Ce anume ne influenteaza atunci cand alegem nada?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Florian Dinu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 06 Dec 2009 17:19

Mesaj de Florian Dinu » 15 Dec 2009 13:01

gusti scrie:poate se multumesc cu reclama din gura in gura ca poate ii cea mai buna reclama.
Sa stii! Cel putin asta este si parerea mea. In felul asta practic nada vine din start cu o recomandare (sau nu!)
gusti scrie:sau poate...si poate si poate.................. :-? :-? :-? ;-)
Pai d'aia e atat de frumos pescuitul. In special cel la crap... ca poate.. si poate... Posibilitati si variante nenumarate.
If you like carpfishing as much as i do... then, you are addicted too!

Avatar utilizator
Florian Dinu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 06 Dec 2009 17:19

Mesaj de Florian Dinu » 15 Dec 2009 13:12

man.fishing scrie:1.Reclama?
Nu ma influenteaza. din sectiunea reclama in plac Newsletterele care te informeaza despre aparitii noi dar cam atata
2."Gura Lumii"?
E bine sa asculti si citesti insa decizia tine de alti factori nu de gura lumii.
3.Articolele din Revistele de profil?
Pai dacaa ar fi asa, ar trebui sa cumparam numai Senzor :O)
4.Increderea in Producatorul de Nada?
Acesta este un factor important dar nu decisiv, insa atarna la decizia finala
5.Ambalajele cu un Design Atragator?
Nu
6.Capturile reusite pe lacul unde pescuiti?
Poate cel mai important
7.Reducerile de la Finalul Sezonului de pescuit?
Discutabil. Exista lichidari facute cu cap care pot fi un plus bine venit pt pescari insa un mix foarte vechi la reducere nu e o afacere buna pt pescari
8.Pretul - Cu cat mai mic cu atat mai bine?
9.Pretul - Cu cat mai mare cu atat mai multa incredere in nada?
Pretul e un aspect "romanesc necesar" care tine de buzunarul fiecaruia, insa cred ca trebuie sa stii sa gasesti un echilibru. CSl si Melasa sunt ieftine, un Source de 10 kg cu oua si cu lichid iti faci cam 15 kg de bile si iesi la aprox 20-25 ron pe kg ceea ce e excelent. Depinde .....sunt si lucruri scumpe care merita si lucruri scumpe care nu merita sau nu isi justifica pretul
10.Faptul ca alte nume mai "sonore" ale pescuitului la crap folosesc nada respectiva?
Fiecare isi face reclama in felul lui. Numele sonore care participa la concurusuri au anumite strategii unele gandite bine altele plesnite ("a nadit echipa lui X atunci hai sa nadim si noi"). Da e bine sa citesti ca pe balta X s-a prins predominant la tipul de nada Y insa poti avea succes daca mergi pe reteta respectiva sau poti sa nu prinzi nimic si asta functie de loc, conditii etc
11. Altul.
Cel mai important cred eu ca sunt 2 aspecte la alegerea nadei: sa te asiguri ca in balta in care dai este peste (si ai conditii ok de pescuit fara umblat la apa etc) si doi sa testezi pe mai multe balti aceasi reteta macar un sezon si dupa sa tragi concluzii despre nada respectiva. Si trebuie mentionat inca ceva decisiv: timpul si experienta.Cu cat pescuiesti mai mult si mai variat si acumulezi experienta in timp cu atat vei stii mai bine sa iti alegi nadele
Foarte misto postu'.
Sunt unele puncte la care clar sunt de acord cu tine.
Altele la care m-as mai gandii de doua ori.
Dar aia la pct. 3 a fost... mortala! :lol:
If you like carpfishing as much as i do... then, you are addicted too!

