Pescuit la crap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Cretzu » 25 Sep 2012 19:43

Salut , eu pescuiesc intr-un lac de acumulare , sunt pesti de 1gr pana la 2-3 kg , cum sa fac sa ii momesc pe cei mari?...
Adica la adancime mare, mica...
Multumesc :)
Cretzu
new member

Mesajde carpxpert » 25 Sep 2012 20:43

Huuuuh, grea intrebare.
Nu am un raspuns
1. Trebuie sa afli cu ce sunt obisnuiti pesti, daca nu cunosc boiliesul degeaba le dai. In general porumbul functioneaza bine.
2. Adancimea. Primavare la apa mica, apoi cum se incalzeste in apa mai adanca. Dar in general nu mai mare de 3m. In lac mai adnac de 3m trebuie sa cauti praguri de 2-2,5m
3.daca vrei selectia pestilor. Pui carlig mai mare si momeala mai mare. Dar eu la cei de 2-3kg nu as pune carlig mai mare de nr6,cel mult4. Max bila de 20mm sau 3-4 boabe de porumb

Dar tu trebuie sa afli ca noi nu cunoastem balta si nu avem de unde sa stim ce structuri are, ce prefera crapii etc.
If you want to be happy 1 day get drunk...If you want to be happy 1 month get married...But If you want to be happy all your life start fishing!!!!!
carpxpert
member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare