Nădire pe ape unde curentul este mare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde craplex » 30 Mar 2011 15:37

Datele problemei:

- canal în Delta Dunării, adâncime medie 3-4 m (zona de pescuit aleasă este una cu adâncimi şi mai mari, pe gropi), curent mare;
- pescuit din barcă, lansete scurte (2.4-2.7 m), montură cu plumb culisant cu cârligul sub plumb, momeala folosită: porumb sau rîmă neagră;
- partida de pescuit este una scurtă, sosire pe baltă dimineaţa la ora 7:00 şi întoarcere la ora 17:00.

Cum atragem cel mai eficient, într-o perioadă atât de scurtă şi într-o zonă cu un curent mare, crapul la lansetele noastre?
Pasiune pentru pescuit
craplex
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 31 Mar 2011 00:43

craplex scrie:Datele problemei:

- canal în Delta Dunării, adâncime medie 3-4 m (zona de pescuit aleasă este una cu adâncimi şi mai mari, pe gropi), curent mare;
- pescuit din barcă, lansete scurte (2.4-2.7 m), montură cu plumb culisant cu cârligul sub plumb, momeala folosită: porumb sau rîmă neagră;
- partida de pescuit este una scurtă, sosire pe baltă dimineaţa la ora 7:00 şi întoarcere la ora 17:00.

Cum atragem cel mai eficient, într-o perioadă atât de scurtă şi într-o zonă cu un curent mare, crapul la lansetele noastre?
In primul rand incearca sa il localizezi..... ziceai de gropi, acolo merita sa incerci mai ales in zilele calduroase de vara.Eu pescuiesc cam in aceleasi conditii, un curent destul de puternic si apa in jur de 4 m insa spre deosebire de tine nu pescuiesc din barca...asta avantajandu-te destul de mult ;) In legatura cu atrasu, incearca sa nadesti acele locuri cu fainuri, mixuri si seminte puse in ciorap de dama facut cocoloase iar apoi la celalalt capat de ciorap acata-i un bolovan.Fa asa cu 4 , 5 cocoloase si pescuieste apoi cam la 3, 4 metri in aval de locul nadit.Poti incerca la fel de bine sa strecori in ciorap si viermisori.Dupa mine eu daca as fi in locul tau sa pescuiesc din barca, as cauta cel mai bun loc unde as stii sigur ca sta crapul, si as folosii doar arc momitor plus plumb greu si ca nada pe arc un mix tare, care sa nu cada de pe momitor, insa extrem de atractant preferabil pe baza de uleiuri.
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde craplex » 03 Apr 2011 15:00

Varianta cu momitorul mi se pare si mie cea mai simpla varianta, nu stiu insa ce fel de montura sa folosesc, daca folosesc una de feeder, nu am suficienta greutate intr-un curent atat de mare.
Pasiune pentru pescuit
craplex
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 05 Apr 2011 10:09

craplex scrie:Varianta cu momitorul mi se pare si mie cea mai simpla varianta, nu stiu insa ce fel de montura sa folosesc, daca folosesc una de feeder, nu am suficienta greutate intr-un curent atat de mare.
pui pe linia principala prima data un opritor de cauciuc apoi un plumb culisant de la 100 de grame in sus plus momitorul, apoi legi linia principala cu forfacul cu o agrafa peste care tragi un tub de silicon sa nu se incurce in curent , atata tot.Apropo treaba asta merge in cazul in care pescuiesti din barca pentru ca va trebui sa ai un bat cu actiune mare sa poti lansa de pe mal un plumb de minim 100 plus un momitor plin.Da in cazul tau e ok, doar dai drumu la fir din barca si te-ai scos.
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde Albert » 05 Apr 2011 11:51

apoi legi linia principala cu forfacul cu o agrafa

Nu cu agrafa.In caz ca se rupe firul pestele ramane cu un harnasament agatat de el de care nu prea mai poate scapa. Pentru a lega inaintasul de linie foloseste unul din nodurile prezentate aici pe forum.
Fir intins.
Albert
senior member

Mesajde craplex » 05 Apr 2011 15:51

Mersi de raspunsuri si mai astept si alte sfaturi legate de momeala sau nada.
Pasiune pentru pescuit
craplex
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 05 Apr 2011 22:57

Albert scrie:
apoi legi linia principala cu forfacul cu o agrafa

Nu cu agrafa.In caz ca se rupe firul pestele ramane cu un harnasament agatat de el de care nu prea mai poate scapa. Pentru a lega inaintasul de linie foloseste unul din nodurile prezentate aici pe forum.
Fir intins.
Explica te rog: ,,nu cu agrafa".Pestele daca e sa rupa crezi ca va rupe mai repede din agrafa decat dintru-un nod direct pe fir? Ia incearca si vezi ca treaba e aceasi , si daca stau bine si ma gandesc daca e sa faca cum zici tu momitorul si plumbul ii vor cadea in carlig cu acel nod, pentru ca agrafa mea avea rolul pe langa ca lega linia principala de forfac sa stopeze coborarea momitorului si plumbului de pe linia principala pe carlig.Sa tinem cont ca mai sus eu ziceam ca plumbul este culisant pe fir iar momitorul se deduce din sine ca e culisant la randul lui, deci daca e sa se rupa firul ce sa atarne de gura pestelui daca ele nu sunt fixate pe fir? scz de off topic da nu e cu rautate sa nu te superi p mn albert :))^pt tine carplex imi pare bine daca ti-am putut fi de ajutor.Fir intins!
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde Albert » 06 Apr 2011 14:26

Imagineaza-ti ce se intampla daca se rupe linia principala sau cedeaza nodul cu care e legata agrafa de aceiasi linie. Plumbul si momitorul vor culisa...doar ca intre opritorul din capatul forfacului si agrafa. Nodurile dintre forfac si linia principala, daca sunt facute corect, sunt suficient de discrete incat permit momitorului si/sau plumbului sa treaca peste ele. Sper ca acum e clar ce vroiam sa spun.
Nici o suparare, vorba cuiva: d-aia suntem aici, sa discutam.
Albert
senior member

Mesajde Jonny Leordean » 07 Apr 2011 05:32

Albert scrie:Imagineaza-ti ce se intampla daca se rupe linia principala sau cedeaza nodul cu care e legata agrafa de aceiasi linie. Plumbul si momitorul vor culisa...doar ca intre opritorul din capatul forfacului si agrafa. Nodurile dintre forfac si linia principala, daca sunt facute corect, sunt suficient de discrete incat permit momitorului si/sau plumbului sa treaca peste ele. Sper ca acum e clar ce vroiam sa spun.
Nici o suparare, vorba cuiva: d-aia suntem aici, sa discutam.
Nu tare ne facem intelesi.Deci pentru mine forfacul inseamna ceea ce se afla sub linia principala adica firul cu carlig.Momitorul si plumbul nu se afla pe forfac ci pe linia principala sau cum sa zic pe inaintas daca ar fi sa folosim inaintas.Apoi forfacul se prinde simplu de agrafa si atata tot.In cazul unei rupturi de linie principala ori de unde s-ar intampla din ce zona plumbul si momitorul fiind culisabili vor cadea lasand pestele numai cu forfacul agrafa si poate o bucata din linia principala.Acu cred ca am explicat destul de concret.Fire intinse !
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde Albert » 07 Apr 2011 12:01

Atata timp cat ordinea e carlig-agrafa-momitor-plumb si nu invers totul e ok.
Albert
senior member

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare