"MEGABLEND RED"

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
barbus
new member
Mesaje: 19
Membru din: 06 Feb 2008 20:33

"MEGABLEND RED"

Mesaj de barbus » 04 Feb 2010 22:02

Intrebarea mea este:se poate inlocui acest ingredient intr-un mix,cu ceva asemanator ca si textura,proprietati? eu ma gandeam la mancare pt canari (ex: seminte+ou+mier,seminte +ou+fructe+cereale)macinate in prealabil.ce anume ar mai lipsi?daca folositi asa ceva,care ar fi produsul?marca?...daca nu cer prea mult,ma intereseaza in special red(rosu).multumesc anticipat! :oops:
"Totul e complicat,inainte de a fi....simplu!"

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 05 Feb 2010 01:30


mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 05 Feb 2010 08:36

Eu cred ca nu-l poti inlocui cu mai nimic. Meggablend Red e un egg bisquit cu robin red vitamine si minerale si ceva seminte mici. Poate daca faci reteta care ai scris-o tu si sa-i adaugi RR. Dar nu va fi ca Meggabelnd-ul, va fi o mancare de pasarele macinata cu adaos de RR.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
Robert Nicolae
junior member
Mesaje: 66
Membru din: 14 Noi 2008 20:58
Localitate: AVP
Contact:

Mesaj de Robert Nicolae » 05 Feb 2010 11:10

Sa nu uitam si de faina de ou din continutul lui Meggablend.
Pe langa calitatile nutritive, aceasta, mai joaca un rol important.
Faina de ou leaga mixul excelent actionand ca un colant.

Ca o parere personala,
Nu cred ca este de neinlocuit Meggablend-ul.
Deasemenea nu cred ca este greu sau imposibil de reprodus.
Dar, cand vorbim de o componenta a carui pret este de 20lei/kg, personal, nu as mai incerca sa caut subtitut sau chiar inlocuitor.
Exista riscul sa nu reusesc sa "ies" mai ieftin!
Aventuri la Pescuit
DE LA PESCARI PENTRU PESCARI

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 05 Feb 2010 11:36

Exista variante de inlocuire .De fapt este acelasi produs,pentru hranirea canarilor,fabricat de o firma din Ungaria,doar ca este mult mai scump 500gr costa cat un kg la magazinele de pescuit.Asa ca,nu merita osteneala.
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
barbus
new member
Mesaje: 19
Membru din: 06 Feb 2008 20:33

Mesaj de barbus » 05 Feb 2010 19:28

Multumesc pentru raspunsuri!
Filica-link-ul nu merge :-?
deci,nu merita inlocuit,in primul rand din cauza pretului,asta am inteles.
stiam si eu ca in Italia se foloseste o mancare de pasarele "pastoncinno",care contine si carofil si ou si biscuite,seminte...la noi am gasit asa ceva(pe comanda)dar intr-adevar costa 30ron/kg.asta voiam de fapt sa aflu,daca e acelasi produs,sau mai lipseste ceva.este ,poate un fix,sa stiu eu ce macin. deci, ramane doar sa incerc.
:D
"Totul e complicat,inainte de a fi....simplu!"

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 05 Feb 2010 20:12


Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 05 Feb 2010 23:59

Cel mai apropiat e Ovomix RED, dar la pret iesi cam la fel daca nu chiar mai scump decat Meggablend.

Sa nu uitam totusi ca Meggablend nu a fost conceput ca o mancare pentru crap, ci ca un birdfood(mancare pentru pasari), pe care pescarii l-au imprumutat pentru nadele de crap.
A spune ca NU poate fi inlocuit, nu e adevarat. Intr-adevar, nu merita sa-l inlocuim, pretul fiind chiar mai mare in varianta pentru pasarele.
<*))))))><{

Scrie răspuns