Nodul George Sharman

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
roshured
junior member
Mesaje: 80
Membru din: 04 Oct 2009 17:45

Nodul George Sharman

Mesaj de roshured » 06 Dec 2009 12:41

Are cineva un tutorial pentru executarea nodului George Sharman ? [ ptr. legarea agrafelor , vartejelor , etc ]

Avatar utilizator
roshured
junior member
Mesaje: 80
Membru din: 04 Oct 2009 17:45

Mesaj de roshured » 11 Dec 2009 16:54

bla

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 11 Dec 2009 18:47

esti sigur ca sarmanul george l-a descoperit si ca ai poarta numele!!!eu l-am vazut odata pe bunica-miu legand calul la o fierarie de-o veriga cu "five turns Griner knot""--da crezi ca stia ??

Avatar utilizator
roshured
junior member
Mesaje: 80
Membru din: 04 Oct 2009 17:45

Mesaj de roshured » 12 Dec 2009 19:59

nu este vorba de five turns grinner

nodul teoretic se face asa : se trece firul de 2 ori prin ochetul agrafei si se trange , dupa care se face o bucla prin care se trece firul din nou ca un nod simplu , iar la capatul firului se face un alt nod simplu . se strange pana nodul din capatul firului ajunge langa agrafa .

acesta este nodul despre care vorbesc eu , iar ceea ce cautam este un tutorial .

eu il folosesc doar pentru agrafa sau vartej , nu pentru carlig .
cunoscatorii stiu despre ce vorbesc

Avatar utilizator
jonny_23
member
Mesaje: 196
Membru din: 11 Mar 2008 22:55

Mesaj de jonny_23 » 12 Dec 2009 22:56

adevarul este ca filica e la inceput invata si el saracu... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Mironov Ion Valentin
CS CARP ZONE
***www.barcute-plantat.com***
0726424099

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 13 Dec 2009 06:35

roshured scrie:nu este vorba de five turns grinner

nodul teoretic se face asa : se trece firul de 2 ori prin ochetul agrafei si se trange , dupa care se face o bucla prin care se trece firul din nou ca un nod simplu , iar la capatul firului se face un alt nod simplu . se strange pana nodul din capatul firului ajunge langa agrafa .

acesta este nodul despre care vorbesc eu , iar ceea ce cautam este un tutorial .

eu il folosesc doar pentru agrafa sau vartej , nu pentru carlig .
cunoscatorii stiu despre ce vorbesc
eu nu cunosc asta ,insa stiu ca se face un nod asemanator,foarte rezistent intr-adevar atunci cand legi o funie de un butuc sau cand pui o linie noua pe tamburi la mulineta-si asta ca sa te scuteasca de facut bucle la care daca nu le nimeresti pozitia din prima, aluneca pe tambur odata cu rotirea coarbei si trebuie apoi sa scoti juvatul de pe tambur si sa-l intorci viceversa!!ala se numeste ARBOR KNOT---SI SE FOLOSESTE LA LEGAREA UNUI FIR DE CEVA MULT MAI MARE IN DIAMETRU--ALTFEL SE GATUIE SI CEDEAZA !!
UITE UN LINK---
http://www.animatedknots.com/arbor/inde ... dknots.com

Avatar utilizator
roshured
junior member
Mesaje: 80
Membru din: 04 Oct 2009 17:45

Mesaj de roshured » 13 Dec 2009 11:21

merci :)

Scrie răspuns