Nada Fermentata

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thunder
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 17 Mai 2011 12:40
Localitate: Focsani

Mesaj de thunder » 15 Sep 2011 12:00

Salutari.

Stiu ca topicul e vechi dar sper sa-mi citeasca cineva postul. Am o nedumerire. Am incercat de mai multe ori sa fementez boabele.. sa miorasa a tuica.. dar de fiecare data se imputzeau si miroseau a k k t. Le-am pus si in apa plata.. si in apa din balta.. si fierte si nefierte cu/fara arome cu/fara zahar.. le-am lasat si la soare .. si in boxa (racoare) dar niciodata n`au fermentat sa miroasa a alcool.

Pentru firul de par am pus niste boabe uscate intr-un borcan peste care am turnat tuica.. si in 24h s-au umflat si miros puternic a tuica. Dar pentru nada... nu stiu cum sa le prepar.. help ?

Fire intinse !

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 15 Sep 2011 17:44

...
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 15 Sep 2011 19:42

SorinB, iti dau un exemplu;
pescarii de-ai "casei" de la balta Lazar din Alexandria, folosesc exclusiv la carlig / nadit porumb fermentat ( tinut 1-2 luni in apa cu drojdie de bere ) si prind de rup, mai ales ten. Il puneau un cuva vaporasului de plantat folosind manusi chirurgicale, asa de nasol putea :lol:
uite aici cativa teni prins la saracia aia de porumb :
http://mincinosii.ro/index.php?option=c ... alta-lazar

Avatar utilizator
gioxx
member
Mesaje: 279
Membru din: 09 Sep 2008 19:06
Localitate: Pitesti-AG

Mesaj de gioxx » 16 Sep 2011 06:07

am si eu o galeata cu seminte...de toamna trecuta. nu stiu a ce miroase ca mi-e frica s-o deschid. a stat la umbra, racoare dar totusi. cred ca e buna la camera de gazare :lol: :lol: :lol:

dariusiacob
member
Mesaje: 206
Membru din: 26 Ian 2009 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

tuica

Mesaj de dariusiacob » 16 Sep 2011 18:11

thunder scrie:Salutari.

Stiu ca topicul e vechi dar sper sa-mi citeasca cineva postul. Am o nedumerire.
Dar pentru nada... nu stiu cum sa le prepar.. help ?

Fire intinse !
Lasa-le o zi in apa dupa care pune-le sa-ncolteasca putin (strat subtire si acoperite sau la intuneric) si fierbe-le.Prin incoltire boabele produc alcool si alte chestii pe gustul crapilor.Normal ca mirosul va fi de tuica de ....porumb(ardelenii cred ca-l cunosc)deci daca vrei pruna da-i aroma sau du-te la butoiul cu...borhot ca tot e sezonul :lol: -e buna si zeama ramasa dupa fiert....Atentie cum le pastrezi-acoperite bine de apa si sa ramana si loc gol in recipient,la 2-3 zile dupa fierbere fermenteaza f.tare la caldura :!:

Scrie răspuns