The Source Base Mix

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

ciogaby
junior member
Mesaje: 79
Membru din: 07 Mai 2008 12:13

Mesaj de ciogaby » 29 Dec 2009 10:52

Nu inteleg ceva la reteta acestui mix! Am luat o punga de 1 kg. si lichidul Source sa vad daca imi ies bilele.Pe punga spune ca tb. adaugate 6 oua si nu mai mult de 15 ml lichid Source iar pe sticla cu lichid dozajul recomandat este se 3-5 ml/ou.Pai daca adaug 4ml pe ou =24ml ,depasind recomandarea de pe punga (15 ml maxim)!?!

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 30 Dec 2009 09:54

ciogaby la bilele fierte se pierde din aroma cind le fierbi si de aia iti da un plus de aroma pe ou. ;-)

ciogaby
junior member
Mesaje: 79
Membru din: 07 Mai 2008 12:13

Mesaj de ciogaby » 30 Dec 2009 16:38

gusti scrie:ciogaby la bilele fierte se pierde din aroma cind le fierbi si de aia iti da un plus de aroma pe ou. ;-)
N-are nici o treaba aroma aici.Lichidul The Source contine mai multe ingrediente pt. boilies (aminoacizi,etc).Pai si daca vreau sa fac solubile unde se mai pierde aroma?Si de ce nu da acelasi dozaj si pe punga de mix si pe sticla cu lichid ?Poate imi spune cineva care a lucrat cu acest mix!

Avatar utilizator
barbus
new member
Mesaje: 19
Membru din: 06 Feb 2008 20:33

Mesaj de barbus » 04 Feb 2010 20:58

Buna! Vin si eu cu o parere despre "THE SOURCE".am pescuit tot anul 2009,numai cu bile Souce;la inceput cumparate,apoi rulate acasa,de obicei partide scurte(48h).am incercat 3 variante de a face bila:mix+lichid,reteta originala;mix the sorce 75%+25%un alt mix(birdfood)+lichide alese de mine,si ultima mix source+oua fara alte adaosuri.nu am facut solubile.am tras urmatoarele concluzii:de fiecare data pestele a raspuns la nadire in timp relativ scurt,nu am venit niciodata acasa fara sa fi avut capturi,dar la ultima reteta(cea mai simpla,am observat ca pestele a ramas mai mult pe nada si am avut mai multe prezentari.tehnica de nadire a fost aceeasi de fiecare data.poate e o intamplare(adica vreo 5 intamplari),dar asta am constatat eu.in concluzie ,eu zic ca e un mix bun,dar nu am siguranta ca pestele sta mult pe patul de nada.mai astept si eu pareri.Fire intinse!
"Totul e complicat,inainte de a fi....simplu!"

Avatar utilizator
Brie
senior member
Mesaje: 476
Membru din: 15 Feb 2009 14:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Brie » 04 Feb 2010 21:01

Exact asta am observat si eu. Am avut o partida in care aveam 3 kilograme. Am nadit initial 1 kg si ceva si prima noapte nu am avut somn. A doua zi am mai nadit iara am prins din plin. Pe masura ce am inceput sa nadesc mai putin....ca nu mai aveam bile....nu am mai putut tine pestele pe pat si incet incet s-a redus numarul capturilor....iar in momenul cand s-au terminat bilele...mai aveam doar de carlig.....nu am mai prins.

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 05 Feb 2010 08:44

Brie scrie:Exact asta am observat si eu. Am avut o partida in care aveam 3 kilograme. Am nadit initial 1 kg si ceva si prima noapte nu am avut somn. A doua zi am mai nadit iara am prins din plin. Pe masura ce am inceput sa nadesc mai putin....ca nu mai aveam bile....nu am mai putut tine pestele pe pat si incet incet s-a redus numarul capturilor....iar in momenul cand s-au terminat bilele...mai aveam doar de carlig.....nu am mai prins.
Pai asta se intampla cam cu orice bile, cand nu mai ai cu ce nadi pestele cauta mancare in alta parte.
O chestie care am observat-o cu The Source ready-made este ca, in partidele mai lungi (4-5 zile), primele 2 zile prindeam de rupeam dupa care dince in ce mai greu. In ultima zi daca mai prindeam 2 pesti era bine.
Asa ca acum cand merg la partide de 4-5 zile, primelle 2 folosesc ready-made dupa care trec pe home-made. In felul asta am avut rezultate bune prinzand constant pe toata durata partidei.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
catalin2804
member
Mesaje: 107
Membru din: 12 Ian 2008 14:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de catalin2804 » 05 Feb 2010 10:40

Poate sa imi spuna careva reteta de la acest mix ca nu am prea gasit reteta exacta, si asa nu stiu exact cate sticlute de lichid sa cumpar.

Avatar utilizator
mircea.rusu
member
Mesaje: 149
Membru din: 18 Dec 2009 16:05
Localitate: turda judet cluj

Mesaj de mircea.rusu » 05 Feb 2010 12:00

Buna.cumperi The Source mixul si The Source Liquid si mai trebuie sa adaugi oua.The Source Liquid adaugi 3-5 ml/ou.Asta este reteta standard data de Dynamite.
Bastoane de nadit din fibra carbon
SuperVeloce
Killer Design

Avatar utilizator
catalin2804
member
Mesaje: 107
Membru din: 12 Ian 2008 14:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de catalin2804 » 05 Feb 2010 13:35

Ajunge doar o sticlutza pt 10 kg?

bebe81
new member
Mesaje: 18
Membru din: 30 Ian 2008 23:01

Mesaj de bebe81 » 05 Feb 2010 14:35

catalin2804 scrie:Ajunge doar o sticlutza pt 10 kg?
Nu....2 :-)

Scrie răspuns