feromoni crap

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

feromoni crap

Mesaj de nick h. » 01 Iul 2003 11:03

salut prieteni,ati folosit chestii din astea si daca da cu ce rezultat?
care este dupa parerea voastra dozajul corect?

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 02 Iul 2003 00:37

Am folosit doar cu ocazia unei partide de pescuit. Efect are si mi s-a dovedit clar. Parerea mea este ca ceea ce am folosit desi era destul de scump nu era un feromon care sa creasca apetitul pestilor, ci probabil era un feromon sexual. Feromonii sunt de foarte multe tipuri si pot influenta in multe moduri comportamentul pestelui. Dar nu cred sa fie la noi pe piata feromoni specifici pentru apetitul pestilor. Sunt bune totusi pentru a-i aduce in zona. Dar daca sunt sexuali le va pasa prea putin de momeala ta. deci cred ca exista si riscuri. Doza este precizata in prospectul fiecarui produs.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

feromoni crap

Mesaj de nick h. » 02 Iul 2003 06:43

mersi de raspuns.acuma hai sa povestesc si speta:
dupa o serie de partide exceptionale pe un lac satmarean numit porumbesti culminind cu o partida de pescuit in care am lovit 5 amuri(9 kile,9,5 kile,12 kile,14,5 kile si 24 kile) respectiv un crap de 8,800 kile bag ultrabait crap in nada si rezultate zero.insist vreo trei partide si efectul acelasi zero.intre timp amicii mei pescuind cu aceeasi nada si aceeasi momeala ca mine scot in continuare bucati serioase.renunt si eu la ultrabait si prind si eu urmatoarele partide.
intr-adevar dupa ce picuram din flaconel ultrabait peste nada asta putea ingrozitor aromele folosite pierzindu-si parca mirosul.
fundul lacului este malos.un amic mi-a spus ca ultrabait functioneaza doar in balastiere unde substratul este mai tare,el avand cu ultrabait rezultate exceptionale prinzand cand nimeni nu are trasaturi pe o balastiera satmareana.ce parere aveti de spusele pretenarului si care ar fi explicatiunea?unde am gresit eu cand am folosit "produsu asta minune" care o costat milioane de parai sa-l produca capitalistii astia ?

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 02 Iul 2003 22:40

Stiu sigur ca este foarte importanta concentratia folosita, o concentratie prea mare poate indeparta pestii. Prietenul tau a folosit feromonii si pe nada si pe momeala? Intr-un lac cu fund pietros disiparea feromonilor ar putea fi mai rapida si la o distanta mai mare. Ati folosit acelasi produs?

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 03 Iul 2003 06:35

sa stii ca si eu si pretenarul am folosit acelasi produs, el inca mai foloseste,si anume ultrabait carp.ideea e ca el si-l aduce de ceva ani din ungaria iar la noi a aparut doar anul trecut pe piata ,cel putin la comerciantii de la noi.precis stie el ceva in plus probabil i-o fi zis ungurii.aici la noi produsu asta n-are nici un fel de prospect si nimeni nu stie exact cum functioneaza.deci cum se foloseste:ca un dip,se picura pe nada ,se dilueaza cu apa si dupa aceea se amesteca cu nada,nu se aplica pe nada ci doar ca un dip?

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 07 Iul 2003 21:31

Nu stiu exact concentratia, dar tin minte ca trebuie folosita o cantitate f mica de feromon pt o cantitate apreciabila de nada. Am sa incerc sa gasesc un prospect si iti voi scrie.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 08 Iul 2003 09:35

mersi de raspuns si astept cu nerabdare prospectu de care zici,sper sa nu fie numai generalitati.Totusi ma asteptam la reactii din partea mai multor colegi de pe forum.Sa inteleg ca nimeni nu folosesete sau nu a folosit feromoni?Sau nu vrea nimeni sa-si divulge "secretele".oricum parerea mea este ca nu are rost sa fim asa de secretosi ,nici cu momelile si nici cu locurile in care prindem intrucat suntem din parti diferite ale tarii si nu cred ca dam iama nici unu la locul altuia.eu is din satu mare si oricum n-am sa ajung niciodata sa dau pe locurile pe care unii le "camufleaza" atat de bine.(vezi bunaoara canalu minune de care vorbeste Gica Chioru ).La fel nu cred ca veti veni nici voi la mine in zona chiar de voi spune ca in weekend am luat doi crapi(3,8 kile si 7 kile) la Lipau pe somes,desi as fi foarte bucuros sa ma intalnesc cu unii dintre voi.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 08 Iul 2003 11:42

OK. Eu am folosit si nu am avut rezultate. S-a agitat balta in zona dar nu am prins mai mult sau mai mare. Informatiile de utilizare sunt asa de vagi ca trebuie multa rabdare pentru a descoperii singur dozajul corect.

Danoc
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 17 Feb 2003 00:18

Mesaj de Danoc » 10 Iul 2003 23:29

Am gasit niste fiole cu ultrabite care mi-au ramas de anul trecut si pe un mic prospect atasat scrie ca se face dilutie 5 ml feromon cu 0,5 l nada.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 11 Iul 2003 06:24

mersi,am sa incerc si asa .

Scrie răspuns