Balti in jud. Arges sau imprejurimi

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
mihaicrapceanu
new member
Mesaje: 13
Membru din: 25 Noi 2008 14:14

Mesaj de mihaicrapceanu » 13 Mar 2009 15:10

Mihai B scrie:Am trimis un MP. Multumesc.

Suna bine peste mult,sistem c&r,stie cineva mai mult taxe,se pescuieste noaptea?
VLADU MIHAI

syyle
junior member
Mesaje: 80
Membru din: 09 Ian 2008 22:16

Mesaj de syyle » 09 Dec 2009 12:02

albota nu se va deschide pentru pescuit.deocamdata este inchiriata de un club din pitesti criss team parca.balta este bunicica in comparatie cu altele dar nu prea e invatat cu bile si alte specialitati.pe agatzatura si cu mamaliga poti avea capturi rar intalnite in zona noastra.intradevar nu se compara cu stolniciul ,dar nu poti face aceasta comparatie pt ca stolciciul e o balta veche iar albota este o balta debutanta dar promite.taxa de club este de 300 de euro pe an si pescuiesti saptamanal pt antrenament.cat despre teiu balta se va deschide in 2010 doar in regim de concurs,doctorul nu-si risca investitia facuta akolo.
CATCH & RELEASE

Avatar utilizator
gioxx
member
Mesaje: 279
Membru din: 09 Sep 2008 19:06
Localitate: Pitesti-AG

Mesaj de gioxx » 30 Ian 2010 09:51

pentru cei din Arges...se va deschide sezonul asta si balta de la Oarja. primaria de acolo "cica" a populat balta inca din toamna.

Avatar utilizator
mihai_lavazza
veteran
Mesaje: 925
Membru din: 03 Mar 2008 19:29
Localitate: Pitesti

Mesaj de mihai_lavazza » 31 Ian 2010 06:27

aaa,deci sa inteleg ca deja nu mai e peste prea mult acolo la Oarja daca s-a populat din toamna.... cu putin efort, un pescar mai ambitios, cu cativa prieteni dupa el, il cara pe tot din balta aia in cateva partide, asadar....cand vreodata in arges si unde o balta exclusiv catch&release in care sa te poti baza pe exemplare 20+? pacat insa ca s-ar gasi destui pescari C&R din pitesti adepti...dar...mai mult de 300-400 euro pe an nu e corect sa plateasca pe o balta C&R si sa si aibe ce prinde 20+. Cand s-o inventa o astfel de balta si in arges...o sustin cat pot de mult, insa e aproape imposibil. Nimeni nu priveste investitia pe termen lung...toti vor profit imediat...deci..mmmmda
Catch & Release

Avatar utilizator
gioxx
member
Mesaje: 279
Membru din: 09 Sep 2008 19:06
Localitate: Pitesti-AG

Mesaj de gioxx » 30 Apr 2010 13:01

a auzit cineva de o balta pe la Ungheni? mi-a ajuns mie ceva pe la urechi si vroiam o confirmare. daca aflu detalii...

Avatar utilizator
a_diaconu
new member
Mesaje: 24
Membru din: 12 Aug 2009 16:55
Localitate: Pitesti

Mesaj de a_diaconu » 03 Mai 2010 07:53

Da este o balta in comuna Ungheni.
Parintii mei sunt de acolo si am fost sambata pe balta dar nimic, apa este foarte tulbure. Balta este la al 3-lea administrator. Balta a fost populata acum 3-4 ani cu crap, ten si novac + crap si ten ce era de la ceilalti administratori. Taxa este de 40 ron/12 h pt localnici cu retinere de peste 7Kg si 50ron/12h ptr restul cu retinere de peste tot la kg. Balta este frumoasa si este situata mai precis in Comuna Ungheni, sat Gaujani. O sa ma mai duc peste 2 sapt acolo poate se mai limpezeste apa, pestele sarea in nebunie.

Avatar utilizator
gioxx
member
Mesaje: 279
Membru din: 09 Sep 2008 19:06
Localitate: Pitesti-AG

Mesaj de gioxx » 03 Mai 2010 13:36

se ajunge greu pe balta? cum e drumul, daca ploua mai iesim sau chemam tractoare? cati kilometri sunt de la Pitesti? vreau sa ajung neaparat acolo, cam intr-o luna cred.

Avatar utilizator
a_diaconu
new member
Mesaje: 24
Membru din: 12 Aug 2009 16:55
Localitate: Pitesti

Mesaj de a_diaconu » 03 Mai 2010 13:58

@gioxx
pe balta se ajunge destul de bine si se poate iesi si daca ploua(depinde si in ce loc stai).
Din pitesti sunt 50 km dar sa ai grija sa mergi regulamentar ca stau in fiecare zi radarele pe acolo si unt destule cratare.
Te tin la curent ca eu ma duc si peste 2 sapt, poate se mai limpezeste apa si-ncepe sa manance.

Avatar utilizator
gioxx
member
Mesaje: 279
Membru din: 09 Sep 2008 19:06
Localitate: Pitesti-AG

Mesaj de gioxx » 18 Mai 2010 19:35

a fost cineva la Ungheni? cum e apa?

costi_e7
new member
Mesaje: 10
Membru din: 06 Ian 2009 01:27
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de costi_e7 » 08 Iun 2010 22:00

si eu sunt interesat. din cate am inteles crap la 1,5 - 2 kg e ceva obisnuit...
Einstein - Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.

Scrie răspuns