Boilies pentru lacuri salbatice

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 16 Feb 2010 17:37

Marius_bn scrie:@ mosharu'

Am avut cateva poze cu boilies-uri prospat scoate din apa, pescuind pe Peris dar nu le mai gasesc. Inteleg ca ciortanul sau alti pesti pot ciupi din boilies dar nu inteleg cum poate fi afectat si pop up-ul de aceeasi factori, fiind cu mult mai tare si avand o densitate mult mai mare.
cred ca se baga albastru sub apa si facea smen :mrgreen:
il cred in stare :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
carpxpert
member
Mesaje: 177
Membru din: 21 Mar 2010 13:02
Localitate: Carei/SM

Mesaj de carpxpert » 09 Mai 2010 21:23

eu am avut succes pe baltisalbatice cu Carp Zoom Boilie Pellets cu gust de capsune. mi se par foarte ok
sunt lent solubile si daca le scoti si dupa 2 ore mai au aroma de capsuni nu ca majoritatea produselor

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 28 Iun 2010 15:33

Nu inteleg de ce ar fi porumbu mai superior bilei in apa salbatica sau complet nepescuita, creste cumva porumbul in apa si io nu stiu :)?

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 30 Iun 2010 15:31

Personal am pescuit cu boilies pe cateva balti unde crapii nu mai vazusera asa ceva ...am dat in paralel si cu ce erau obisnuiti ..adica porumb ...rezultatul a fost devastator in favoarea boiliesului si asta din prima partida ....eu zic ca daca este localizat , crapul nu-ti v-a refuza nici o momeala comestibila de la mamaliga la porumb sau bile pana la viermusi si rama neagra ...numai ca un boilies te v-a ajuta mai mult la selectie si cred eu ca daca bila e nutritiva v-a fi preferata de crap fie el si salbatic ...
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 05 Iul 2010 09:56

Din experienta postez:
NU exista balta salbatica sa nu raspunda la bile ( mai ales la solubile...) facute bine.

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 05 Iul 2010 14:35

. Inteleg ca ciortanul sau alti pesti pot ciupi din boilies dar nu inteleg cum poate fi afectat si pop up-ul de aceeasi factori, fiind cu mult mai tare si avand o densitate mult mai mare.[/quote]

avind o densitate mult mai mare decit ce??
si atunci cum de are tupeul sa pluteasca? :roll:
cine gaseste greseli de ortografie poate sa le pastreze

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 06 Iul 2010 07:52

@ florinw

Ma refeream la densitatea intre boilies pop-up si ready-made sau home-made.

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 06 Iul 2010 21:05

Marius_bn scrie:@ florinw

Ma refeream la densitatea intre boilies pop-up si ready-made sau home-made.
acu chiar m-ai bagat in ceatza.un popup indiferent daca e home made sau redy made are o densitate mai mica decit un boilies scufundator ,si mai mica decit a apei. altfel nu ar pluti.ce protejeaza un boilies de raci poate fi duritatea lui, si timpult cit ramine tare in apa.(indiferent daca e popup sau normal)
sint si boiliesuri scufundatoare foarte tari care sint si usoare,nu neaparat cele gerele sint mai dure asa ca densitatea nu are deloc legatura cu duritatea unui boilies.dar atentzie cu cit un boilies este mai dur cu atit "respira"mai putzin si are o atractzie mai scazuta.
cine gaseste greseli de ortografie poate sa le pastreze

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 07 Iul 2010 06:34

Da Florin, duritatea era termenul cel mai bun de folosit in aceasta comparatie dintre boilies-uri. Scuze, pe moment, nu l-am gasit in portofoliu, probabil tot ceata a fost cauza.

msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Mesaj de msimarian » 07 Iul 2010 08:46

Baieti,am si eu o intrebare:pe o balta salbatica plina de somn pitic ce putem face pt a putea pescui la bile?Pescuind normal in 20 de minute bila dispare rontaita de somnul asta pitic,cu toate ca in balta exista exemplare mari de crap.
FIR INTINS!

Scrie răspuns