Cum pastrez boiliesurile iarna?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde mariusterik » 01 Noi 2012 18:48

De obicei nu pastrez bilele de pe un an pe altul dar m-am pricopsit cu un set de vreo 15 kg de bile de toate felurile
de la un amic si e pacat sa nu le folosesc la anul.Mentionez ca le am si vidate si in saculeti de uscare si in cutii cu
capac. Poate cineva sa ma ajute cu un sfat pt. pastrarea lor a.i.sa le folosesc cu succes si la anul? De congelator nu
poate fi vorba( prea multe).Poate in magazie la racoare?
:?:
mariusterik
junior member

Mesajde rapy » 02 Noi 2012 08:21

In galeata impreuta cu pelete care absorb umiditatea din ele si le conserva foarte bine, sau in sare ne iodata. Dar daca le ti la racoare in galeti ermatic inchise ar trebui sa fie suficient, daca sunt deshidratate.
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team
rapy
veteran

Mesajde mariusterik » 02 Noi 2012 10:32

Ma gandeam daca ar fi ok sa le tin la intuneric in magazie doar atarnate de ceva in saculetii de uscare si sa le pot face ceva la primavara daca sunt uscate,eventual o hidratare ceva?
mariusterik
junior member

Mesajde rapy » 02 Noi 2012 13:18

Daca sunt deja deshidratate(uscate) sfatul meu este sa le bagi intr-o galeata ermetic inchisa. La primavara le poti hidrata cu ce vrei tu.. Dip, aminoacizi, Csl, Apa din balta, apa in care ai fiert semintele/canepa etc...
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team
rapy
veteran

Mesajde mariusterik » 02 Noi 2012 13:57

Multam mult pentru sfaturi!
mariusterik
junior member

Mesajde Albert » 02 Noi 2012 19:55

[quote="mariusterik"]Ma gandeam daca ar fi ok sa le tin la intuneric in magazie doar atarnate de ceva in saculetii de uscare si sa le pot face ceva la primavara daca sunt uscate,eventual o hidratare ceva?[/quote]
daca sunt deshidratate poti sa le pui intr-o galeata inchisa ermetic.Inainte de asta toarna dip peste ele..o data pe saptamana verifica-le.In felul asta vei avea niste "bomboane" delicioase la anu' :-)
Albert
senior member

Mesajde mulinescu » 05 Noi 2012 11:17

[b]sarea grunjoasa pentru muraturi[/b] este un conservant excelent pentru boiliesuri :!:
mulinescu
new member

Mesajde Paul_sv » 08 Noi 2012 12:12

De ce sare neiodata?
----------------------
www.carp-life.ro
Paul_sv
junior member

Mesajde rapy » 08 Noi 2012 15:49

Sa zicem ca iodul nu este componentul cel mai sanatos pentru pesti.
Nu stiu daca ii schimba cu ceva caracteristica nadei, dar din ce am citit pana acum am observat ca si pescarii englezi sfatuiesc acest lucru.

Am gasit un mic citat pe net referitor la pestii de agvariu, care cred ca este valabil la majoritatea pestilor de apa dulce si poate e mai convingator decat mine:

"Sarea pe care o folositi trebuie sa fie sare gema, pe care o folosim cu totii atunci cand punem muraturi si in mod obligatoriu ea nu trebuie sa fie iodata. Chiar daca iodul este benefic organismului uman, regland hormonii secretati de glanda tiroida, in cazul pestilor lucrurile nu stau intocmai la fel, iodul este fatal pentru pesti."

Eu folosesc sare neiodata tot timpul in prepararea semintelor, mixurilor , etc... pe post de potentiator de gust. In plus sarea gema e mult mai ieftina :P
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team
rapy
veteran

Mesajde Paul_sv » 09 Noi 2012 10:25

E mai ieftina si mai greu de gasit. :D
Chiar nu am observat vreo diferenta.
Tot anul acesta mi-am tinut foarte multe kg de bile acoperite de foarte multe kg de sare de mare iodata.
Am prins la fel de bine.
Nu cred ca e un pericol pentru ca sarea atrage umiditatea din bile si penetreaza bilele la un nivel superficial.
In momentul contactului cu apa, sarea se spala in aproximativ 2 minute (are o solubilitate destul de mare), si nu e ingerata de pesti.
Nu stiu ce efect are iodul asupra ciprinidelor, dar stiu ca unele din antisepticele folosite la crap contin iod.
Multumesc pentru raspuns !
Paul_sv
junior member

Următorul

Înapoi la Nade si momeli