LIVADA , BIHOR

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Marcosar
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 13 Aug 2010 20:39
Localitate: Belgia

Mesaj de Marcosar » 23 Oct 2011 12:29

aveti perfecta dreptate d-le Dinu,sant f multi (pescari) care nu frecventeaza Livada din simplu motiv ca nu pot retine(duce acasa) peste in cantitati cum ar dori ei.sper sa pot ajunge in vara pe livada pt o partida cu cativa prieteni poate si de aici din Belgia.

2door
senior member
Mesaje: 495
Membru din: 05 Feb 2009 11:14
Localitate: dragasani

Mesaj de 2door » 24 Oct 2011 01:03

hai sa te intreb dinule:voi de ce nu va bagati picioarele in ea de balta asa cum a facut albastroiu cu Peris sau stefan la stolnici.
pentru ca vreti sa faceti ceva de calitate si probabil ca va ganditi ca la un moment dat o sa vina si un profit.
de asta zic eu ca trebuie dusi multi dintre ei la reciclare.iar pe pescari e foarte usor sa-i faci sa constientizeze.daca nu-i duce mintea de ce ai anuminte reguli pe balta in care bagi o caruta de bani ,atunci ''nu mai vine'' la acea balta.si o sa se duca la una unde ''o sa pleaca'' acasa cu 3542 de kg de caras ,iar acasa o sa se uite pe forumul de la livada la pescarii care s-au distrat de minune cu crapii de 15-25 de kile.si pana la un momendat o sa te injure,dar cand o sa se sature de caras si manele pe balta lor minunata o sa-si calce pe suflet si o sa respecte regulile tale si o sa-si dea seama ca nu de tampit le-ai facut. parerea mea.

2door
senior member
Mesaje: 495
Membru din: 05 Feb 2009 11:14
Localitate: dragasani

Mesaj de 2door » 24 Oct 2011 01:08

a,e adevarat ca ai nostri sunt departe in spate la cap. constiinta ,dar stai linistit ca nici astia de aci din vest nu s-au civilizat singuri.tot paru' si amenda i-a pus pe linia dreapta.
crezi ca eu m-am dat pe brazda altfel?si nu mi-e rusine s-o recunosc...mama ce m-a durut sufletul cand am pescuit prima data c&r.si pana la urma nu-i vorba numa de c&r sa fim seriosi.

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Salutare

Mesaj de Cata » 10 Ian 2012 22:02

Salutare.
Ramin valabile aceleasi taxe si reguli pe 2012 ca si in 2011 ??
Am intrat pe site-ul lacului si nu am vazut nimic nou!
Stie cineva ceva?
Respecte!
Fir intins!

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 18 Ian 2012 23:54

Salutare.
Banuiesc ca ar trebui sa intre Dinu si sa linisteasca spiritele cu varianta oficiala a povesti....
Unii din Arad zic ca pestele mare din Taut a fost bagat in Livada, alti ca si ala din Livada a plecat la Orastie pe linga ala din Taut...
Ar fi bine sa se lamureasca ca ii stresanta toata povestea asta..
Respecte.
Fir intins!

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 19 Ian 2012 12:16

Nici un peste over 15 nu a parasit in toamna lacul Livada.Aprox 40 bucati7-12 kg au ajuns intr-un lac linga Deva-Simeria(o amenajare piscicola modernizata cu fonduri europene unde se va face cercetare si productie de puiet),in acelasi timp lacul Livada a fost repopulat cu 52 buc crapi 7-18kg.
Bineinteles ca si in anii precedenti vom vorbi mai la vara,dupa primele capturi pozate......am si eu o poza cu un crap over 25 prins in navod,bineinteles eliberat in LIVADA!!!!!!!,poate am sa o postez.
Fir intins celor care iubesc si cred in lacul Livada.

popica
junior member
Mesaje: 84
Membru din: 08 Ian 2008 14:23
Localitate: oradea

Mesaj de popica » 19 Ian 2012 15:15

glukas scrie:
dinu profesoru scrie:daca stiti persoane interesate sa cumpere peste,crap caras,salau novac,sanger,amur la un pret foarte bun va rog sa ma anuntati.In zona(150km) asigur si transport.Multumesc....
P.S. Crap de consum,2-3kg/buc,nu va speriati... :shock:
si tot Profu: "ca informatie,grosul pestelui vine de la Taut(aprox 60 tone),unde s-a populat intensiv in primavara,Livada va ramane destinat exclusiv pescuitului la crap.... "

octombrie 2011

No comment!

din pacate ,nu putem sa.i spunem noi cum sa isi conduca afacerile...! :evil: atata timp cat nu incalca legea! tot odata nu ne obliga nimeni sa pescuim pe lacurile pe care nu ne convin!...slava Domnului avem de unde alege!

glukas
new member
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2012 18:09

Mesaj de glukas » 19 Ian 2012 15:55

Deci, Dl. Profesor avea de vanzare:
"ca informatie,grosul pestelui vine de la Taut(aprox 60 tone),unde s-a populat intensiv in primavara (16 tone, vezi mai jos) ,Livada va ramane destinat exclusiv pescuitului la crap..."

si a populat cu:
"pai daca s-au populat anul acesta 16 to peste total,iar pana acum s-au adunat aprox 100 kg morti...iar mortalitatea de 1% reprezinta mortalitatea normala in lacurile de acvacultura conform normelor. "

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtop ... 267356db6a

mija ionut lucian
junior member
Mesaje: 67
Membru din: 04 Iul 2009 19:30
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de mija ionut lucian » 19 Ian 2012 16:18

Adevarata provocare ac discutie,dar nu trebuie sa ne mai mire nimic!Fiind un site destinat pescarilor,mi-am spus parerea si totodata am exemplificat ceea ce am spus!Imi sint foarte dragi unele locuri din vestul tarii,dar sint tot mai putine,pentru ca asa cum tot ce e frumos dureaza putin,si farmecul locurilor il strica şmecherii atotstiutori!Ne ramine libertatea de a alege,asta nu ne-o poate lua nimeni!
carpe diem!

nicu7193
member
Mesaje: 152
Membru din: 03 Noi 2011 17:57

Mesaj de nicu7193 » 19 Ian 2012 19:01

Poate sunt putin egoist ,dar imi pare bine ca livada nu a fost pagubita de trofeele care ne-au incantat ochii si sufletul de cativa ani incoace.Chiar eram dezamagit daca s-ar fi adeverit zvonurile despre recoltarile masive de la livada si am incredere in asigurarile date de Dinu in aceasta privinta.Asa cum spunea d-l Dinu ramane sa constatam cu ochii (betele) nostri cati crapi mai sunt la livada.Fire intinse in 2012!!!

Scrie răspuns