boilies [din mixul acesta iese ceva]

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 01 Mar 2010 00:23

yoo.marius scrie:am si eu o intrebare care este rolol drojdiei inactivate in boiles si unde o putem gasi si sub ce forma.....muntumesc.....
DROJDIA ACTIVA --se foloseste doar la panificatie,,nu este si nu are nici un efect asimilata astfel avand celulele resistente la sucul intestinal si cedand foarte greu proteina fapt care duce la un surplus de consum de energie..Cea inactiva-nu mai are celulele vii,nu mai fermenteaza,fiind supusa unui tratament termic!
Drojdia inactiva este si enzimatica !
orice drojdie activa o poti face inactiva lasand-o la cuptor pentru ~1 ora !

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 02 Mar 2010 20:50

Salut !
Hai sa-ti spun si eu parerea mea. Si eu imi fac singur mix-ul si asta de prin 2002. In primul rand trebuie sa stii raportul dintre fainurile care leaga si care dezleaga si care sunt astea. Trebuie sa ai cel putin 35-40% fainuri care leaga, anume : grisul, faina de orez, laptele praf, proteina din lapte(caseina), albumina , vorbesc de produse brute, nu de anumite produse dedicate pescuitului care au rol de a lega. Faina de soia de la plafar are tendinta mult mai accentuata sa dezlege decat cea speciala pt mixuri. Un procent mic de caseina sau albumina joaca un rol f important,leaga bine. Semintele pt pasarele dezleaga, birdfoodurile din magazinele de pescuit, speciale pt mixuri leaga.
Robin R, faina de peste, de canepa sunt fainuri ce dezleaga, bogate in proteine si in grasimi.
Soia si malaiul ar fi neutre dupa parerea mea, fierte au tendinta sa lege, iar in combinatie cu apa sau oul dezleaga. In mix nu se folosete faina de grau pt ca iti iese un boilies moale ce se turteste. Un boilies moale iti iese si de la prea multa faina de orez sau lapte praf.
Imprtant nu este sa lege sau sa dezlege, ci sa fie un raport optim, nici un boilies f legat, care se comporta ca un pietroi in apa, nici unul care sa se sparga din cobra sau sa se dezintegreze repede.
hai sa-ti dau si eu o reteta:
15% faina de soia,25% gris,5%caseina,15seminte de pasarele (10% birdfood galben_+5%Trill macinat, sau 15trill bine macinat),10%robin red, 15%faina de peste,5%zahar,10% faina de orez. La 20kg de prafuri eu pun 4,5 flacoane de GLM nutrabaits si rulez cate 24 de oua. La 24 oua varianta 1: 100ml CSL nutrabaits, 50ml GLM aroma nutrabaits,10-15ml esterpineapple solar,7-10ml ulei esential piper nutrabaits, indulcitor nash, o lingura de sare.
Poti s-o probezi cu 3-4 kg de mix nu trebuie sa-ti faci din prima 20kg si sa pescuiesti corespunzator pe o balta populata decent sau unde vrei tu. Eu am incredere deplina in reteta asta, fiind usor modificata dupa cum am considerat fata de reteta originala. O am de la un pescar francez ce pescuieste(pescuia) pe sarulesti, cu care am tot corespondat de ani buni online.

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 02 Mar 2010 23:56

@carpkiller: Interesant...pe un calculator de mix-uri iese(aproximativ) 30% proteina, 30% carbohidrati si cam 6% lipide. Gradul de solubilitate fiind undeva pe la 8%.
Repet, datele sunt aproximative.
La care ai adaugat Robin Red si GLM + o parte lichida bunicica(de atractie adica).

Si mie imi place sa experimentez cu nade, dar totodata imi place sa nu ma complic prea mult(mentionez ca a experimenta nu inseamna ca ma si pricep... :P ).

Ce zici de: 30% faina peste, 30% gris, 30% faina de soia, 50 gr. Robin Red, 25 gr. GLM si 25 gr. Betaina? La o adica Robin Red-ul merge si scos pentru a mai micsora pretul mixului si bagat un ingredient cu granulatie mai mare(birdfood, seminte niger sau coaja ou).
Pentru o partida scurta(cam cu d-astea ne ocupam) cred ca e ok.

Evident parte lichida ar trebui sa compenseze. Palatant, indulcitor, ulei esential, 1-2 arome. Cred ca ajunge partea lichida sa coste mai mult decat mix-ul.

P.S. Am incercat la un moment dat un mix propriu care arata cam in genul:
10% X, 10% Y, 10% T, 5% A, 5% B, 20% F, 15% G, 5% L, 2,5 % Q, 2,5 % W, 15% M.

Avea cate putin din toate...sa fie. O aiureala totala, am prins numai ciortan de 1 Kg. In aceeasi partida am prins si unul de 8,5 Kg...la porumb Cukk de capsune.
Ma declar in continuare un utilizator multumit al porumbului. Pescuiesc in egala masura si cu bile si cu porumb si am avut satisfactii cu ambele.
Uneori decat un boilies prost e mai bun un bob de porumb colorat si imbibat in aroma(doar o parere personala).
<*))))))><{

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 03 Mar 2010 21:42

de cat un boilies prost mai bine un bob bun, nu ?
dar eu tot prefer boiliesul, l-am vazut la treaba fata de bob. Imi aduc aminte cand s-a deschis darvariul, acum 5 ani aprox, pescuiam cu colegul meu pe un pat amestecat de boiliesuri cu porumb 2 pe porumb 2 pe boilies, cum a simtit gustul la bila cum nu s-a mai atins de porumb, am prins atunci o groaza de ciortanei la 2-3 kg si 2 bucati mari peste 10 kg, 12 si 14 kg parca si asta in 24 de ore. Si asta ar fi numai un exemplu.
despre mixul tau am impresia ca este f gras, cat despre pret nu fac rabat cand vine vorba de pescuit. ai rulat bile din mixul ala, cum s-au rulat ?

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 04 Mar 2010 22:08

Era doar un exemplu(mix-ul), intr-adevar nu l-am folosit si nu-l voi folosi. Sunt sigur ca mix-urile Hi Atract folosite de marii producatori nu pun accentul pe mix, ci mai degraba pe partea lichida.
Si inca ceva...daca eu zic intr-un fel nu inseamna ca am si dreptate :P (e doar parerea mea).

Nu ma intelege gresit, nu sunt anti-boilies...dimpotriva. Uneori insa bugetul nu ne lasa sa dam frau liber viselor. Daca as avea posibilitatea as pescui numai cu bile, acu' nu zic si de care, dar reteta iese scumpa. Pentru un sezon intreg s-ar aduna prea multi bani.

Cand ai fonduri limitate si vrei sa experimentezi, risti sa irosesti bani aiurea. In clipa aia(daca nu i-ai irosit deja) ai doua optiuni: cumperi ceva scump, putin si bun sau cumperi "the next best thing", care e ceva ieftin, probabil ca are cel mai mare numar de crapi prinsi(parca s-a facut si o statistica) si poti sa iei cat vrei si sa-l prepari cum vrei. Exista si in acest caz un risc...sa faci o ciortaniada pe cinste.

P.S. Pe calculatorul de mix-uri al lui Carprom, mix-ul respectiv iese cam la valorile de: 40% proteina in mix(30% in boilies), 35% carbohidrati in mix(23% in boilies) si lipide cam 9-10%. Teoretic, singurul capitol la care ar avea de suferit ar fi solubilitatea.
In fine, era doar in teorie :P .
<*))))))><{

Scrie răspuns