensiune a fost cel mai
ingrozitor pe care l-am avut vreodata (si am avut destule experiente dezgustatoare in frumoasa Romanie).
Am stat la aceasta pensiune intre 30 iulie si 2 august 2008 si pot sa spun ca am fost multumita pana cand
in dimineata de sambata 2 august la ora 5 am fost treziti de bubuituri de boxe si manele date la maxim.
Credeam initial ca cineva isi incearca aparatura, dar nu era asa. Alaturi, la cherhana, 2 pescari si un
"solist" ne "distrau" cu manele "live" date la maxim, cu boxele scoase la vedere si orga electronica
utilizata cu mult "talent". Am mers sa le spunem ca suntem niste turisti "amarati" si am venit sa ne
odihnim in liniste in singura noastra vacanta dupa un an de munca. Am fost injurati in ultimul hal, iar
"petrecerea" a continuat. La 12 ziua cand artistii au obosit, am fost cautati de petrecaretii bauti bine
si pusi pe scandal, pe motiv ca i-am jignit in incercarile noastre de a-i face sa inteleaga ca este
indecent comportamentului lor. Ne-au amenintat, ne-au injurat, au intrat peste noi pana in fata camerelor
de la parter cu sticle de bere dupa ei. Totul a culminat cu amenintarea finala in care urma ca a doua zi
de dimineata (cand stiau ca plecam, n-am inteles de la cine) sa ne bata bine impreuna cu alti "prieteni"
pe care urmau sa-i caute anume. Am sunat la proprietara, am protestat, dar in final am inteles ca suntem
doar niste turisti amarati care am indraznit sa cerem putina liniste pe banii nostrii, asa ca am
inchiriat pe sume fabuloase o salupa si am reusit sa plecam. Sfatul meu este sa evidati mila 23 sau
macar aceasta pensiune, pentru ca ceea ce mi s-a intamplat mie si prietenului meu se poate intampla
oricui. Nimeni nu va va oferi protectie, dreptate, sau respect. Ei stiu doar sa ia banii. Mentionez ca
eram clienti fideli ai pensiunii, pentru ca mai fusesem si cu un an in urma, si am facut greseala sa ne
intoarcem si anul acesta. Rusine sa va fie !!! "

bujorius
new member
Mesaje: 4
Membru din: 10 Aug 2008 11:53
Localitate: dublin,irlanda

Mesaj de bujorius » 12 Aug 2008 00:41

Cred ca sunt in asentimentul tuturor care citesc acest forum rugandu-va sa postati orice informatii(eg. pensiuni,ambarcatiuni,locuri de pescuit,campare,de ce sa ne ferim, experiente neplacute,preturi...) care ar fi utile nu numai pentru mine ci si pentru altii care nu au fost si e mai bine sa fii informat decat sa fii tepuit. ;-)
PESCUITUL DEZVOLTA SANATATE MINTALA

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 12 Aug 2008 18:06

cu 10 ron iei rame negre de iti ajunge si de friptura si de bors :) (la baba Leana{o gasesti dansand prin crasma :-) } sau la nea' Mihai).
pestele sta bine si in apa nu numai in congelator(si la propriu si la figurat :-) ). Noi am mancat aproape numai peste prins de noi, dar am adus si acasa 4 pesti (2 pt mine si 2 pt un prieten).
nu stiu daca gasesti porumb pentru nadit. eu am carat din bucuresti 25kg. de altfel nici rame rosii nu gasesti ...dar daca nu dai la peste mic nici nu ai nevoie de ele.
cat despre petrecareti, eu nu am inteles legatura cu Volodea :( ....trebuia sa se bata patronii pensiunii cu betivii din sat sau ce trebuiea sa se intample?

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 12 Aug 2008 20:00

,,cat despre petrecareti, eu nu am inteles legatura cu Volodea :( ....trebuia sa se bata patronii pensiunii cu betivii din sat sau ce trebuiea sa se intample?"

De exemplu sa nu li se permita sa intre in pensiune peste turisti? ;-)
Nu cred ca ai fii vrut sa fii in pielea lor.
Citez un altul:

,,Sambata dimineata si eu am fost trezit de aceeasi muzica, fiind cazat la pensiunea IOROM
de vis-a-vis de pensiunea Valodea, distanta dintre pensiuni fiind de aproximativ 500
metri, va dati seama in ce hal putea sa urle muzica la ora 5 dimineata.Concluzia nu este
sa evitati Mila 23"

Mergand mai departe mie mi se parea normal sa mearga respectivii patroni de pensiuni sa rezolve ei cu localnicii,doar banii au incasat de la ei.
Nu imi vine sa cred ca poate parea asta o normalitate,asa standarde joase avem in legatura cu un concediu la pescuit(pentru unii unul pe an) :shock:

Scrie răspuns