Brateni...o legenda uitata!!!

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Boros Floris
junior member
Mesaje: 48
Membru din: 04 Apr 2008 19:35
Localitate: cluj
Contact:

Brateni...o legenda uitata!!!

Mesaj de Boros Floris » 14 Aug 2008 23:15

Fratzi de suferinta,ce sa intamplat cu acest paradis al crapilor???are cineva vreo explicatie???Pacat mare...este un loc frumos si se MAI :lol: prindea si peste...astept sa raspundeti...
ARIZONA CARP TEAM

rares
member
Mesaje: 115
Membru din: 10 Apr 2008 07:26
Localitate: cluj

Re: Brateni...o legenda uitata!!!

Mesaj de rares » 16 Aug 2008 19:51

Boros Floris scrie:Fratzi de suferinta,ce sa intamplat cu acest paradis al crapilor???are cineva vreo explicatie???Pacat mare...este un loc frumos si se MAI :lol: prindea si peste...astept sa raspundeti...
as raspunde eu,dar nu raspund,nu de frica ci pt ca imi racesc gura si imi obosesc degetele tastand sa va raspund.
dar o voi face macar in 3 cuvinte<"NESIMTIREA UNOR PESCARI".
nu va mai puneti aceste intrebari stupide,pt ca ati stiut ce se intampla si se va intampla cu acel lac,se intampla chiar sub ochii vostrii,cati ati fost cei care au luat atitudine??/,stiu nu o sa-mi raspunda prea multi ca nu au fost :oops: .
dar las ca deja se indreapta spre alte lacuri,spre exemplu livada si nu ii vad bine pe multi care vor incerca si stiu ca vor incerca sa fure.dar baietii sunt pregatiti si patronul si mai si(pusca)
pescuit=sportivitate,fair-play,relaxare

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Re: Brateni...o legenda uitata!!!

Mesaj de florioro » 16 Aug 2008 21:22

rares scrie:"NESIMTIREA UNOR PESCARI".
nu va mai puneti aceste intrebari stupide,pt ca ati stiut ce se intampla si se va intampla cu acel lac,se intampla chiar sub ochii vostrii,cati ati fost cei care au luat atitudine??/,stiu nu o sa-mi raspunda prea multi ca nu au fost :oops: .
dar las ca deja se indreapta spre alte lacuri,spre exemplu livada si nu ii vad bine pe multi care vor incerca si stiu ca vor incerca sa fure.dar baietii sunt pregatiti si patronul si mai si(pusca)
Asa este Rares.

Sa stii ca acum 1 an am incercat sa deschid capul celor de acolo si sa ii conving sa faca ceva cu "caratul" pestilor. Le-am explicat economic si practic avantajele unui lac C&R, dar degeaba. Le-am spus chiar atunci ca se bucura de taxa pe care o incaseaza, dar intr-un an maxim se va termina si vor pierde tot ce au facut.

Pacat ca sunt in Romania patroni de lacuri, unele chiar cu potential mare, care nu au realizat nici in acest an 2008 avantajele lacurilor C&R.

Apropos de Livada, sa fii convins ca si eu sunt cu ochii pe cei care vor sa fure si nu voi ezita sa iau masuri. Imi doresc din suflet sa nu se "strice" acest minunat lac.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 17 Aug 2008 00:27

Florine
stai linistit,la mentalitatea care o au paznicii(Nea Petre,Dan,Pali) nu cred sa se "strice" Livada.Cinste lor
Bineinteles si eu voi anunta paznici daca vad pe cineva bagand crapul la portbagaj

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 19 Aug 2008 17:28

A fost lacul meu de suflet si am amintiri frumoase de acolo .
De cand mi-a propus Eugen (fostul paznic) afaceri despre vanzarea pestelui,
nu am mai fost pe Brateni , adica de anul trecut din mai. Nu de frica vorba lui Rares , pt. ca la raspunsul meu am fost amenintat cu ruperea picioarelor daca mai vin , ci pur si simplu de scarba . Pacat de acel lac , pacat de amenajari , pacat ca patronul lacului , ( a nu se confunda cu administratorul ) nu stie multe lucruri.
Pacat ca ne rezumam la doar a spune , dar cum intotdeauna vad partea buna a lucrurilor ma bucur ca am descoperit alte lacuri gen Livada sau Iernut. Si totusi pacat de unele lacuri bune , dar administrate prost .
In concluzie ...vai de noi cat suntem de pacatosi !
Sa avem fire intinse totusi !

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: Brateni...o legenda uitata!!!

Mesaj de voicua » 20 Aug 2008 20:04

Boros Floris scrie:Fratzi de suferinta,ce sa intamplat cu acest paradis al crapilor???are cineva vreo explicatie???Pacat mare...este un loc frumos si se MAI :lol: prindea si peste...astept sa raspundeti...
Inca se MAI prinde crap pe Brateni.Cu putin noroc iti poti dobora recordul personal;afirm acest lucru fara nici o exagerare.Se pare ca lacul s-a mai golit de,, traistari",in urma modificarii tarifului de pescuit si a unor subpuncte din regulament.Aviz amatorilor :crapul peste 4 kg.se elibereaza obligatoriu:nu se admite incalcarea vreunei reguli,in caz contrar risti sa ramai fara scule.Alte detalii le puteti afla de la patronul baltii care se afla zilnic pe lac verificand buna desfasurare a activitatii de pescuit sportiv.Respecte.

Martea viitoare voi fi pe lac.Va astept la un pahar ,,de vorba".
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

xxl_cristinel
new member
Mesaje: 10
Membru din: 29 Mai 2008 13:53

Re: Brateni...o legenda uitata!!!

Mesaj de xxl_cristinel » 27 Aug 2008 16:39

Eu am fost de vineri pana sambata seara si pot sa va spun ca am vazut ca s-au prins maxim 5 pesti pe intreg lacul si Har Domnului era plin de pescari sau ma rog nu asa de multi pescari pe cati insotitori erau.
Nu cred ca sunt asa de mult de condamnat "traistarii" deoarece acesta este sistemul adoptat de patronul baltii pentru ai atrage pe pescari de a le permite sa pastreze ciortaneii si sa elibere capturile care intradevar reprezinta ceva adica reproducatorii si exemplarele frumoase pana aici toate bune si frumoase dar adevarata problema cred ca este faptul ca acum se investeste prea putin pentru a o mentine competitiva, s-a populat in ultima perioada prea putin in comparatie cu ce s-a ""recoltat"" mai rau cred ca se incearca si diverse tehnici de a "umbla" la apa astfel incat sa se poata """prinde in conditi optime"""
Apropo taxa era tot de 40 Ron cat am platit si mai in primavara diferenta este ca atunci mai prindeai si ceva peste.

Scrie răspuns