Probleme noduri inaintas, toate se rup.

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

dobre
new member
Mesaje: 15
Membru din: 01 Dec 2009 16:29

Probleme noduri inaintas, toate se rup.

Mesaj de dobre » 24 Ian 2010 17:01

dragi pescari, am auzit ca pentru a putea castiga cativa metri in plus la aruncare ar fi ideal sa am un inaintas de textil de vreo 10m.pana aici totul este ok dar am incercat toate nodurile prezente pe net si date chiar de unii dintre dvs, si credeti-ma ca in momentul in care trag mai tare se rup sau se desfac:( (precizez ca nu sunt unul neindemanatic si gresesc pe undeva...nodurile sunt facute ca la carte) o cauza a ruperii acestora ar putea fi faptul ca trag de ele din scurt???
astept cateva raspunsuri pentru ca in momentul de fata nu prea vreau sa mai folosesc inaintas.

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 24 Ian 2010 17:06

Nu stiu ce nod folosesti dar acesta este cel mai des utilizat:

http://www.fishandfly.co.uk/knots/doubl ... index.html

Pe vremea cand foloseam inaintas acest nod il utilizam. Nu vad ce anume sa nu mearga.
La partea citata "in momentul de fata nu prea vreau sa mai folosesc inaintas" bine ar fi sa pastrezi acest sentiment.

Avatar utilizator
adi nechiti
new member
Mesaje: 25
Membru din: 09 Ian 2010 13:29
Localitate: ilva mica, bistrita nasaud

Mesaj de adi nechiti » 24 Ian 2010 17:55

Confirm cele spuse de Marius, cu acest nod nu ar trebui sa ai probleme. Si eu il folosesc.

dobre
new member
Mesaje: 15
Membru din: 01 Dec 2009 16:29

Mesaj de dobre » 24 Ian 2010 18:43

multam mult marius, l-am facut si am reusit...cred ca si la celelalte noduri problema era ca am taiat prea scurte capetele inainte sa trag destul de tare:), cat despre sugestia ta de a nu mai folosi inaintasul....imi poti da niste argumente te rog??

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 24 Ian 2010 20:05

Ma bucur ca ti-a iesit insa nu uita sa umezesti nodul inainte de al strange definitiv.

In urma cu 3 ani am renuntat la inaitasul textil dupa ce am observat ca glazura interioara a inelului de varf se deteriora (Shimano Beastmaster). Plus ca odata ajuns pe tambur, in toiul unui dril, mi se parea prea rigid si greu de controlat. Mai era si un nod in plus pe linie, un alt motiv de nesiguranta pe langa celalalte deja existente si cam atat. De atunci folosesc numai monofilamente si, sincer iti spun, n-am mai simtit nevoia unui inaintas chiar daca se impuneau lansari la distanta. Alegerea cu privire la folosirea lui apartine fiecarui pescar insa, personal, nu am nevoie de el.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
member
Mesaje: 296
Membru din: 03 Feb 2008 08:49
Localitate: bucuresti

Mesaj de Madalin Dirla » 24 Ian 2010 22:29


filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 25 Ian 2010 04:10

[quote="Madalin007"]incearca nodul asta "Mahin knot" ;-) http://www.youtube.com/watch?v=hXtyKles ... r_embedded#[
/quote]
nu zic ca nodu-i rau!da care-i coloana si care-i inaintasul??pt ca ceva seamana izbitor Amnezia sau un camasuit negru desi nu prea cred(doar un carcel la strangerea nodului ma face sa cred asta)...si in plus polonul avea gura uscata de cat a inodat ---scuipici ioc!!

dobre
new member
Mesaje: 15
Membru din: 01 Dec 2009 16:29

Mesaj de dobre » 25 Ian 2010 12:40

am sa fac 2 buc. cu inaintas si vad cum se prezinta fata de celelalte 2 lansete la prima pescuiala pe anul acesta, poate asa am sa ma decid si eu...am mai auzit si de la alti pescari ca uzeaza inelul de vf. indiferent de calitatea acestuia.

multumesc frumos pentru raspunsuri.
fire intinse.

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 25 Ian 2010 12:57

filica scrie:
Madalin007 scrie:incearca nodul asta "Mahin knot" ;-) http://www.youtube.com/watch?v=hXtyKles ... r_embedded#[
/quote]
nu zic ca nodu-i rau!da care-i coloana si care-i inaintasul??pt ca ceva seamana izbitor Amnezia sau un camasuit negru desi nu prea cred(doar un carcel la strangerea nodului ma face sa cred asta)...si in plus polonul avea gura uscata de cat a inodat ---scuipici ioc!!
Nea Filica ,spune sincer ,matale ai umbla cu bricheta pe langa un nod de inaintas ? Si daca ala de-i topit cu flacara este capatul de iesire in lanseu tot consider ca loveste in inele mult mai rau decat alte noduri !
Eu folosesc Albright si nu-i gasesc inca vre-un cusur !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

dobre
new member
Mesaje: 15
Membru din: 01 Dec 2009 16:29

Mesaj de dobre » 25 Ian 2010 13:13

Eee, daca a intrat george acum imi permit si eu sa te intreb ce varinta folosesti la albright...pentru ca a fost primul nod pe care l-am incercat si aluneca monofilamentul din textil f usor...unde gresesc?

Scrie răspuns