Boilies DUDI Baits

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Neamtul » 08 Feb 2013 23:47

In 4 ani inveti lejer sa faci bile bune si acumulezi si suficienta experienta.
Daca ai bani, spatiul si echipamentul necesar + acces la materii prime de calitate(si nu e foarte greu), nu vad de ce n-ar iesi niste bile de calitate.
Stai tu linistit ca CCmoore sau Dynamite nu au facut ei cercetare zeci de ani. Au inceput si ei exact la fel ! In prezent folosesc retete care le apartin unor pescari de crap ca mine, ca tine sau ca Dudi.
Doar nu credeai ca ei inventeaza retetele alea ? ;-)
Producatorii de bile de la noi lucra cu aceleasi materiale ca si restul lumii. Uit-te la HNV, Carping, Senzor si exemplele pot continua(ex Dudi).
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.
Neamtul
maniac

Mesajde nicuBi7014 » 09 Feb 2013 00:29

Laur scrie:Sincer, m-am cam saturat sa fac experimente cu fel si fel de produse romanesti care trambiteaza ca sunt superbune, bat la fund produse consacrate si costa de doua ori mai mult.
Dupa un simplu search, producatorul dudi nu avea nimic in comun cu pescuitul acum 4 ani. Ba chiar am gasit cateva intrebari demne de un incepator. De ce sa am incredere in el si sa fac experimente pe banii si timpul meu cand am la indemana produse de calitate fabricate de firme care lucreaza in domeniu de zeci de ani si sunt si la juma de pret?:lol:

Nu doresc sa-l blamez in niciun fel, dar deja piata e invadata de fel si fel de "nade prinzatoare care au sute de ore de testare". :mrgreen:

ai folosit bilele lui Dudi? eu cred ca nu.
cel mai corect este sa-ti dai cu parerea doar dupa ce folosesti/testezi bilele cuiva. nu te obliga nimeni sa faci experimente pe banii tai, daca tu asta crezi ca faci cumarand boilesuri romanesti. probabil esti de parere ca tot ce-i romanesc=prost (multi spuneau ca loganul e un c...t romanesc care rugineste dupa doi ani, si uite ca nu-i asa).
parerea mea, experimente faci si cand cumperi bile sau mix de la producatori, hai sa le spunem consacrati (gen CC More). o bila care prinde in UK nu-i musai sa prinda si la noi. in + poti cumpara mix/bile care a/au stat pe raft la caldura pierzandu-si din proprietati, etc, etc. si sa fim seriosi, CC More, de care ai amintit, numai ieftini nu sunt.
repet, da-ti cu parerea doar despre produsele pe care le-ai incercat. asa poti emite o parere in cunostinta de cauza, de cancan suntem arhiplini.
nicuBi7014
junior member

Mesajde Brie » 09 Feb 2013 18:03

Deocamdata, producatorii astia aparuti peste noapte cica, castiga concursuri, bat straini la funduletu gol, castiga campionate mondiale, world carp classic si o gramada de concursuri nationale si internationale. Si eu m-am apucat la crap in 2008 , crezi ca 4 ani nu e suficient ca sa scoti o nada de calitate? In lic sa va bucurati ca este concurenta pe piata de nada romaneasca si ca deja calitatea bilelor romanesti e foarte buna voi ne blamati. Tu ce crezi ca dintr-un buisness de asta faci avere? Crezi ca de aia eu si alti producatori aparuti "peste noapte " facem asta? O facem din pasiune fratioare si daca ofer pescarului ceva si el e multumit care e problema?
Deci nu imi vine sa cred ca voi in loc sa va bucurati ne blamati...si sunteti destul de multi si este peste puterea mea de intelegere de ce...
Brie
veteran

Mesajde tavi83 » 10 Feb 2013 05:11

Asa cum zici Brie.....nota 10.
tavi83
member

Mesajde Laur » 10 Feb 2013 12:34

Brie, ce faci tu sau dudi o face oricine la preturile alea imense. Cumpara ingrediente din magazine si cu o limita de cunostiinte face nada. Important e sa le scoti la pret redus si competitive nu la 80 lei kilu de bile. Cele mai bune bile nu costa 80 kilu, daca iau ingredientele din magazin. Nu mai vorbesc de faptul ca le-as lua din surse mai ieftine.
Voi vreti castig de 300% din gris sau pesmet. De exemplu ccmoore au bilele la jumate si au in spate o carca de ani de studiu, mai ales ca au fost producatori de furaje cu ani in urma, de aici rezultatele bune la nada. Voi ce aveti? 4-5 ani de pescuiala si amestec de ttx cu ce te miri ce? Ma lesi...?
Ce spui tu aici e vrajeala de scos ochii si banii, insa nu tine la cineva mai priceput. I-a sa ne dati si noua, astora mai circumspecti, niste nada sa facem niste teste. Nu se poate, este? Voi vreti banutu, zeci de lei pe kil...
Dar prosti sunt aia care dau nu care vand.
Laur
senior member