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 15 Dec 2009 13:27

marius.tim scrie:
Sint cativa producatori autohtoni,la calitatea este asigurata de componentele din Anglia pe care le folosesc.Sint foarte calitative,dar dansii nu considera relevant sa-si informeze clientii asupra originiii indredientelor folosite,ceea ce cred ca este din start o pierdere in afacerea d-lor.Faptul ca costa mult ,fata de alte nade de afara,este explicat de complexitatea mixului si a lichidelor folosite.Chiar ar fi o informatie folositoare daca pescarii ar sti pe ce dau banii. Sa dau un exemplu concret ,,Bilele campionilor"" fabricate de Guguianu si Rudeanu.De cea mai buna calitate ,dar din nou lipsa totala de informatii provoaca o retinere in rindul pescarilor.Poate vre-odata cineva dintre cei doi vor vrea sa stea mai mult de vorba cu noi despre aceste nade.
Marius spui ca sunt cativa producatori la care calitatea este asigurata de "componentele din Anglia" . As vrea sa ma lamuresti si pe mine un potential client ...de unde stii ce ingrediente contin mixurile producatorilor autohtoni si ca sunt din Anglia? care ar fi componentele din Anglia si ce firme din Anglia produc ingrediente de calitate pentru pescuitul crapului ?

Tot tu ne spui :"Faptul ca costa mult ,fata de alte nade de afara,este explicat de complexitatea mixului si a lichidelor folosite"
Cam cat de complex e un mix autohton fata de unul din afara sau in ce anume consta complexitatea asta care pe mine personal ma lasa in ceata ?

Nu cunosc "bilele campionilor" dar se pare ca tu le-ai testat timp indelungat din moment ce afirmi ca sunt de cea mai buna calitate lucru de care nu ma indoiesc asa ca te-as ruga sa ne spui si noua daca ai avut capturi la ele si daca rata capturilor a fost mai mare avand in vedere "complexitatea "
multumesc anticipat
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
Florian Dinu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 06 Dec 2009 17:19

Mesaj de Florian Dinu » 15 Dec 2009 13:28

marius.tim scrie:Insa la noi unele produse se vind bine,datorita modei cauzata de folosirea lor in masa.Asta cu toate ca sint alte nade...
Uite vezi... asta mi-a scapat.
Intra-devar, din nefericire, exista si acest factor.
Ba chiar se pare ca e foate important daca ne uitam la isteria generata de "S&O cu stopeala".
Nu zic ca nu e o combinatie prinzatoare. Daca nu ar prinde probabil ca ar fi fost abandonata de mult.
Dar de unde sa stii daca e ceva mai bun daca nu iesi din tipar?
Adica tot aud: "Am prins bine d'omle, foarte bine a mers!"
Dar de unde stii ca nu ai fi prins MULT mai bine de atat pescuind cu altceva?
If you like carpfishing as much as i do... then, you are addicted too!

Avatar utilizator
Florian Dinu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 06 Dec 2009 17:19

Mesaj de Florian Dinu » 15 Dec 2009 14:24

lucian76 scrie: Cam cat de complex e un mix autohton fata de unul din afara sau in ce anume consta complexitatea asta care pe mine personal ma lasa in ceata ?
Sa stii ca asta e o intrebare foarte buna.
Si nu neaparat daca vorbim de complexitatea unui mix. Ci la modu' general asa. Parca prea suntem lasati in ceata.
Adica, pe piata d'afara se apuca niste domni (si dansii cu notorietate recunoscuta in domeniu) si scriu fel si fel de carti, care mai de care mai voluminoase si mai bogate in informatii. Alti domni ii platesc pentru aceste servicii. Si asta numai pentru a vinde niste produse (nada in general).
E un mecanism care functioneaza si angreneaza multe piese iar la final, toata lumea e multumita. Pescarul e informat si producatorul bogat.

Uite, cazul Danny Fairbrass de exemplu. Eu unu, raman interzis cand privesc stilul de promovare a produselor firmei pe care o reprezinta. E ceva lucru sa ajungi sa tii in casa dvd-uri cu reclame si sa le revezi (voluntar) de nenumarate ori. Dar iar vin si spun: toata lumea e multumita. Eu sunt informat. El este castigat!

Nu contest calitatile nadelor autohtone. Ba chiar sincer cred ca sunt de tip "prinzatoare" (nu le-am folosit).
Contest doar modul unor producatori autohtoni de abordare a noastra, a pescarilor!
If you like carpfishing as much as i do... then, you are addicted too!

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 15 Dec 2009 14:30

Florian Dinu scrie:
marius.tim scrie:Insa la noi unele produse se vind bine,datorita modei cauzata de folosirea lor in masa.Asta cu toate ca sint alte nade...
Uite vezi... asta mi-a scapat.
Intra-devar, din nefericire, exista si acest factor.
Ba chiar se pare ca e foate important daca ne uitam la isteria generata de "S&O cu stopeala".
Nu zic ca nu e o combinatie prinzatoare. Daca nu ar prinde probabil ca ar fi fost abandonata de mult.
Dar de unde sa stii daca e ceva mai bun daca nu iesi din tipar?
Adica tot aud: "Am prins bine d'omle, foarte bine a mers!"
Dar de unde stii ca nu ai fi prins MULT mai bine de atat pescuind cu altceva?
S&O cu stropeala a devenit moda.Si nu prinde in toate locurile,mai mult prinde pescarii.
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 15 Dec 2009 14:33

lucian76 scrie:
marius.tim scrie:
Sint cativa producatori autohtoni,la calitatea este asigurata de componentele din Anglia pe care le folosesc.Sint foarte calitative,dar dansii nu considera relevant sa-si informeze clientii asupra originiii indredientelor folosite,ceea ce cred ca este din start o pierdere in afacerea d-lor.Faptul ca costa mult ,fata de alte nade de afara,este explicat de complexitatea mixului si a lichidelor folosite.Chiar ar fi o informatie folositoare daca pescarii ar sti pe ce dau banii. Sa dau un exemplu concret ,,Bilele campionilor"" fabricate de Guguianu si Rudeanu.De cea mai buna calitate ,dar din nou lipsa totala de informatii provoaca o retinere in rindul pescarilor.Poate vre-odata cineva dintre cei doi vor vrea sa stea mai mult de vorba cu noi despre aceste nade.
Marius spui ca sunt cativa producatori la care calitatea este asigurata de "componentele din Anglia" . As vrea sa ma lamuresti si pe mine un potential client ...de unde stii ce ingrediente contin mixurile producatorilor autohtoni si ca sunt din Anglia? care ar fi componentele din Anglia si ce firme din Anglia produc ingrediente de calitate pentru pescuitul crapului ?

Tot tu ne spui :"Faptul ca costa mult ,fata de alte nade de afara,este explicat de complexitatea mixului si a lichidelor folosite"
Cam cat de complex e un mix autohton fata de unul din afara sau in ce anume consta complexitatea asta care pe mine personal ma lasa in ceata ?

Nu cunosc "bilele campionilor" dar se pare ca tu le-ai testat timp indelungat din moment ce afirmi ca sunt de cea mai buna calitate lucru de care nu ma indoiesc asa ca te-as ruga sa ne spui si noua daca ai avut capturi la ele si daca rata capturilor a fost mai mare avand in vedere "complexitatea "
multumesc anticipat
Personal nu folosesc aceasta nada.Cei cu care am vorbit si care au folosit,au fost multumiti.Daca vrei informatii suplimentare poti sa dicuti cu baietii,nu e nici o problema.
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
rapy
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 02 Iun 2008 16:54
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de rapy » 15 Dec 2009 15:03

Eu personal cred ca cel mai important in alegerea unei nade este sa fie una consacrata. Pretul nu este un criteriu daca intr-adevar doresti sa ai anumite performante. De cand e lumea si pamantul ce e scump e si bun.
Nu inseamna ca nu sunt nade bune si mai ieftine. Dar trebuie sa te astepti ca la nada ieftina sa ai putine capturi la una medie, capturi medii s.a.m.d.
Aici ma refer la cantitate prinsa intr-o partida nu la calitate.
Un criteriu de asemenea important e inspiratia si increderea in alegerea d-voastra.
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team

Avatar utilizator
DODO27
member
Mesaje: 260
Membru din: 12 Feb 2004 14:31
Localitate: Satu Mare
Contact:

Mesaj de DODO27 » 15 Dec 2009 15:21

azi, cu greu mai gasim pe piata ”mixuri proaste”. sunt foarte putine firme care isi permit (tinand cont si de actuala criza economica) sa produca doar de ”amorul raftului” mixuri proaste, mai ales acum cand mixurile producatorilor consacrati le poti achizitiona cu foarte mare usurinta fie din magazinul de specialitate din localitatea ta fie de la magazinele on-line care comercializeaza (si) astfel de produse.
o alternativa buna de a scapa de prafurile slabe o cinstitue multitudinea de ingrediente cu ajutorul carora ”se pot tuna” mixurile cu potential mai redus optimizand astfel un mix foarte usor in functie de particularitatile locului unde urmeaza sa pescuim.
stiind foarte bine ce vreau de la un mix, singurul lucru care ma intereseaza (si vreau sa-l aflu inainte de achizitionarea acestuia) este vechimea mixului (ori a ingredientelor esentiale care-l compun).nu ma incanta absolut deloc sa cumpar o galeata de 10 kg de mix la un super pret , stiind ca acea galeata a stat in depozitul magazinului X un an (posibil si in conditii improprii) si inca 2-3 luni pierdute pe drumul de la producatorul Y la raftul magazinului X.
retin ca pana nu demult, o firma ”astrala” (producatoare de mixuri si alte ingrediente) in fiecare an schimba culoare galetilor (sau a ambalajului) in care erau ambalate si sigilate mixurile, tocmai pentru a putea avea astfel o certitudine legata de anul in care a fost produs si ambalat mixului respectiv si a preintampina unele (posibile) marsavii din partea distribuitorilor.stiai astfel o treaba:anul 2008-galeata verde, anul 2009-galeata neagra....etc.
normal, evit pe cat posibil sa cumpar de exemplu un robin red, ambalat intr-o punguta de proasta calitate (chiar gaurita) in care se vede un biletel care imi spune ca acel produs este produs de firma Haiths.de ce?pur si simplu nu am incredere ca acel produs nu a fost masluit (nu de vanzatorul care mi-l pune pe tejghea) de cel care a ambalat acel produs.din pacate nu pot face foarte multe partide de pescuit intr-un sezon si de aceea atunci cand imi fac nada, nu fac nici un rabat de la calitate.nu ma risc cu absolut nimic! vreau ca macar din acest punct de vedere sa stau linistit!of.....e mult de vb pe tema aceasta, dar iarna e lunga.
in concluzie:decat mult si prost, mai bine putin si bun!
(traducere a la Irinuca Nistor)decat putin si expirat, mai bine mult si proaspat!
fire intinse! :mrgreen:
Pestele care lupta impotriva curentului, moare electrocutat!

Avatar utilizator
Florian Dinu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 06 Dec 2009 17:19

Mesaj de Florian Dinu » 18 Dec 2009 16:00

rapy scrie:De cand e lumea si pamantul ce e scump e si bun.
Mai repede "ce e bun e si scump" pentru ca sunt si foarte multe lucruri scumpe dar nu neaparat calitative.
Daca vrei, in general, calitatea se regaseste in pret dar un pret ridicat nu reflecta intotdeauna calitatea.
rapy scrie:Un criteriu de asemenea important e inspiratia si increderea in alegerea d-voastra.
aici sunt 100% de acord cu tine.
O conditie elementara ca o nada sa fie prinzatoare este sa ai incredere in nada respectiva!
If you like carpfishing as much as i do... then, you are addicted too!

Scrie răspuns