ce montura ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 20 Aug 2003 09:15

Si eu cred ca nu folosesc la nimic toate tubuletele, margelutele, agrafele, etc.
Folosesc cu succes in continuare Pater Noster pe 2 din cele 6 lansete.
Nu am vazut inca vreo mare diferenta fata de celelalte monturi, cu plumb pierdut sau elicopter cu antirasucitor.
Prind cu aceasta montura la fel de bine ca si cu celelalte.
Fara agrafe, opritoare...........acul din fata fiind prins direct de urechiusha plumbului iar cel de sus este legat la o palma de plumb.Totul pe linia principala.Brici!Cred chiar ca ash putea renunta la acul de sus pt. ca de obicei(90% din cazuri) am prins cu cel din fatza plumbului.E adevarat, in acest caz nu s-ar mai numi Pater Noster.
Lead Core-ul este bun pt. ca asaza linia pe fund.Voi incerca si eu in curand, deocamdata astept sa-l primesc.
Second BEST is FIRST loser

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 20 Aug 2003 10:23

de unde ai facut rost de lead core? m-ar tenta si pe mine.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 20 Aug 2003 10:49

Inca nu am facut rost de el. Am comandat de la Cabela's printr-un prieten care vine in Septembrie in Romania(Western Filament Lead Core Trolling Line - 100 Yards, 45 lb test, $11.49/rola)
Second BEST is FIRST loser

Vlady
new member
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2003 02:19
Localitate: Timisoara

Mesaj de Vlady » 20 Aug 2003 11:15

Nick si Danko, ma bucur ca am gasit pe cineva care gandeste ca mine, nu vad sensu un a folosi bilutze, agrafe si tot feli de "menuni" atata timp cat eu pescuiesc mai mult pe Bega care e un rau salbatic si care ascunde adevarati monstrii si eu dau cu fire de la 30 in sus, "ca-ti trebuie opritor de silicon ca sa nu-ti roada plumbul firul"... marsh ma de-aici, ce Dumnezeu sa roada un plumb de 130 de grame "home-made" care ar circula lejer pe un fir de 100,care-l trantesc pe un fir de 40, deci sper ca ati inteles ca eu folosesc echipament de neam prost, bineinteles ca o sa se trezeasca unii sa zica "ba tzarane ce pescar sportiv esty tu?", pai iy las pe ei pescarii sportivi sa dea cu fir de 18 pe rau la coropisnitza, si sa le vina o mreana de juma de kil sa sa chinuie juma de ora sa o scoata.
In concluzie am un mesaj pt astia "sportivii" care pescuiesc cu fire de pluta la somn "lasa-neeeeeeeeeeeee lasa-neeeeeeeeeeeeeee".
Alta chestie nu o inteleg, aia cu navomodelismul pe te miri unde la prins ciortani, nu inteleg prin prisma faptului ca ei m-ar condamna pe mine pt ca folosesc "echipament greu" si ca nu pescuiesc "sportiv", dar ei cat de sportivi sunt cand duk firele cu barcutza, ma rog fiecare cu treaba lui, dar sper ca m-am facut inteles, a si mai o chestie, Rex Hunt cat de sportiv e cand da cu "calcatoare" din alea de 200 de grame pe fir de 50 si prinde pesti de 2 kile ?, si noi stam ca fraierii si il admiram, si ne minunam ca ce mult peste au ei in Australia, pai normal ca au din moment ce ei isi tin pt mancare 1 peste de 2 kile si restul de 14 bucati in arunca in apa, asa ca sa ma lasati cu pescuitul "sportiv".
In rest sa auzim numai de bine si de pesti cat mai sanatosi, ceau ceau.
Get rich or die tryn

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 20 Aug 2003 16:26

Intotdeauna va se va gasi o explicatie pentru necesitatea de a folosi o margica in plus, o noua montura,etc.Comertul cu accesorii trebuie sa infloreasca.Nu este rau sa experimentezi.
Important estre sa tragi concluziile corecte si nu sa continui sa sustii o idee doar pt ca este la moda sau pt ca se doreste promovarea uneia generatoare de cheltuieli inutile pt pescari.
P.S.Folosesc din cand in cand si boiles.Nu am prins pana Sambata care a trecut nici un peste la aceasta momeala.
Am pus 2 tutti frutti pe fir de par la ac de 2 si, la Greaca, am reusit.
2 carasei mai mici decat palma.
O sa-mi spuna multi ca nu poate fi eficient daca nu momesti consistent, daca nu-l inveti luni de zile sa manance , samd.
De ce sa-l invat sa manance boiles de 200.00 jumatatea de kil cand merge la porumb uscat de 10.000 kg?
Se va spune ca boiles-ul este o momeala selectiva si bla, bla ,bla.
Second BEST is FIRST loser

Vlady
new member
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2003 02:19
Localitate: Timisoara

Mesaj de Vlady » 22 Aug 2003 05:32

Danko scrie:Intotdeauna va se va gasi o explicatie pentru necesitatea de a folosi o margica in plus, o noua montura,etc.Comertul cu accesorii trebuie sa infloreasca.Nu este rau sa experimentezi.
Important estre sa tragi concluziile corecte si nu sa continui sa sustii o idee doar pt ca este la moda sau pt ca se doreste promovarea uneia generatoare de cheltuieli inutile pt pescari.
P.S.Folosesc din cand in cand si boiles.Nu am prins pana Sambata care a trecut nici un peste la aceasta momeala.
Am pus 2 tutti frutti pe fir de par la ac de 2 si, la Greaca, am reusit.
2 carasei mai mici decat palma.
O sa-mi spuna multi ca nu poate fi eficient daca nu momesti consistent, daca nu-l inveti luni de zile sa manance , samd.
De ce sa-l invat sa manance boiles de 200.00 jumatatea de kil cand merge la porumb uscat de 10.000 kg?
Se va spune ca boiles-ul este o momeala selectiva si bla, bla ,bla.
Toata treaba cu boilies-urile e ca trebuie "antrenat' crapu sa manance asa ceva, daca te duci pe o balta in care n-a vazut crapu-n viata lui asa ceva, degeaba te chinui, io am obiceiul cand ma duk pe balta sa nici nu nadesc cu boilies, das sa pun intr-unul din betze 1 bilutza, singurul ruzeltat a fost un caras pe la 1 kg, asa ca eu nici nu ma mai chinui, tot porumbul e sfant, adica de ce sa dau banet pe boilies, cand pot la fel de bine sa imi iau un sac de porumb de la sat din hambar sau chiar sa-l cumpar, ca nu e o avere.
Get rich or die tryn

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 22 Aug 2003 07:05

mai sunt si exceptii....
mi s-a intamplat chiar anul acesta.la prima mea iesire anu asta la crap la somes,m-am dus cu un pretenar care intotdeauna isi i-a tot ce apare prin magazine primul.pe aici pe la noi a fost primul care si-a luat rod pod, senzori etc. toate de la unguri.
dadeam la crap cu rama neagra si bombe cu mamaliga si pogace.
intrucat nu mergea nimic m-am hotarat sa iau de la el un boiles(cred ca era vorba de ceva cu aroma de scoici de la mosella),l-am pus intr-o montura pentru porumb cu fir de par si surpriza in vre 40 min se afla pe mal singurul crap prins in acea zi ,un ciortan de 3,8 kg.
asadar...va spun ca in locul in care am pescuit noi crapul nu vazuse picior de pescar in viata lui daramite boiles.

Scrie răspuns