Mesajde Brie » 10 Feb 2013 16:06

ok. asa e cum zici tu. Fire intinse
Brie
veteran

Mesajde Laur » 10 Feb 2013 16:42

N-am vrut sa te supar, sau sa te atac, n-am nimic cu tine, nici nu te cunosc, dar cam asta e cruntul adevar al nadelor produse in Romania si stii ca am dreptate. Poate or fi bune dar al dracu de scumpe. Romanul doreste castig in cel mai scurt timp, nu se multumeste cu ceva pe termen mai lung. Nu mai amintesc ca toti se dau profesori in bile sau nada dupa 3-4 ani de pescuiala si doua concursuri.
Prefer la jumatate de pret, bile produse de marci consacrate din afara. Si daca le bag intr-un lichid nutritiv recomandat de ei si tot nu le duc la 80 lei kg si in cazul asta chiar sunt muc si sfarc.
Laur
senior member

Mesajde ghitighiusan » 10 Feb 2013 19:36

Brie scrie:Deocamdata, producatorii astia aparuti peste noapte cica, castiga concursuri, bat straini la funduletu gol, castiga campionate mondiale, world carp classic si o gramada de concursuri nationale si internationale. Si eu m-am apucat la crap in 2008 , crezi ca 4 ani nu e suficient ca sa scoti o nada de calitate? In lic sa va bucurati ca este concurenta pe piata de nada romaneasca si ca deja calitatea bilelor romanesti e foarte buna voi ne blamati. Tu ce crezi ca dintr-un buisness de asta faci avere? Crezi ca de aia eu si alti producatori aparuti "peste noapte " facem asta? O facem din pasiune fratioare si daca ofer pescarului ceva si el e multumit care e problema?
Deci nu imi vine sa cred ca voi in loc sa va bucurati ne blamati...si sunteti destul de multi si este peste puterea mea de intelegere de ce...

Mai Tudore, pai tu il compari pe Dudila cu baietii de la Energy sau cu Peter Micula??? Baietii astia sunt pescari nu parodii si nu au fost niciodata eliminati din concursuri pentru furtisaguri, scandaluri si amenintari cu moartea plus alte suspiciuni la mai multe concursuri...cum face Dundila !!!
Plus de asta, campionii mondiali si-au facut singuri bilele cu ingrediente cumparate de la firme consacrate...de dincolo. ;-) La fel cum si Peter este sponsorizat de mai multi producatori consacrati de nada si echipamente.
Hai sa fim seriosi si sa ne vedem lungul nasului... ;-)
ghitighiusan
veteran

Mesajde Brie » 10 Feb 2013 22:53

Ghiti, tu ca producator de nada ti se pare ok ce zice laur?
Eu vorbeam de producatorii aparuti "peste noapte" cum zicea laur, nu ma refeream la un producator anume.
Si m-am atacat pentru ca nu mi se pare ok sa se denigreze fara motiv o nada sau un producator de nada. La fel reactiinam si daca era vorba de tine, hnv elit sau altii pe care ii cunosc si stiu ca fac bile bune....ncic decum gris pesmet si ttx cum spunea mai sus numitul.
Da sincer ma seaca discutia care o inceput si prefer sa ma retrag pentru ca nu are nici o finalizare.
Numa bine la toata lumea si fire intinse.
Brie
veteran

Mesajde ghitighiusan » 10 Feb 2013 23:23

Asa e Tudore, sunt producatori autohtoni care au nada foarte buna, folosesc ingrediente de calitate, nade care au rezultate foarte bune, avand in acelasi timp preturi de bun simt.Sunt insa si unii care incearca sa pacaleasca pescuitul si pescarii, metodele preferate fiind marsaviile si violenta fizica si verbala in concursurile in care sunt desconspirati...nu mai vorbesc de preturile hilare practicate...aia era ideea.Stii foarte bine ca mi-esti simpatic si te apreciez pentru ce faci, nefiind deloc vorba de tine sau de altii ca tine.
Cum am mai spus de mai multe ori...cand iti pierzi onoarea...nu mai ai nimic. ;-)
ghitighiusan
veteran

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nade si momeli