Somn pe Dunare

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Haward » 05 Aug 2010 15:35

O sa fac exact cum ati spus dumneavoasta :D

Sper sa am rezultate, voi face niste poze, video, :D

Urati`mi fir intins :oops: :bere:

Va multumesc Mult! :bere:
MaDa
Haward
new member

Mesajde Indian Larry » 05 Aug 2010 18:21

George Iorga scrie: Ca opritor poti face noduri pe linie din elastic de bani ...sau treci firul de 3-4 ori printr-un varnis mai gros !

Sau cel mai simplu...cu un chistoc de tigara.
Pescar hoinar prin Romania
Indian Larry
senior member

Mesajde 2door » 06 Aug 2010 19:36

...
2door
veteran

Mesajde 2door » 06 Aug 2010 19:40

de baiatul asta haward nu s-a prins nimic!!!
iata ce posteaza el :
"Ce parere aveti de aceasta technica de a pescui cu o furculita cu maner mai lung, si o bucata de geam (dimensiune 40-50 cm) ... Pare penibil nu ?:))

Am pescuit eu ! Ghiciti unde "
2door
veteran

Mesajde Haward » 06 Aug 2010 19:44

Tu vezi omule unde am postat ?

Citeste bine ce scrie in acel topic si numai vorbi fara tine ! shhtt
MaDa
Haward
new member

Mesajde 2door » 06 Aug 2010 21:36

da mai baiatule,vad unde ai postat.acolo scrie"alte stiluri de pescuit" nu alte stiluri de braconat.
eu cred ca la tine acolo "in the ghetto" e foame mare.aici este o comunitate de p e s c a r i.

MULINÉTĂ, mulinete, s. f. 1. Dispozitiv folosit în pescuitul sportiv cu lansetă, fixat pe vergile de pescuit și constituit dintr-o bobină cu manivelă, care servește la înfășurarea firului, și dintr-un mecanism de frânare.Sursa: DEX '98

LANSÉTĂ s. f. 1. undiță cu dispozitiv mecanic care permite derularea firului de pe tamburul mulinetei

GÚTĂ2, gute, s. f. Fir subțire din material plastic, de care se leagă cârligul undiței. – Din engl. gut.

MOMITÓR, -OÁRE, momitori, -oare, adj. (Rar) Care momește; ademenitor. – Momi + suf. -tor.

NÁDĂ, nade, s. f. 1. Hrană naturală sau imitație de hrană care se pune într-o unealtă de pescuit sau într-o cursă pentru a ademeni și a prinde peștii sau alte animale; momeală.

PESCÁR, pescari, s. m. I. Persoană care se ocupă cu pescuitul și uneori cu conservarea peștelui (1) pescuit; persoană care practică pescuitul sportiv\

SPORTÍV, -Ă, sportivi, -e, adj., s. m. și f. 1. Adj. Care ține de sport, privitor la sport; care servește la practicarea sporturilor; care este sau se comportă în conformitate cu regulile sporturilor. ◊ Întâlnire (sau întrecere) sportivă sau concurs sportiv = competiție sportivă la care participanții se întrec în vederea stabilirii unei ierarhii.  Care demonstrează, denotă practicarea unui sport. Ținută sportivă. 2. S. m. și f., adj. (Persoană) care practică sportul. – Din fr. sportif.

TEMBÉL, -Ă, tembeli, -e, adj. Nepăsător, indiferent; indolent, lăsător; tâmpit, idiot. – Din tc. tembel.
Sursa: DEX '98 |
2door
veteran

Mesajde 2door » 06 Aug 2010 21:39

acu te-ai prins mai draga..... hmmm?
nu-ti vrea nimeni raul sa stii!!!
2door
veteran

Mesajde Haward » 06 Aug 2010 21:39

Esti un mare om, Un MARE caracter !

Vezi`ti ma de treaba ta si, fa pasi !
MaDa
Haward
new member

Mesajde 2door » 06 Aug 2010 21:45

incepi sa te enervezi cumva.noi,pescarii,suntem oameni calmi.

chill out man!!!
2door
veteran

Mesajde Haward » 06 Aug 2010 21:59

Domnule PESCAR, eu nu ma cred inca pescar ... Nu am inca un venit propriu, intelegi tu asta ?

Vream doar sa spun un mod de a "pescui". "bracona" ... Am fost acum 1 luna la niste prietenii la munte si m`au dus sa`mi arate cum pescuiesc ei acolo pe un rau :) Dar, tu sa pari BATMAN, comentezi :)
MaDa
Haward
new member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nade si momeli