pescuit pe Ebru???

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

pescuit pe Ebru???

Mesaj de cipica » 07 Ian 2010 19:21

Sunt interesat de pescuit la crap/somn pe Ebru.
Are cineva detalii despre conditii, locuri, perioade?
Merci mult!

Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Mesaj de ochirosii » 09 Ian 2010 15:01

Salut Cipica,Claude Valette e unul din cei mai renumiti ghizi din spania ,nu e chiar asa de ieftin dar ai capturi asigurate + locuri unde abea ca te poti intalni cu cineva pe malul apei !

http://www.webcarp.com/claudevalette/cl ... ebase.html

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 09 Ian 2010 18:59

ce inseamna ,,nu e chiar atat de ieftin,,?un pic mai grea franceza ptr mine... :roll:

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

ebru

Mesaj de cipica » 09 Ian 2010 19:00

te mananca?

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Re: ebru

Mesaj de flycarp » 09 Ian 2010 19:27

cipica scrie:te mananca?
:lol: :lol: m-ai prins!de parca nu ai stii ca ma mananca la aproape orice provocare noua! :lol:

Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Mesaj de ochirosii » 09 Ian 2010 19:37

flycarp scrie:ce inseamna ,,nu e chiar atat de ieftin,,?un pic mai grea franceza ptr mine... :roll:
poate duce si pana la 1500 de euro pt o saptamana,depinde de aventura si facilitati ,la banii aia ai si barca daca nu ma insel + ghid !

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 10 Ian 2010 12:16

Nu e chiar atat de scump Valette. Depinde de ce-i ceri.
Site-ul lui e www.claudevalette.com . Nu vorbeste numai franceza. Vorbeste si spaniola, engleza, germana. Deci te intelegi cu el oricum.
Daca vrei sa pescuiesti pe Ebru fara probleme e mai bine sa iei la inceput un ghid cel putin doua zile. El se va ocupa de permis inainte ca sa ajungi acolo, iti va explica legislatia (care se schimba an de an), si te va duce in locuri unde esti aproape sigur ca prinzi ceva. Dupa aia poti pescui singur cat vrei.
Prima oara cand am fost pe Ebru, in 97, am pierdut trei zile cautand pestele. Dupa ce l-am gasit a fost ok, dar din sase zile de pescuit pierdusem trei alergand aiurea. Si norocul meu ca imi luasera cei de la Bavarian guiding service permisul dinainte, altfel alergi si pentru ala prin administratii intr-o tara in care nu cunosti obiceiurile.
Deci pana la urma te costa mai ieftin avand un ghid la inceput decat fara.

Tudor

zengaflorin
new member
Mesaje: 3
Membru din: 10 Ian 2009 21:34
Localitate: Tarragona
Contact:

Mesaj de zengaflorin » 14 Ian 2010 12:40

te costa mult mai putin dac ai ceva prieteni pescari in spania ei pot sa te indrume sau sa faca o partida de pescuit inmpreuna,sa te ajute cu permisul de pescuit ,cazare etc...
PS VALETTE este unul dintre cei mai buni ghizi de pe ebro fara discuti.
"fara moarte"

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 14 Ian 2010 21:31

Prieteni avem toti. Dar de cele mai multe ori te ajuta sa-ti pierzi timpul.
De ce ? Simplu. Una e sa te duca la pescuit si sa-ti arate un tip care petrece peste 300 de zile pe an pe malul apei si pe apa si alta e sa incerce sa-ti arate un tip care munceste in cu totul alt domeniu, nu stie ce merge si unde in momentul in care vrei tu sa ajungi, si mai ignora si legile ceea ce te poate expune la niste amenzi de-ti vei aminti de Ebro pe veci. Cu toate ca prietenul poate fi foarte bine intentionat. :lol:

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

ebru

Mesaj de cipica » 16 Ian 2010 22:57

Valette nu ma poate ajuta din pacate. Am vorbit cu el zilele trecute.
m-am gandit foarte bine si vreau neaparat ghid. nu vreau sa-mi petrec o saptamana pe malul Ebrului si sa nu prind nimic pe motiv ca am perscuit cum nu trebuie sau cu ce nu trebuie. In schimb am gasit cateva oferte f bune. Dupa ce o sa am date exacte o sa va anunt daca sunteti interesati

Scrie răspuns