Dunarea

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
ANTON ADRIAN
member
Mesaje: 150
Membru din: 05 Mar 2008 18:12
Localitate: constanta

Mesaj de ANTON ADRIAN » 23 Feb 2009 22:07

Salutare Pescari ..am fost saptamana trecuta la dunare sa vad daca e ceva si am fost pt toate speciile incepand de la rapitori si terminand cu obletiii:) dar din pacate apa e cam maricica si nu prea am avut atacuri nici de salau nici de crep chiar daca zona unde ma duc e inpanzita de imensii butuci pe care ii stiu dar de la sfarsitul luni martie inceputul lui aprilie incepe crapul la butuci bn si numai la butuci si pe apa adanca ..................dar am sa incerc mai de graba la o apa mai mica undeva in zona Dunavatului pt ca incepe o perioada ft buna in zona aia pt toate speciile de pestii ........sa vad si ce rezultate voi avea.... ;-) poate si niste poze ceva...............Fir Intins Fratilor si spuneti Nu Braconajului

Avatar utilizator
Indian Larry
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 30 Aug 2008 22:21
Localitate: din balta'n Dunare

Mesaj de Indian Larry » 23 Iun 2010 11:41

Ce ne facem domnilor cu Dunarea? Cand estimati ca se poate intra pe ea?
Pescar hoinar prin Romania

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 23 Iun 2010 20:14

Eu maine! :lol: :lol: Nu mai rezist, macar sa-mi treaca dorul, stau pana duminica, ceva mreana si somn se pare ca as avea sanse sa prind. ;-)
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
Indian Larry
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 30 Aug 2008 22:21
Localitate: din balta'n Dunare

Mesaj de Indian Larry » 23 Iun 2010 20:25

Mreana mai mult ca sigur. Fir intins!
Pescar hoinar prin Romania

toby
member
Mesaje: 186
Membru din: 12 Feb 2010 19:20
Localitate: severin

Mesaj de toby » 23 Iun 2010 21:28

Eu maine! Nu mai rezist, macar sa-mi treaca dorul, stau pana duminica, ceva mreana si somn se pare ca as avea sanse sa prind.



la Svinita se prind somotei pana in 2 kg la goanga si lipitori,iar la rama serpeasca se ia mai rar , dar este o mare problema cu namolu ca Dunarea e scazuta
va salut

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 26 Iun 2010 18:13

Am revenit mai repede decat am anticipat sa stau, cu coada-ntre picioare, :oops: , idiotul de vant mi-a dat toate planurile peste cap, in locul pe care l-am dorit nu se putea pescui de nicio culoare, am cautat alt loc, cu ceva dos ptr. vant dar n-am gasit ceva care sa ma multumeasca pe deplin. Am ales sa pescuiesc in barajul PF 2, cu toate ca planul era sa stau in aval de baraj dar nivelul apei urias, a inundat padurile din zona si nu te puteai apropia de apa, m-au facut sa aleg varianta de a pescui in baraj. Rezultatul f. dezamagitor, ceva caras mare si un morunas, din nefericire nici aici nu se putea pescui bine, vantul batea cu putere si nu vedeai muscaturile, in plus de asta iti baga in fire destula iarba ca sa-ti miste monturile la vale. Dupa doua zile de chin am hotarat sa renunt, ca doar n-au intrat zilele in sac si o sa fie mai bine data viitoare! ;-) :lol:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

CristiDEV
new member
Mesaje: 2
Membru din: 16 Iul 2010 12:55
Localitate: Deva

Mesaj de CristiDEV » 16 Iul 2010 13:39

Salutari
Anul acesta in August intentionez sa fac si eu prima mea iesire la Dunare .
V-as ruga sa-mi spuneti ceva informatii despre zona Gruia/Izvoarele (MH)- cum e Dunarea acum, daca s-a prins ceva si nu in ultimul rand locuri accesibile cu masina
Merg cu cortul, peste cautat - crap, somn, platica, caras .
Deasemenea m-ar interesa daca PG se elibereaza pe loc sau trebuie sa trimit actele inainte, eu fiind din Deva .

Multumesc

toby
member
Mesaje: 186
Membru din: 12 Feb 2010 19:20
Localitate: severin

Mesaj de toby » 16 Iul 2010 15:03

marti am fost la dunare si datorita debitelor mari si apei tulburi, pestele mananca foarte rar,iar crapul mai deloc.dupa PF2 pana in zona Salcia sunt multe locuri unde toamna poate intra crap mare si ai posibilitatea sa tii si masina alaturi de tine,iar in legatura cu PG-ul ma interesez si postez pe forum.
va salut

CristiDEV
new member
Mesaje: 2
Membru din: 16 Iul 2010 12:55
Localitate: Deva

Mesaj de CristiDEV » 16 Iul 2010 19:09

merci de informatii, sper ca pana peste 3 saptamani sa mai scada apele :D

bcgcraiova
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 22 Mar 2009 20:07

Mesaj de bcgcraiova » 25 Iul 2010 21:31

CristiDEV scrie:merci de informatii, sper ca pana peste 3 saptamani sa mai scada apele :D
Ma fratilor nu stiu de care ape vorbiti voi ca dunarea este scazuta la cote alarmante.Am fost si pe 16.07 si pe 23.07 la Dunare la Calafat si Dunarea era ffff scazuta sii cristal de limpede..Acces super cu masina,iar tzantzari cat musca.Am luat doar 5 somni de cca 4 kg si 9 mrene la 2 kg/bucata.

Scrie răspuns