Atasarea carligelor pe montura

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde roshured » 14 Feb 2012 21:31

Salut ,

care este cea mai buna metoda pentru a atasa un carlig pe o montura simpla pentru carsa/platica/babusca sau crap-caras cu naditor si anti rasucitor?

In general eu fac o bucla pe linie si atasez bucla-in-bucla carligul insa nu imi place cum sta carligul.

Daca atasez carligul pe linie prin propria-i bucla el devine culisant si nici asta nu-mi convine.

Nodul Longline mi se pare cel mai bun insa il fac foarte foarte greu avand degetele nu tocmai fine ....

Multumesc
Ultima oară modificat de roshured pe 14 Feb 2012 22:36, modificat de 2 ori în total.
roshured
junior member

Mesajde Serboiu Alexandru » 14 Feb 2012 22:01

Din ce ai zis pana acum te referi la bomba si ai gresit forumul. Este un forum de pescuit la CRAP, sistem catch&release, categoric FARA BOMBE
Serboiu Alexandru
junior member

Mesajde roshured » 14 Feb 2012 22:35

AL3cs, multumesc ptr atentionare insa nueste cazul...bomba nu are 2 carlige, are minim 3 , iar momitorul nu stiu daca poate fi si fix. Habar n-am. Cert este ca pentru boma este evident ca toate carligele se leaga prin bucla lor pentru ce ele trebuie sa culiseaza.

Eu ma refer si la montura crap-caras cu un carlig fir de par in capatul liniei si cu unul pt caras/etc in lateral.
roshured
junior member

Mesajde Sigi » 15 Feb 2012 10:48

Ba este cazul pentru ca la crap nu ai ce cauta cu 2 carlige.
De ce oare ne-a dat Dumnezeu suficienta minte ca sa ne putem da seama ca suntem singurii in plus pe acest Pamant?
Sigi
member

Mesajde roshured » 15 Feb 2012 11:34

OMFG ! :shock: :shock:

Inchideti dracu topicul si bagati-va moralitatea in fund.

E treaba mea daca sunt cu capu si nu vreau sa stau 12 ore cu betele in apa ci vreau sa mai iau cate un caras.

Pescuiesc tot timpul cu 4 lansete 3 pe rodpod armate cu montura plumb pierdut [cu porumb] si una cu arc naditor cu anti tangle plus un carlig lateral , pe carligul principal pun mamaliga patratica iar pe cel lateral care o rama neagra.

Numai lupi moralisti in tara asta ...
Va recoman Lupul moralist de Grigore Alexandrescu

roshured
junior member

Mesajde venus65 » 15 Feb 2012 11:55

roshured scrie:OMFG ! :shock: :shock:

Inchideti dracu topicul si bagati-va moralitatea in fund.

Si dupa ce o scoatem din fund ti-o bagam tie in gura NESIMTITULEEEE!!!! :evil: :evil:
Cum vorbesti asa o sa ti se raspunda!!!
venus65
new member

Mesajde roshured » 15 Feb 2012 12:09

venus65 scrie:
Si dupa ce o scoatem din fund ti-o bagam tie in gura NESIMTITULEEEE!!!! :evil: :evil:
Cum vorbesti asa o sa ti se raspunda!!!

vrei sa faci posturi :)

bine pa!
roshured
junior member

Mesajde maiden » 15 Feb 2012 12:40

Alo, calmati-va !

roshured, ai avertisment ! Te rog sa ai grija in continuare cu comportamentul pe forum ! Multumim .
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI
maiden
Moderator

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare