pescuit pe o balta 100% salbatica

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde adipod » 25 Oct 2011 18:23

salut,am o intrebare poate cei mai experimentati ma vor ajuta cu un sfat sau macar cu o idee
cunosc o balta destul de izolata,fosta pescarie unde din spusele citorva persoane s-ar afla ceva peste ei incercand sa prida crapul printro metoda deloc ortodoxa dar nu le-a iesit,greu sa opresti un crap salbatic speriat de aprox 25 kg ,cum ar trebui sa abordez aceasta balta?cu ce l-as putea ademeni sa iasa din casuta lui?( exclus utilaje agricole) :cry: .Un var a stat 3 zile pe acea balta ,cu porumb,pufarin si alte cele dar nimic,as putea incerca direct cu boilles nefiind invatat cu asa ceva?
multumesc pt ajutor
adipod
new member

Mesajde adipod » 25 Oct 2011 19:10

nu ma poate ajuta nimeni?
adipod
new member

Mesajde Nemo » 25 Oct 2011 19:46

Buna,
Baltile care dupa spusele localnicilor adapostesc "monstrii" sunt destul de inselatoare.. :D ,lucrurile transmise din gura in gura capata proportii...
In fine, sa presupunem ca mai este peste in balta respectiva, nu a fost recoltat complet in "campania de toamna", cu greble, tractoare si altele.
Primul lucru, mai important decat nada - alegerea locului. Fostele pescarii au de regula un fund destul de uniform, in general malos, mai ales daca e lasata de izbeliste apa, asa ca va trebui ales un loc de unde sa ai acces la cat mai multe "spoturi" - gropi, palcuri de vegetatie, maluri cu stuf...
Doi - fii dinamic - daca un loc nu da rezultate dupa cateva ore, schimba-l.
Nadire - daca ai posibilitatea sa nadesti locul ales de cateva ori inainte de pescuit cu un amestec de seminte (porumb, grau, canepa, poate si alune tigrate sau o mana de frolic) si cate un pumn, doi de bile, e un atuu in plus.
Bilele - crapii in general cauta in aceasta perioada hrana care sa le asigure un surplus de grasime pentru iarna, astfel incat alegerea se indreapta logic spre niste boilies mai carnoase. Foloseste unele pe care le cunosti si in care ai incredere.
Montura simpla si discreta, un line aligner sau un combi-rig, nimic extravagant.
Singurul lucru important, daca fundul apei e foarte malos, echilibrarea monturii, astfel incat sa se aseze pe mal, nu la 30 de cm mai jos, bine ascuns vederii oricarui peste.

Sper ca te ajuta ideile.
:D
Nemo
new member

Mesajde adipod » 26 Oct 2011 08:21

ms mult de idei,ce este frolicul?nu am auzit niciodata,crapi au fost vazuti sarind si inotand la suprafata,am incredere 100% in persoana care mi-a zis acest lucru
As incerca cu niste boillesuri Quest baits Liver B8 care cica nu contin uleiuri si cred ca ar merge pe apa rece sau ma mai gandeam la Rahja Spice.
Ce parere aveti de aceste bile?Ati pescuit cu ele pe ape reci?
adipod
new member

Mesajde Nemo » 26 Oct 2011 11:33

Salut,
Frolicul e asta:
Imagine

Inlocuieste cu succes peletele si intra in compozitia unor bile cunoscute - Mad Dog de la Fun Fishing de exemplu .
In rest, boiliesurile propuse par bune, nu le-am folosit, momentan folosesc o chestie de baza de la Decathlon, Natural Boilies cu gammarus, e drept ca pescuiesc pe rau iar zona in care locuiesc nu e renumita pentru climatul rece, din contra... :D
Nemo
new member

Mesajde Albert » 26 Oct 2011 12:12

Nemo scrie:Salut,
Frolicul ,
bile cunoscute - Mad Dog de la Fun Fishing de exemplu .
Natural Boilies cu gammarus,

Chestile astea 3 nu-s cunoscute/folosite la noi..in rest sfaturile date de tine sunt utile, totul e ca adipod sa adapteze ce-ai zis tu la situatia din teren :-)
Albert
senior member

Mesajde Nemo » 26 Oct 2011 16:09

Sal,

Despre hrana pentru caini folosita la pescuit parca s-a mai scris si in revistele din Romania, un articol pe net am citit sigur anul acesta...daca nu, cu atat mai bine - o idee in plus. :lol:
Mai ales pentru cei care au si caini - nu merge pe balta la crap, Azorel sigur il va aprecia.. :D
In Franta se foloseste frecvent, mai ales pentru nadire, pe montura nu e prea selectiv, orice posesor de solzi care trece pe acolo si are gura suficient de mare incearca sa-l inghita. :D
Iar Decthlonul ofera produse in general identice in toata reteaua de magazine, eu le folosesc deorece sunt ieftine si eficiente (gama Natural, gama Welmix e buna doar pentru nadire, se faramiteaza repede), in caz ca nu mai dau rezultate, prima data schimb aroma, apoi trec la ceva mai scump si , teoretic, mai eficient.
Dar, dupa parerea mea, e mai importanta alegerea si abordarea locului de pescuit decat aroma sau dipul pe care il vei folosi pentru bile.
Nemo
new member

Mesajde Albert » 26 Oct 2011 17:10

Nemo scrie:t.Dar, dupa parerea mea, e mai importanta alegerea si abordarea locului de pescuit

Adevarat graiesti :-)
Albert
senior member

Mesajde arnold_glodean » 26 Oct 2011 19:18

Quest Bait Liver B8 am folosit anul acesta in martie pe o apa de 5-6 grade.Am avut 3 prezentari la ele in 12 ore
Le poti folosi cu incredere ;-)
arnold_glodean
junior member

Mesajde adipod » 26 Oct 2011 20:33

asta e bine sau nu?nu prea inteleg? :roll:
ms
adipod
new member

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare