Montura pentru boabe de porumb

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Montura pentru boabe de porumb

Mesaj de Vali » 26 Mai 2003 09:57

Multumesc pentru raspuns. As avea insa cateva precizari de facut:

Firul textil cu care am legat montura este Corastrong de 0,16 mm si e destul de moale, mai ales dupa ce se uda. De ce spui ca 1 cm este prea putin intre curbura carligului si montura? Eu aveam impresia ca distanta pe care o las trebuie doar sa permita carligului sa se roteasca singur in gura pestelui pentru a putea sa il agate. Distanta de 1 cm este intre curbura si prima boaba, dar intre varnisul cu care fixez hair rigul pe tija carligului si boabe distanta este mai mare (1,5 cm).

M-am gandit si la line aligner,asa cum imi sugerezi tu. Am observat insa ca nodul Knotless, mai ales daca este folosit cu un carlig cu ochetul indoit spre interior (SB 300 – StarBaits), are acelasi efect (carligul se roteste in gura crapului si se infinge in buza de jos). In plus, prezentarea monturii este mai discreta. Ce parere ai?

Referitor la anou, l-am vazut folosit foarte des pe D-rig. Pentru D-rig as avea nevoie insa de un material mai rigid cu care sa leg montura (tocmai ca sa se formeze bucla). Ma gandeam la Dacron Troller de 20 lbs. Singura problema ar fi ca este alb. Ce parere ai?
Vali

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 27 Mai 2003 10:35

De ce spun ca distanta este mica? Eu cred ca in aceasta perioada pestele tatoneaza mai mult momeala, mai ales daca prezentarea monturii nu se face pe pat de nada,al carui rol nu este numai de a atrage si mentine pestele in zona ci si de ai mari increderea sa ia momeala din sau de langa carlig.Daca firul de par nu este suficient de moale sau distanta pana la carlig este prea mica atunci acesta simte fie rigiditatea firului fie carligul ceea ce-l determina sa nu o ia.In ceea ce priveste trecerea firului prin varnis nu cred ca aceasta afecteaza in vreun fel discretia monturii.In ceea ce priveste folosirea anoului eu nu ma refeream la o montura D-rig, ci la posibilitatea fixarii acestuia ca intermediar intre firul cu care ai legat carligul si firul de par.Anoul este legat la capatul la care ar trebui sa fie firul de par imediat la iesirea din varnis pe tija si nu culiseaza pe o bucla ca la D-rig. Daca vreau sa folosesc D-rig cumpar carlige care au deja bucla metalica si anoul din fabricatie.Gasesti la Arrow, este adevarat la un pret destul de piperat, aprox.50.000 bucata.Nu pot sa ma pronunt asupra oportunitatii folosirii unui fir de culoare alba.Am observat insa ca in general se folosesc fire in doua culori(shatirate) alb-negru.Am auzit pe unii spunand ca aceasta alternantza de culori il face practic invizibil pentru peste.Eu am folosit numai uni pana acum, verde sau negru.
Second BEST is FIRST loser

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Montura pentru boabe de porumb

Mesaj de Vali » 02 Iun 2003 11:48

Scuze pentru intarzierea cu care raspund.

As vrea in primul rand sa ma lamuresc cu privire la mecanica din spatele monturii cu fir de par. Din cate stiu eu montura functioneaza cam asa: crapul vine (sper), incearca momeala, daca ii place o aspira … impreuna cu carligul. Simte carligul si incearca sa il scuipe – carligul se agata de prima fanta de piele pe care o intalneste, se roteste cu varful in jos, pestele simte intepatura si da sa fuga – sare bambina si am intepat!

Daca am inteles eu corect mecanica monturii, atunci tind sa cred ca a lasa o distanta mai mare de 1 – 1,5 cm intre momeala si carlig nu ajuta prea mult. Interesul este ca pestele sa aspire si carligul odata cu momeala. Cred ca un fir de par mai lung nu m-ar ajuta semnificativ. Care e parerea ta?

Firul pe care il folosesc pentru monturi este suficient de moale (Corastrong 0,16), deci nu cred ca asta ar fi problema.

Am inteles acum la ce montura te refereai in raspunsul trecut. Nu am incercat pana acum sa intercalez un anou, dar daca la tine da rezultate, am de gand sa incerc si eu.

Ai incercat D-rig-ul? Daca da, cu cel fel de momeli si cu ce rezultate?

