cum strangem montura de sheffield dupa partida de pescuit

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde silviu.andrei » 12 Apr 2012 22:25

Salut.
am ceva timp de cand ma intreb cum as putea sa strang montura de sheffield dupa o partida pescuit fara sa rup firul si fara sa o demontez cu totul(laseta este una de 4.20 din 3 tronsoane).In acelasi timp as vrea sa pot pescuit si la wagler si cu pluta fixa.

Multumesc anticipat pt raspunsuri.
silviu.andrei
new member

Mesajde e.carata » 01 Aug 2012 12:08

Salut,

Una din variante ar fi sa folosesti o husa speciala, de lungimea potrivita, cu compartiment special pentru mulineta. In felul acesta vei putea pastra montura intreaga la sfarsitul partidei.
e.carata
new member

Mesajde tanaseraduus » 01 Apr 2013 13:11

Cred ca cel mai bine pui intrebarea asta pe un alt forum dar as putea sa-ti spun cum fac eu:
1. folosesc un plior pe care pun montura intreuna cu pluta (dupa ce ii scoti antena) sau pastrezi pluta in alta parte si scrii marimea plutei pe plior
2. folosesti o husa rigida unde poti lasa intreaga montura pe lanseta impreuna cu mulineta.
3. pentru monturi cu pluta fixa (nu prentru cele culisante) tai montura la 20-30 cm de plumbajul principal si urmatoarea partida scoti o alica de blumb si folosesti un anti-rasucitor ca sa conectezi montura la linia principala (aici ai risc de incurcaturi la lansare depinzand de cum ai distribuit plumbul)

Sper ca te-a ajutat
tanaseraduus
junior member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare