NADIRE CU BULGARI

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
cezar100
new member
Mesaje: 17
Membru din: 14 Noi 2009 21:57

Mesaj de cezar100 » 20 Dec 2009 23:19

Cum se face un bulgar [ex.mix Benzar] care sa reziste la aruncarea cu batul si cu catapulta la peste 100 m si la contacul cu apa sa se sparga??[eu votez cu mosharu;multumesc super catapulta]

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 21 Dec 2009 06:39

cezar100 scrie:Cum se face un bulgar [ex.mix Benzar] care sa reziste la aruncarea cu batul si cu catapulta la peste 100 m si la contacul cu apa sa se sparga??[eu votez cu mosharu;multumesc super catapulta]
e foarte simplu:
spartura de porumb uscata si amestecat cu pesmet ( jumate-jumate si umectezi cu o stropitoare ca asta http://www.youtube.com/watch?v=OH_2mjTOK8Y doar cat sa se lege bulgarul) dupa care, inainte sa arunci cu catapulta, tavalesti bulgarele prin spartura-pesmet uscat. garantat se sparge la contactul cu apa. Eu bulgarii astia i folosesc in special pt. cteno ;-)
Sau poti sa fierbi spartura, o scurgi bine de apa si o amesteci cu pesmet pana se leaga, chiar daca nu se sparge la contactul cu apa, pe substrat de desface in maxim 1 minut. Sa ai spor la nadit :D

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 21 Dec 2009 08:24

Asta cu spartul bulgarelui la suprafata n-o prea inteleg. Daca vorbim de pescuit la alte specii poate are vreo relevanta, dar nu la crap. La crap vrem sa ajunga bila pe substrat unde e si momeala noastra, nu? Daca se sparge la impactul cu apa se imprastie pe o suprafata prea mare si nu prea mai are acelasi efect nadirea.
Zic io, parerea mea. ;-)
Carpfishing... A way of life!

cezar100
new member
Mesaje: 17
Membru din: 14 Noi 2009 21:57

Mesaj de cezar100 » 22 Dec 2009 12:56

Exact si eu pentru cteno aveam nevoie de aceasta informatie.Multumesc mult d-le Cristian ,anul viitor catapulta marca mosharu sper ca va arunca si la mine ca si la dvs. in videoclip.

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 22 Dec 2009 18:02

cezar100 scrie:Exact si eu pentru cteno aveam nevoie de aceasta informatie.Multumesc mult d-le Cristian ,anul viitor catapulta marca mosharu sper ca va arunca si la mine ca si la dvs. in videoclip.
Cezare, daca mai ma domnesti iti umflu okii :mrgreen:
sa traiesti si sa nadesti bine ;-) :D

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 22 Dec 2009 18:02

cezar100 scrie:Exact si eu pentru cteno aveam nevoie de aceasta informatie.Multumesc mult d-le Cristian ,anul viitor catapulta marca mosharu sper ca va arunca si la mine ca si la dvs. in videoclip.
Cezare, daca mai ma domnesti iti umflu okii :mrgreen:
sa traiesti si sa nadesti bine ;-) :D

@Maidene, sterge pls dublura asta.

Avatar utilizator
lucim23
member
Mesaje: 278
Membru din: 16 Apr 2008 16:25
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de lucim23 » 22 Dec 2009 19:07

personal, am avut doar probleme cu catapulta carp one, nu vreau sa fac nimanui rau DAR bulgarele iese greu din ea(indiferent de diametru), de multe ori catapulta zbura cu tot cu bulgare fara sa se desprinda(testata cu mai multe feluri de bulgari), plus, daca ajunge in apa TINE-TE, vei avea parte de un "drill" pe cinste :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: in sensul ca de scos din apa e asa "usor" ca un ciortan de 5kg....................
repet, sunt niste pareri si nemultumiri personale deci....................
poate ma ajuta mosharu' (fara mistouri) cu niste sfaturi pentru o utilizare corecta cu maximum de randament.............
Dam o ........."Bila" ?

Avatar utilizator
zfcristian
senior member
Mesaje: 387
Membru din: 01 Iul 2009 21:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zfcristian » 22 Dec 2009 19:12

Ceva asemanator am patit si eu DAR daca dai cu o mulineta cu tambur mic atunci.... daca dau cu un synex.... o aduc fara probleme la mal , nu prea apuca sa se cufunde in apa!
Parerea mea :shock:
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 22 Dec 2009 19:36

lucim23 scrie:personal, am avut doar probleme cu catapulta carp one, nu vreau sa fac nimanui rau DAR bulgarele iese greu din ea(indiferent de diametru), de multe ori catapulta zbura cu tot cu bulgare fara sa se desprinda(testata cu mai multe feluri de bulgari), plus, daca ajunge in apa TINE-TE, vei avea parte de un "drill" pe cinste :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: in sensul ca de scos din apa e asa "usor" ca un ciortan de 5kg....................
repet, sunt niste pareri si nemultumiri personale deci....................
poate ma ajuta mosharu' (fara mistouri) cu niste sfaturi pentru o utilizare corecta cu maximum de randament.............
@Luci, ms mult pt reclama.....cadou de Craciun? :lol:
daca ai vazut cele 2 videoclipuri, catapulta pe "maini bune" merge de minune.
daca este folosita corect, nu "pleaca" mai mult de 4-6 metri si daca tragi usor de spod, iti cade la picioare FARA sa mai atinga apa! Bulgarul sa fie mai uscat cand il bagi in catapulta ca sa nu se lipeasca, de aici si "plecarea" catapultei cu tot cu bulgare la tine.
te rog sa urmaresti mai atent cele 2 clipuri ( le poti vedea pe site-ul meu ) si o sa vezi ca TU ai gresit. Crede-ma ca nu plateam ca prostu' peste 10.000 euroi pe matrita ca produsul final sa nu poata fi folosit de pescari. ( de cand este pe piata sa vandut in peste 5000 de bucati si nu au fost reclamatii :oops: )
Sarbatori fericite si inca o data ms mult pt reclama.

ps- cand o sa te inveti cu catapulta, o sa-mi dai vreun MP sa-mi scri EVRICA moshare :lol: :lol: )
Ultima oară modificat 23 Dec 2009 20:26 de către mosharu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
lucim23
member
Mesaje: 278
Membru din: 16 Apr 2008 16:25
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de lucim23 » 22 Dec 2009 19:40

ok, multumesc mult pentru sfaturi, am sa incerc la primavara.................si scuze pentru antireclama dar au fost niste nelamuriri care le-am avut si aveam nevoie de niste sfaturi, poate nu am folosit-o corect..............oricum daca la vara primesti un mp de la mine sa sti ca inseamna ca mi-am retras "nemultumirile" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
sarbatori fericite si tie si baga mare la matrita................. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dam o ........."Bila" ?

Scrie răspuns