Boilies Carping Club

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 29 Ian 2010 07:47

Cred ca stiu una din retetele carping( daca baietii nu au schimbat-o), nu este ieftin de produs si prinde peste in orice balta daca este pescuita corect, in locuri macar de trecere ( interceptie) daca nu in cele care tin peste in mod regulat
Sunt in ea ingrediente de calitate si scumpe cat si niste ingrediente ieftine dar necesare
partea lichida este deosebit de importanta si de echilibrata, proportile sunt f importante. Cred ca unu din secrete este exact dozarea acestor ingrediente
Farmacie curata..
><)))°>-------- Dani

cristian rudeanu
junior member
Mesaje: 69
Membru din: 08 Mar 2004 12:11

Mesaj de cristian rudeanu » 29 Ian 2010 10:04

@ Dani Hentiu

In mare parte reteta este aceiasi. Ne place insa sa credem ca de cand o stii tu, din 2005 daca nu ma insel, am reusit sa o imbunatatim un pic.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 29 Ian 2010 10:09

F bine, oricum este o bila buna, f buna. Tineti-o tot asa si la MAI MARE ;-)
><)))°>-------- Dani

cristian rudeanu
junior member
Mesaje: 69
Membru din: 08 Mar 2004 12:11

Mesaj de cristian rudeanu » 29 Ian 2010 10:12

Multumim frumos !

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 29 Ian 2010 12:31

andrei vladeanu scrie: ... pe care ii pot intreba mii de chestiuni interesante in domeniu, mult mai interesante decat preturile de achizitie ale ingredientelor.
multumesc partenere :D

ca tot ai pomenit chestia de mai sus, mi-as permite o observatie. sunt persoane, in orice domeniu vreti, nu doar in pescuit, care devin atat de preocupate de detaliu incat nu mai vad "tabloul" in ansamblu. din aceasta cauza se poarta atatea discutii pe tema nadelor. inca nu s-a ajuns la disocierea atomica dar la nivel molecular se fac dezbateri extrem de aprinse :D

o alta observatie pe care as face-o este aceea ca in momentul de fata pe piata noastra exista aproape doar nada buna, de calitate, la preturi din ce in ce mai bune. e normal sa fim inca la o distanta foarte mare fata de pietele europene. ne separa totusi cativa zeci de ani de experienta. dar eu numai cand ma gandesc cum arata piata din romania in 2002 de exemplu (la vremea respectiva cautam eu niste bile cafenii in doua nuante cu "aroma de scoica" :D ) ma trec fiori. este incredibil cat am evoluat in doar cativa ani.

si-mi mai permit o ultima observatie legata de firmele de profil. cei care au dus cu adevarat la dezvoltarea acestui sector si au creat o industrie ajunsa xxx ten in tari precum usa sau anglia sau probabil japonia, au fost firmele comerciale si intreprinzatorii particulari. istoria retine numele unor maddocks sau warwick dar cu siguranta n-am fi auzit niciodata de ei daca nu ar fi avut in spate finantarile oferite de firmele de profil. care in mod normal si logic vor sa-si recupereze banii la un moment dat.

si ca sa zic si una de final:
o nada, oricat de buna ar fi ea, nu vine niciodata cu instructiunile de folosire :D :D :D alea trebuie sa le descoperiti voi ... :D
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
andrei vladeanu
member
Mesaje: 124
Membru din: 13 Iul 2004 01:22

Mesaj de andrei vladeanu » 29 Ian 2010 15:38

Imagine

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 29 Ian 2010 15:44

andrei vladeanu scrie:Imagine
nu am intzeles ,astia sint pescarii care testeaza nada carping club?
cine gaseste greseli de ortografie poate sa le pastreze

Avatar utilizator
victorash
member
Mesaje: 274
Membru din: 11 Iun 2007 14:04
Contact:

Mesaj de victorash » 29 Ian 2010 16:59

:-) in mare parte da..mai putin baiatu ala cu sapca...el nu testeaza el o produce :lol:

Avatar utilizator
zfcristian
senior member
Mesaje: 387
Membru din: 01 Iul 2009 21:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zfcristian » 03 Feb 2010 19:27

Cand apar bilele pe totalfishing ca as vrea sa iau cate ceva si sa le dipuiesc :D
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

cristian rudeanu
junior member
Mesaje: 69
Membru din: 08 Mar 2004 12:11

Mesaj de cristian rudeanu » 03 Feb 2010 23:44

@ zfcristian

In aproximativ o luna.

Scrie răspuns