Fir textil - inaintas si pentru montura

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
BishopVR6
member
Mesaje: 196
Membru din: 01 Sep 2009 13:17
Localitate: Bucuresti

Fir textil - inaintas si pentru montura

Mesaj de BishopVR6 » 20 Apr 2010 14:17

Salutare,

Am facut acest topic deoarece am tot cautat informatii si nu am gasit nimic cat de cat centralizat. As vrea ca cei cu experienta sa posteze astfel luminandu-ne pe noi cei mai la inceput cu privire la combinatiile ce se pot realiza atunci cand ne gandim sa:
- folosim inaintas pentru a castiga ceva distanta la aruncare
- folsim textilul pentru monturi
- le folosim pe ambele dar totusi sa putem sa ne protejam linia principala in cazul unei agataturi
- modul de folosire al inaintasului in functie de strtuctura baltilor (cu agataturi sau fara)
- si nu in ultimul rand, care sunt firele pe care le folositi si le-ati recomanda cu inima deschisa.

Eu vreau sa-mi cumpar un fir pentru inaintas si sunt in cumpana. Stiu ca ar trebui sa fie de o dimensiune mai mica decat a firului principal, mai stiu ca lungimea care trebuie pusa pe tambur ar trebui sa fie de vreo 2 ori lungimea lansetei (ar fi vreo problema daca se pune mai mult?) si.. cam atat.

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Re: Fir textil - inaintas si pentru montura

Mesaj de Levi » 20 Apr 2010 15:34

[quote="BlshOp-VR6"]Salutare,

Am facut acest topic deoarece am tot cautat informatii si nu am gasit nimic cat de cat centralizat. As vrea ca cei cu experienta sa posteze astfel luminandu-ne pe noi cei mai la inceput cu privire la combinatiile ce se pot realiza atunci cand ne gandim sa:
- folosim inaintas pentru a castiga ceva distanta la aruncare
- folsim textilul pentru monturi
- le folosim pe ambele dar totusi sa putem sa ne protejam linia principala in cazul unei agataturi
- modul de folosire al inaintasului in functie de strtuctura baltilor (cu agataturi sau fara)
- si nu in ultimul rand, care sunt firele pe care le folositi si le-ati recomanda cu inima deschisa.

Eu vreau sa-mi cumpar un fir pentru inaintas si sunt in cumpana. Stiu ca ar trebui sa fie de o dimensiune mai mica decat a firului principal, mai stiu ca lungimea care trebuie pusa pe tambur ar trebui sa fie de vreo 2 ori lungimea lansetei (ar fi vreo problema daca se pune mai mult?) si.. cam atat.[/quote]

As recomanda cu gura mare Berkley Whiplash 0,21 mm. :lol: si nu folosim inaintas ca sa castigam ceva la aruncare ci ptr ca sa protejam firul principal. Imagineaza-ti ca ai folosi tot timpul firul principal, si dupa un timp, mai ales daca folosesti unul mai subtire, se uzează prea mult din cauza socurilor, sau pur si simplu nu poti sa arunci fara fir textil ptr ca firul prinicpal nu rezista socului.
Iar referitor la agataturi acolo eu personal daca pun inaintas ala este din monofilament mai gros...ptr ca firul textil taie in crengi si buturugi, iar monofilamentul mai gros nu. sau nu asa de adanc. acolo unde ai vegetatie e bine sa folosesti fir textil ca inaintas sau de ce nu ca si fir principal daca vrei ptr ca poate taia curpenul de ex.

Iar modul de folosire a inaintasului...depinde de situatie, poti sa-ti dai seama si singur daca ai nevoie sau nu de el, sau daca poti sa dai cu fir subtire sau mai gros. Eu de ex. pe balti fara agataturi (asa ceva oricum mai rar exista), dau cu S-Force long cast 0,22, care de fapt ii mai gros, si cu inaintas berkley.

