Montura pentru boabe de porumb

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Montura pentru boabe de porumb

Mesaj de Vali » 16 Iun 2003 08:17

Pentru Gica -

Multumesc pentru raspuns. E adevarat ca sunt din Galati, dar cu statul in crap ... nu sunt de acord. Locurile bune de pescuit de la Dunare nu mai sunt ce au fost odata. Eu prefer sa merg la Prut unde inca se mai prinde crap frumusel.

Ar fi o prostie sa te contrazic in privinta eficientei momelilor naturale. Rama ramane de baza. La fel si coropisnita. Stiu asta pentru ca le-am folosit si am prieteni care inca le folosesc cu succes. Problema este ca rama nu este selectiva ca momeala. Ti-o bucatesc pestii mici si ramai in general cu buza unflata asteptand sa vina un crap sa o gaseasca.

Mamaliga folosesc la Prut si am avut rezultate asemanatoare. La 1 minut dupa ce am aruncat, parca se dadea adunarea la masa. Se vede dupa cum se misca varful lansetei ca am o hoarda de carasi minori in jurul momitorului si a monturii care se distreaza cu momeala mea.

Cu boilies nu am pescuit inca la rau. Am trecut insa pe porumb. Carasii nu pot sa-l ia din montura usor, pot nadi in cantitati suficient de mari, este mai ieftin si la mine da rezultate.

Referitor la monturile exotice, vreu sa iti spun ca sambata trecuta, pe o balta cu crapi foarte sfiosi, unde nimeni nu prindea decat caras, eu am prins ciortan (e adevarat ca mic - 1kg) la montura D, cu anou culisant si porumb flotant (3 boabe de porumb si o bucatica de pluta), deasupra unui pat de nada.

Monturile care ni se par noua exotice sunt totusi eficiente. Pentru mine important este sa nu inghit informatiile nemestecate, sa ma gandesc daca montura imi poate folosi, la ce pesti si in ce situatie. Majoritatea monturilor de tipul asta sunt facute de pescari cu experienta si functioneaza cu conditia sa fie facute si utilizate corect. Daca le folosesti doar ca sa fii la moda, o faci pe riscul si rusinea ta ...
Vali

Scrie răspuns