bushcraft

Alte pasiuni decat pescuitul

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

bushcraft

Mesaj de jenel » 20 Ian 2010 21:59

de ceva vreme ma impunge tare cu bushcraftul mai e careva pe aic care se ocupa cu asa ceva

imi place mult din pct de vedere al simplitatii, natura e ceva atat de simplu si frumos noi dramatizam tot ce atingem :oops:

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 21 Ian 2010 20:33

http://bushcraft.cmuntean.ro/forum/
mistretu :lol: sari pe forum :lol:

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 21 Ian 2010 23:06

E o chestie foarte tare. Sa inteleg ca esti fan Ray Mears si Bear Grylls?
Mi-ar placea mult sa fac asa ceva si chiar e o chestie in care nu poti spune ca "ai nevoie de bani". Singura expeditie de genul asta a fost in Delta. Chiar am dormit cu inima stransa...era o zona vizitata de mistreti, dimineata de caii salbatici(nu mai aveau mult sa ne joace in picioare) iar mancarea...dupa pricepere...sa vezi acolo trucuri doar doar sa prinzi un peste.
Chiar am si o trusa super folositoare pentru perioadele astea(alcatuita de mine, dar se gasesc si de cumparat).

In facultate am facut si un curs de orientare turistica in muntii Parang. O saptamana am tot alergat prin muntii aia. A fost superb.
Stau bine cu orientarea(atat pe harta cat si in general), dar atunci mi-am dat seama ca sunt foarte multe aspecte de care habar n-aveam. Apropo, orientarea turistica e chiar un sport, contratimp...foarte solicitant. Alergare pe teren accidentat, diferente de nivel, combinata cu orientarea pe harti speciale si totul contra timp.
Foarte misto!

Cam asa arata o harta(nu e chiar usor de citit, liziera, raurile, grohotisurile, cablurile de teleschi sau telescaun au toate simboluri diferite):

Imagine
<*))))))><{

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 31 Ian 2010 10:09

am achizitionat un amnar si un fierastrau din acela tip briceag de ala ca ratacitul ala :D Ray Mears am de gand sa ma incord la un foc fara chibrituri, acum cochetez cu un cutit cele mai utilizate sunt cele cu lama de 9-11 cm sa fie fuultang si vad ca lama trebuie sa fie ascutita dintr-o bucata

(sper ca focul ala fara chibrituri sa nu fie ala pe care se face mancarea la pescuit ca ma linseaza aia din preajma gen: vlasin gusti etc.) :mrgreen:

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 31 Ian 2010 10:14

mistretu am citit forumul ala de mult mai am si vre-o 2 bloguri pe care le urmaresc interesante daca esti crescut intre betoane si trotuare chiar utile :mrgreen:

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 05 Feb 2010 21:52

Si acuma ma apuca groaza cind ma gindesc cum ardea butelia in apa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

remi
member
Mesaje: 141
Membru din: 29 Iun 2007 21:12
Localitate: bucuresti

Prietenii naturii

Mesaj de remi » 08 Feb 2010 03:10

Sinteti prieteni cu natura?
Ultima oară modificat 08 Feb 2010 03:14 de către remi, modificat 1 dată în total.

remi
member
Mesaje: 141
Membru din: 29 Iun 2007 21:12
Localitate: bucuresti

Prietenii naturii

Mesaj de remi » 08 Feb 2010 03:12

Domnilor, eu ca si voi dealtfel, sint un mare iubitor de natura, dar cu accesul la net stau mai prost. Rugati administratorii sa mai alcatuiasca o rubrica noua, de preferat de protectia mediului sau ecologica, in care noi toti ne putem da cu parerea, vizavi de anumite probleme legate de starea baltilor pe care le vizitam ( si ma refer aici la felul in care sint administrate si pastrate bunurile naturale din locurile respective ). Putem deasemenea sa construim critici sau sfaturi despre modul cum ar trebui sa avem grija ca aceste locuri sa ramina in primul rind curate si verzi in adevaratul sens al cuvintului.
Rog administratorii sa mute topicul la discutii generale sau asa cum am precizat, sa se creeze o noua rubrica.
Este pentru binele nostu al tuturor. Multumesc

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 08 Feb 2010 07:16

jenel scrie:mistretu am citit forumul ala de mult mai am si vre-o 2 bloguri pe care le urmaresc interesante daca esti crescut intre betoane si trotuare chiar utile :mrgreen:
Jenele asa te-as lasa in Delta pe unde am umblat eu,cu briceagul si o cutie de chibrite..............v-a doua luni ti-ar trebui sa ajungi la civilizatie............ :lol: :lol: :lol:
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
DUNDI SORIN
new member
Mesaje: 24
Membru din: 14 Oct 2009 09:02
Localitate: Timisoara

Mesaj de DUNDI SORIN » 11 Feb 2010 12:28

Vlasin Florin scrie:Si acuma ma apuca groaza cind ma gindesc cum ardea butelia in apa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pai de ce crezi ca si-a luat amnar si fierasrtau , nu mai vrea sa se riste data viitoare :lol:
P.S.prietenii stiu dece :mrgreen:

Scrie răspuns