Parerea mea

Darius_Tm
senior member
Mesaje: 328
Membru din: 22 Apr 2008 18:06
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Darius_Tm » 20 Apr 2010 22:11

Folosiind inaintas textil, se castiga metrii in plus.In momentul lansarii,textilul nu are elongatie si folosim toata forta in lansare,pe cand,mono se intinde si preia din forta(socul) lansarii,scurtand distanta de lansare.Berkley Whiplash folosesc si eu, de 0.17 pentru fire de 0.25 si 0.21 pentru mono de 0.28.In general se pun cam 7 metrii de inaintas.Daca pui mai putin,risti sa rupi in lansare,trebuie sa ai cam 3-4 spire pe mulinete in momentul lansarii.Daca pui mai mult,vei pierde din distanta de lansare.Unii pun mai mult pentru a putea sa forteze pestele pe ultimii metrii la mal,cand nodul este deja pe tambur,dar nu recomand asa ceva.Textilul este recomandat ca inaintas atunci cand nu avem agataturi,iar pentru zone cu agatura este recomandat un inaintas mono, in caz ca avem nevoie neaparata de inaintas.Pentru monturi,foloseste un textil cu camasa,decojiind camasa astfel incat dupa ce executi nodul fara nod si ai lasat lungimea dorita pentru firul de par,sa mai ai cam 1-2 cm firul decojit deasupra carligului,astfel montura va avea o mecanica corecta

Avatar utilizator
BishopVR6
member
Mesaje: 196
Membru din: 01 Sep 2009 13:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de BishopVR6 » 20 Apr 2010 22:34

Multumesc!

La montura am folosit pana acum sufix camfusion cu camasa, pare ok.
La un fir de 0.30mm, cam ce grosime de textil sa folosesc pentru inaintas?

Darius_Tm
senior member
Mesaje: 328
Membru din: 22 Apr 2008 18:06
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Darius_Tm » 20 Apr 2010 23:21

Incearca macar un 0.28 mono pentru aruncari la distanta.La inceput nu ai incredere,dar cu timpul vei ajunge la concluzia ca si 0.25 este prea gros pentru aruncari la distanta.Nu exista o grosime standard pentru inaintas,sunt multe firme si fiecare are alte unitati de masurare.Pentru Berkley,merge un 0.21 pentru fire de 0.28 chiar 0.30,pentru Tuff Line incearca un 40 lb,Pentru Sufix Ballistic merge un 35 lb.

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 21 Apr 2010 12:20

darius123 scrie:Folosiind inaintas textil, se castiga metrii in plus.In momentul lansarii,textilul nu are elongatie si folosim toata forta in lansare,pe cand,mono se intinde si preia din forta(socul) lansarii,scurtand distanta de lansare
Asa am scris si eu anul trecut intr-un post...dar daca folosesti un mono mai gros, si implicit trebuie ptr ca e vorba de inaintas, crezi ca preia asa de mult din soc incat pierzi din distanta? si cat este elongatia? :-) daca pierzi din distanta, sunt sigur ca nu de asta o sa pierzi ;-)

Avatar utilizator
sanduman
new member
Mesaje: 5
Membru din: 19 Oct 2008 18:46
Localitate: Sannicolau Mare-Timis

Mesaj de sanduman » 21 Apr 2010 20:49

Daca folosesc fir galben fluo este obligatoriu sa folosesc si inaintas de alta culoare (verde de exemplu)?

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 22 Apr 2010 06:52

sanduman scrie:Daca folosesc fir galben fluo este obligatoriu sa folosesc si inaintas de alta culoare (verde de exemplu)?
Nu! :D
Practica , pe balta se face!!!

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 22 Apr 2010 11:21

Salut
Exista doua tipuri de inaintas – de soc si de abraziune.
Primul este confectionat sa reziste la socul aruncarii si e de obicei un textil subtire (vezi gama Sufix Ballistic sau Kryston), celalalt e facut sa reziste la frecare de obicei este un mono gros sau un textil special de multe ori imbracat intr-o camasa de plastic/silicon dur (gen Quicksilver Gold).
Asta iti raspunde la inaintas si unde il folosesti

Eu folosesc pt monturi diverse fire de la Amnesia, gama Sufix si Prologic Reptilian spre exemplu. La fire de linie mi-am luat un sufix Duo Core pe rola mare insa aici fiecare foloseste dupa gust buget preferinte etc Nash Bullet este un alt preferat al meu

Avatar utilizator
sanduman
new member
Mesaje: 5
Membru din: 19 Oct 2008 18:46
Localitate: Sannicolau Mare-Timis

Mesaj de sanduman » 22 Apr 2010 20:24

Pescarii mai batrani zic ca pe Mures se sperie crapul de firul galben si trebuie neaparat inaintas ptr camuflare...

Scrie răspuns