Clips montura

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde klaus » 30 Dec 2011 19:46

Buna, in realizarea monturii clasice fir de par, am intampinat o problema, mai degraba o nelamurire. Vartejul il leg de firul principal, mai degraba de inaintas, dupa care sa leg si forfacul direct de vartej, sau pot pur si simplu pot sa las acel clips din poza? Imi este cumva sa nu se indoaie clips-ul, sa se rupa, etc. Pare destul de rezistent, insa find incepator...nu vreau sa am un rateu asa din prostie.

http://img718.imageshack.us/img718/365/clipsvartej.jpg - clips & vartej
http://img51.imageshack.us/img51/1610/montura.jpg - montura [/img]
klaus
new member

Mesajde Jonny Leordean » 30 Dec 2011 22:33

klaus scrie:Buna, in realizarea monturii clasice fir de par, am intampinat o problema, mai degraba o nelamurire. Vartejul il leg de firul principal, mai degraba de inaintas, dupa care sa leg si forfacul direct de vartej, sau pot pur si simplu pot sa las acel clips din poza? Imi este cumva sa nu se indoaie clips-ul, sa se rupa, etc. Pare destul de rezistent, insa find incepator...nu vreau sa am un rateu asa din prostie.

http://img718.imageshack.us/img718/365/clipsvartej.jpg - clips & vartej
http://img51.imageshack.us/img51/1610/montura.jpg - montura [/img]
Montura cea mai sigura , e cea cu cat mai putine noduri si materiale cat mai de calitate! Din proprie experienta iti spun sa lasi clipsul deoparte.Legi vartejul de firul principal, iar forfacul de celalalt capat al vartejului , e mult mai sigur si mai rezistent, singurul dezavantaj e : ca nu vei putea schimba forfacul la fel de rapid ca si cand acesta va fi legat la clips , insa asta nu conteaza atat de mult , pe cat siguranta monturii ! Numai bine!
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde klaus » 31 Dec 2011 01:03

salut,
pai ma gandesc ca la ciortani, asa de 3-4 kg ar fi bun si acel clips... ma rog, asa la prima privire, e corect realizata? Inteparea se face foarte bine, in sensul ca l-am testat asa, tragand-ul in sus pe deget.

An nou fericit !
klaus
new member

Mesajde Serboiu Alexandru » 31 Dec 2011 03:23

parerea mea, nu foarte avizata ce'i drept, e ca varnisul este cam gros pentru carlig

La multi ani si la multe capturi!
Serboiu Alexandru
junior member

Mesajde klaus » 31 Dec 2011 10:48

varnisul s-a strans perfect pe carlig...tub termo
In rest ar fi ok, nu ?
klaus
new member

Mesajde zaky » 31 Dec 2011 13:07

klaus scrie:varnisul s-a strans perfect pe carlig...tub termo
In rest ar fi ok, nu ?

nu se foloseste tub termo pt realizarea acelui varnis,scopul acelui varnis este sa iti tina firul de par in preluncirea cirligului dar in acelasi timp trebuie sa se miste liber pe tija cirligului ca montura sa lucreze corect
zaky
new member

Mesajde klaus » 31 Dec 2011 17:14

aham...pai atunci cu prima ocazia cand ma duc sa ma aprovizionez cumpar tot ce trebuie..
klaus
new member

Mesajde nicu7193 » 31 Dec 2011 19:41

buna,daca in capatul inaintasului ai doar vartej simplu poti lega forfacul direct de el(pt.ca asa cum s-a mai spus montura cea mai simpla e si cea mai buna),sau daca vrei sa poti schimba forfacurile mai usor poti intercala o agrafa pt. forfacuri(fox,korda,gardner etc.) dar nu cea pe care ai prezentat-o in poza,aceea fiind mai mult o agrafa de spining.Bafta,si nu-ti fie rusine sa intrebi pt. ca eu consider ca asta e rolul acestui forum.LA MULTI ANI ! tuturor crapistilor!
nicu7193
member

Mesajde klaus » 31 Dec 2011 20:01

mersi mult pentru raspuns, pai atunci probabil voi lega simplu, printr-un nod direct de vartej, iar vartejul de inaintea..care la randul lui vine legat de firul principal :D

La multi ani si tie, cat si tuturor !
klaus
new member

Mesajde nicu7193 » 31 Dec 2011 21:09

Si inca ceva, tubul termo pe care tu l-ai folosit trebuie sa-l inlocuiesti cu un varnis siliconic cu grosime apropiata de cea a carligului,pt. ca rolul lui e de a pozitiona corect firul de par , iar tubul termo il folosesti cand vrei sa imbunatatesti mecanica monturii .
nicu7193
member

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare