produse contrafacute , expirate sau diluate

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

produse contrafacute , expirate sau diluate

Mesaj de lucian76 » 11 Mar 2010 09:17

Am o curiozitate : a primit cineva de la magazinele online de la noi din tara astfel de produse ?
Eu unul am avut asemenea experiente si anume sa constat ca unele produse nu mai aveau aceeasi culoare ca cele originale - lichide nutritive de ex. miroseau ca si cum ar fi fost diluate cu CSL ..sau am primit unele ingrediente de mix rancede ...etc .
Pe de o parte poate e si vina producatorului care nu sigileaza unele produse imbuteliate in recipienti de plastic si nu scrie termene de valabilitate pe mixuri sau fainuri lasand astfel posibilitatea vanzatorului sa-si bage nasul :mrgreen: ...Am vazut pe site-ul unei firme care produce furaje pentru piscicultura cum scriau clar la faina de peste termenul de valabilitate ..
Aveti incredere in general in magazinele on-line ca livreaza marfa originala si in termenul de valabilitate ?.....stiu ca e un subiect sensibil dar dupa cum am mai spus eu unul am mai luat teapa si acum am ajuns sa ma orientez spre mixurile noi aparute pe piata pentru a fi sigur ca sunt proaspete :-):
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
jonny_23
member
Mesaje: 196
Membru din: 11 Mar 2008 22:55

Mesaj de jonny_23 » 11 Mar 2010 15:38

poate ne zici si noua de unde ai luat si ai avut probleme....sa nu ne tepuim si noi sau sa fim atenti cu firma respectiva....
Mironov Ion Valentin
CS CARP ZONE
***www.barcute-plantat.com***
0726424099

Avatar utilizator
Rahan
senior member
Mesaje: 300
Membru din: 23 Feb 2008 13:53
Localitate: Turda

Mesaj de Rahan » 11 Mar 2010 16:41

Ar fi bine sa spui de la ce magazin online ai cumparat, sa ne ferim si noi. :shoot:

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 11 Mar 2010 20:04

Am intampinat aceasta problema la doua magazine online...daca o sa le dau numele o sa se zica ca am cine stie ce interese ...vroiam sa vad daca a mai patit cineva ce am patit eu ....oricum am semnalat problemele vanzatorilor si va sfatuiesc sa cereti returnarea banilor daca vi se intampla asa ceva
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

dariusiacob
member
Mesaje: 206
Membru din: 26 Ian 2009 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

produse

Mesaj de dariusiacob » 11 Mar 2010 21:17

Da, am patit si mai rau primind ce nici n-am comandat de la un magazin on line(ma rog era ceva asemanator da nu ce comandasem :evil: )Un mare punct negru pentru C.C.M...-nu am gasit pe niciun produs de la ei vreo data referitoare la termenul de garantie.Ar mai fi multe de zis da nu vreau sa deschid eu cutia.... :-( :-( :-(

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 12 Mar 2010 07:51

Si eu folosesc produse CCMOORE ..mai ales ca au gama larga de fainuri si lichide nutritive...problema e ca pe ambalaje nu exista termen de garantie iar lichidele sunt imbuteliate astfel incat se poate umbla la ele...poate ca am sa semnlez aceasta problema pe forumul lor si am sa-i informez de cate ori o sa primesc produse care nu sunt ok ...
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 12 Mar 2010 10:39

Nu ar fi mai simplu sa specificam unde am gasit produse care aveau inscriptionate termene de garantie si care sant acele produse?
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 12 Mar 2010 11:15

pai de exemplu am niste pelete de la water craft baits pe care scrie termenul de valabilitate .....insa nu inteleg postarea dumneavoastra domnule Cotelici ...adica e ok sa nu fie inscriptionate termenele de valabiliatate ?
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 12 Mar 2010 11:42

lucian76 scrie:pai de exemplu am niste pelete de la water craft baits pe care scrie termenul de valabilitate .....insa nu inteleg postarea dumneavoastra domnule Cotelici ...adica e ok sa nu fie inscriptionate termenele de valabiliatate ?
Intrebarea corecta ar fi daca e legal sau ilegal.Presupun ca fiind prezentate ca produse care nu sunt destinate consumului uman atunci nu exista o obligatie legala de a inscriptiona un termen de valabilitate.
Cred ca toti producatorii se folosesc de aceasta lipsa de reglementare.
In proportie de peste 90%, in magazinele cu produse de pescuit, produsele pentru confectionarea nadelor nu au inscriptionat un termen de valabilitate.De aceea consider ca e mai simplu sa le mentionam pe restul de 10%. ;-)
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 12 Mar 2010 12:35

ok ..nu exista obligatia legala ...dar asta nu justifica faptul ca primesc produse rancede sau lichide modificate prin bunavointa vanzatorului..presupun ca producatorul merge pe incredere din moment ce nu sigileaza corespunzator produsele
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Scrie răspuns