degenerarea amidonului

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
krapu78
new member
Mesaje: 7
Membru din: 09 Mar 2010 20:58
Localitate: trento(it)

degenerarea amidonului

Mesaj de krapu78 » 24 Mar 2010 22:49

salut anglers! poate cineva sa-mi spuna mai multe despre acest fenomen(degenerarea amidonului) :?: pentru ca proteinele,glucidele,carboidratii,etc. incetinesc acest fenomen dar nu-l impiedica,aceasta reiese din faptul ca facand boiliesuri din diferite fainuri,deci care contin amidon, acest fenomen duce la recristalizarea amidonului :?: :?: se poate "ocoli" acesta? va rog sa nu ma luati prea tare ptr. ca sunt "proaspat" in carpfishing ;-) merci!
mai bine o zi naspa la pescuit decat o zi buna la munca

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 29 Mar 2010 09:26

Daca te ajuta citeste aici

http://en.wikipedia.org/wiki/Starch


"""Starch becomes soluble in water when heated. The granules swell and burst, the semi-crystalline structure is lost and the smaller amylose molecules start leaching out of the granule, forming a network that holds water and increasing the mixture's viscosity. This process is called starch gelatinization. During cooking the starch becomes a paste and increases further in viscosity. During cooling or prolonged storage of the paste, the semi-crystalline structure partially recovers and the starch paste thickens, expelling water. This is mainly caused by the retrogradation of the amylose. This process is responsible for the hardening of bread or staling, and for the water layer on xxx of a starch gel (syneresis).""

2door
senior member
Mesaje: 495
Membru din: 05 Feb 2009 11:14
Localitate: dragasani

Mesaj de 2door » 30 Mar 2010 09:32

aha,inseamna ca asta una din cauzele din care imi crapa mie bilele daca se usuca prea rau...si ce naiba fac atunci.ocolesc amidonul sau le bag la congelator imediat ce s-au racit ?

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 31 Mar 2010 09:34

Raportul de fainuri din mix nu este foarte bine echilibrat. Asta ar putea fi o prima cauza. La mix conteaza agentii de legatura, tipul de fainuri pe care le bagi cat le bagi , granulatia etc

Le faci cumva solubile? (desi daca ai zis ca vrei sa le bagi in frigider ma gandesc ca le-ai facut cu ou dar vreau totusi sa intreb asta )

Mai conteaza si procesul de uscare, sa nu fie fortat.

2door
senior member
Mesaje: 495
Membru din: 05 Feb 2009 11:14
Localitate: dragasani

Mesaj de 2door » 31 Mar 2010 10:16

man,si cand am pus ou si cand n-am pus tot au crapat.amandoua seriile le-am fiert,deci nu solubile.cat despre uscare ce sa zic;le-am lasat in garaj pe o tava,nu cred ca-i ceva fortat in asta avand in vedere ca afara nu-i f. cald si e destul de umed. astea au fost 2 serii de proba si in mare parte au fost numa mamaliga si ceva ingrediente aiurea(eram sigur ca nu o sa iasa mare lucru,asa ca nu avea rost sa bag ceva de calitate in ele).eu am fixul cu mamaliga pt ca pe langa stolnici(porumb si bile de calitate din comert) eu il caut mult pe mustacios pe olt unde ,parerea mea este ca nada mai buna ca mamaliguta "nu se ezista".plus ca e mult mai usor sa nedesc cu ele decat cu tuciu de mamaliga:)))dar nu disper,pana la urma o sa iasa si bine ...ma gandesc eu:)))

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 31 Mar 2010 15:28

pai cred ca vb de doua mancaruri de peste diferite

:D :D :D :D

daca sunt din mamaliga deja nu stiu ce sa zic alea nu mai sunt exact bile. daca faci mixul din fainuri atunci cred ca e altceva

sincer ma depaseste un pic subiectul pt ca bile din mamaliga nu am facut
poate cineva care a testat mai mult te poate ajuta

Ce stiu eu este ca atunci cand vrei sa faci mamaliga sa se lege bine o faci din malai si alte fainuri si o fierbi intr-un "ciorap de dama" pana te plictisesti si devine cauciuc. Dar mai multe detalii iti va da cineva care a facut asta .

2door
senior member
Mesaje: 495
Membru din: 05 Feb 2009 11:14
Localitate: dragasani

Mesaj de 2door » 31 Mar 2010 19:14

pai mamaliga stiu s-o fac.iti spun si un secret.daca o fierbi a 2 oara nu mai e asa buna.se face prea tare.

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 31 Mar 2010 19:34

Da, da o mai poti muia cu apa din Olt ... sau Dunare! ;-)
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Scrie răspuns