Vali
Vali

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 02 Iun 2003 15:23

Cred ca lungimea cea mai potrivita se stabileste prin incercari si experienta. Am citit (dar sincer nu mai retin unde) ca in Olanda se foloseste un fir de 10-20 cm in asa fel incit atunci cind crapul simte cirligul momeala este deja in stomac si nu prea mai poate sa o dea afara. Eu personal in fuctie de momeala utilizata stabilesc si lungimea firului. Poate gresesc dar in general da rezultate. Sincer nu am incercat inca fir de lungimea mentionata mai sus. :?: :!:

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Montura pentru boabe de porumb

Mesaj de Mihai Vasilescu » 02 Iun 2003 15:25

Vali scrie:Daca am inteles eu corect mecanica monturii, atunci tind sa cred ca a lasa o distanta mai mare de 1 – 1,5 cm intre momeala si carlig nu ajuta prea mult. Interesul este ca pestele sa aspire si carligul odata cu momeala. Cred ca un fir de par mai lung nu m-ar ajuta semnificativ. Care e parerea ta?
Vali
Asta depinde si de dimensiunea pestelui. Astfel, la crapi mari se poate folosi si rig mai lung, dar si numar mai mare de boilies-uri pe rig. Parerea mea e ca 1-1.5 cm de rig liber e suficient.

bigbertha
new member
Mesaje: 7
Membru din: 21 Apr 2003 12:55

Mesaj de bigbertha » 03 Iun 2003 11:18

Daca vreau sa folosesc D-rig cumpar carlige care au deja bucla metalica si anoul din fabricatie.Gasesti la Arrow, este adevarat la un pret destul de piperat, aprox.50.000 bucata.Nu pot sa ma pronunt asupra oportunitatii folosirii unui fir de culoare alba.Am observat insa ca in general se folosesc fire in doua culori(shatirate) alb-negru.Am auzit pe unii spunand ca aceasta alternantza de culori il face practic invizibil pentru peste.Eu am folosit numai uni pana acum, verde sau negru.
1.Firul de care zici, "bicolor" nu este folosit ca ar fi "invizibil" pt crap. Este un fir rigid datorit camashii. Cea mai cunoscuta marca este Kryston. In apropierea carligului, pe o distantza de 1.5-2.5 cm se exfoliaza camasha astfel incat zona respectiva devine foarte moale si ajuta la autointepare, montura devenind foarte flexibila. Zona ramasa neexfoliata este f rezistenta la abraziune. Deci un rig ce indeplineshte o dubla functiune datorita caracteristicilor firului Kryston: flexibilitate si rezistenta la abraziune.

2. Bucla din montura D e realizata din monofilament. Anoul metalic il poti inlocui cu un "anou" siliconic sau plastic taiat dintr-un tub varnish. Pe alt site am asistat la dicutii savante de unde itzi poti cumpara anouri :roll: metalice ...

3. montura D este folosita exclusiv pt pop-up boilies sau snowman

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 04 Iun 2003 14:32

Bigbertha , nu vreau sa te contrazic, dar nu numai firul de care vorbesti tu este bicolor alb/negru.Am vazut si Sufix si inca alte 2 marci care nu mi le amintesc in acest moment.Am impresia ca cele scrise de tine se refera la materialele folostie la montura prezentata in penultimul numar al revistei Aventuri la Pescuit.Ma insel cumva?
Second BEST is FIRST loser

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Montura pentru boabe de porumb

Mesaj de Vali » 05 Iun 2003 13:11

Multumesc pentru raspunsuri. As mai avea o intrebare. Cat de atractiva ar putea fi o montura pop-up cu porumb (realizata fie cu spuma plutitoare, fie cu o bucatica de pluta ori cu un pufulete intrecalate intre boabe). Ati folosit vreodata asa ceva? Daca da, cu ce rezultate?
Vali

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 10 Iun 2003 13:29

Mai omule, vad ca stai in Galati. Esti intr-o zona cu mutiple posibilitati. Esti dunarean si stai in CRAP cum s-ar spune si umbli cu tot felul de monturi si nade aproape excentrice. Pai trebuie sa-ti mai spun ca cea mai buna momeala pentru crap este rama mare? Mai ales la Dunare? Cativa dintre bravii nostri colegi de forum fac apologia boilesului uitand intotdeauna sa spuna ca pentru a fi eficient pescuitul cu boiles este nevoie de o nadire foarte consistenta si foarte scumpa tot cu boiles. In afara de faptul ca partida de pescuit trebuie facuta in concediu pentru ca este nevoie de timp.
Eu te sfatuiesc sa incerci mai ales momeli naturale, porumb cat mai proaspat si cuburi de mamaliga. Nadirea daca se poate face. fa-o cu porumb uscat. Trebuie sa-ti spun ca un crap care intalneste o coropisnita bine asezata pe carlig nu o refuza niciodata.

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 10 Iun 2003 16:44

Sunt curios si eu daca merge montura pop-up cu porumb in ape curgatoare.A incercat cineva?

dudi

Scrie răspuns