spartura de porumb

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde zfcristian » 25 Sep 2010 16:58

cristian matei scrie:pentru ca jigniti in loc sa ajutati un coleg eu propun sa primiti un avertisment, apoi ban. o zi buna :D

Cata generozitate !!! :mrgreen: Altceva ce mai propui ?
Off topic : titlul e gresit, posturile sunt pline de scurtaturi tip chat , atata timp cat nu respecti membrii unei comunitati fie ea si virtuala cum sa nu te astepti sa nu fii luat la misto, nu suntem pe forumul Academiei dar sa nu ne batem joc de limba romana si sa scriem cum trebuie nimic mai mult.
On topic: depinde de ce se gaseste in balta dar eu as merge pe porumb simplu, fara spartura , grau sau alte nebunii, ideal ar fi sa fie fermentat dar depinde acu si de balta unde pescuiesti si la ce pune botul!
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi
zfcristian
senior member

Mesajde Albert » 25 Sep 2010 22:04

cristi&cristi
Sunt un domn dar asta nu are legatura cu topicul.
Faptul ca am pretentia ca pe un forum de oameni cu scaun la cap vreau sa inteleg ce citesc nu mi se pare o pretentie absurda cu atat mai putin o jignire.
De obicei imi vad de treaba: citesc ce se scrie, inteleg ce se scrie apoi imi dau cu parerea daca eu consider ca am ceva util de spus.
In cazul de fata nu inteleg ce-a scris individul. L-am rugat sa traduca..iar el s-a basicat.
Acum, ca v-am desenat, e destul de clar ce ma deranjeaza?
E asa grav ca vreau sa citesc in romaneste pe un forum din Romania?
P.S. Eu tot sper ca initiatorul topicului sau vreunul dintre voi cei sensibili la observatiile noastre sa ne traduca ce dreq a scris ala..se poa' au ba? :-)
Albert
senior member

Mesajde cristi_cristi » 25 Sep 2010 23:34

in romaneste poti sa scrii?Nici macar google translate nu ne ajuta sa deslusim ce debitezi p-aci.

daca asa rogi tu pe cineva atunci ce sa mai zicem de cei care jignesc
cristi_cristi
new member

Mesajde Albert » 26 Sep 2010 14:34

mdea..vaz ca insisti. Reciteste topicul si poate iti vei da seama ca exagerezi cand tot incerci sa ma tragi de urechi.
Din pct. meu de vedere am fost chiar bland cu obraznicatura...asta pt. ca nu-mi pierd timpul cu toti agramatii care rup tastatura-n doua.
Si un sfat pt. tine: nu ma mai "certa" pe mine..mai bine fa topicul asta utilizabil: tradu ce-a scris omu' ala , daca poti :-)
Albert
senior member

Mesajde George Iorga » 26 Sep 2010 15:54

Fara suparare ...sunt de acord cu Albert...din cand in cand cineva trebuie sa atraga atentia tinerilor din ziua de azi ca sunt cel putin analfabeti ! Daca ii lasam sa scrie cum vor, le-am facem un rau ...parol ! :D
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!
George Iorga
maniac

Mesajde Indian Larry » 01 Oct 2010 11:14

marius.badea scrie:in saculetul solubil este bine sa pui doar boabe cu grau sau boabe simple daca stie cineva daca ajunta mult mai mult spartura de porumb in saculetul solubil plz sa ma ajute

Da!
Pescar hoinar prin Romania
Indian Larry
senior member

Mesajde mosharu » 01 Oct 2010 12:22

Indian Larry scrie:
marius.badea scrie:in saculetul solubil este bine sa pui doar boabe cu grau sau boabe simple daca stie cineva daca ajunta mult mai mult spartura de porumb in saculetul solubil plz sa ma ajute

Da!

da, ce? :mrgreen:

cel mai bun porumb ie' tot boiliesu' ;-) :mrgreen:
mosharu
maniac

Mesajde Claw » 01 Oct 2010 13:30

eu pun si spartura si boabe si seminte mici (grau canepa) si daca mai intra pun si pelete. si mai torni si peste ele un lichid cu ceva (csl +amino + aroma + ...) daca dau la bila pun doar spartura si pelete
Claw
member

Mesajde clinci » 05 Oct 2010 09:19

Marius , nimeni nu-ti va putea spune ce este mai bine sa pui inr-un saculet solubil si mai ales in ce proportii si asta pentru k nu exista o asemenea regula care sa aiba un caracter general.Din propia-mi experienta inti pot spune k spartura(simpla) pusa intr-un saculet solubil mi-a adus pe "saltea" satisfactii "maricele" dar asta numai pe anumite balti . In alte situatii ,doar porumbul (cateodata amestecat si cu cateva graunte de grau) m-a salvat de la o partida dezastruoasa.2 sfaturi indraznesc sa-ti dau:1- in pescuit nu exista limite si 2- fereste-te cat poti de tare de porumbul uscat , in cantitati mari iti poate ruina o partida de pescuit (atat tie cat si catorva pescari din vecinatatea locului unde tu pescuiesti).
clinci
junior member

Mesajde cornelserbu » 10 Oct 2010 14:25

clinci scrie:

Marius , nimeni nu-ti va putea spune ce este mai bine sa pui inr-un saculet solubil si mai ales in ce proportii si asta pentru k nu exista o asemenea regula care sa aiba un caracter general.Din propia-mi experienta inti pot spune k spartura(simpla) pusa intr-un saculet solubil mi-a adus pe "saltea" satisfactii "maricele" dar asta numai pe anumite balti . In alte situatii ,doar porumbul (cateodata amestecat si cu cateva graunte de grau) m-a salvat de la o partida dezastruoasa.2 sfaturi indraznesc sa-ti dau:1- in pescuit nu exista limite si 2- fereste-te cat poti de tare de porumbul uscat , in cantitati mari iti poate ruina o partida de pescuit (atat tie cat si catorva pescari din vecinatatea locului unde tu pescuiesti).

in sfarsit si cineva cu o abordare pertinenta...nu o sa invatati niciodata sa pescuiti de pe forum, duceti-va pe malul baltii si incercati singuri, fiindca nicio balta nu seamana cu alta...
cornelserbu
senior member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nade si momeli