LIVADA , BIHOR

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 07 Mai 2013 15:31

Aici puteti vedea detaliile partidei:

http://teardrop-production.ro/livada.html
Razvan Grindean
- carp addicted-

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 07 Mai 2013 20:12

Salutare.
Mersi de detalii
Respecte!
Fir intins!

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 08 Mai 2013 09:48

5 zile, fain. Am inteles: reclama la bile Ghiti(nimic rau in asta), ceva ciortani pentru ce se lauda Livada :lol: (buni si aia pentru inceput de sezon).

Cata nada ai aruncat in apa?

Ce se mai aude cu conditiile de-acolo? Curatenie, somn pitic?

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Mai 2013 10:29

Nu e nicio reclama, de fiecare data cand postez capturi specific si bilele cu care am prins, indiferent ca sunt Ghiti Baits, Dynamite Baits sau Quest Baits.
Mi se pare normal sa fac asta, poate pe altii i ajuta.
Legat de "ciortani" acum cativa ani ne bucuram daca prindeam un crap de 2-3 kg (ciortan) iar acum am ajuns sa le zicem ciortani la tot ce este sub 15 kg, ba chiar mai mult..daca nu are minim 10 kg unii nici nu il mai cantaresc, sub pretextu' "e prea mic pentru poza".
Nu credeti ca ni s-a ridicat un pic cam sus nasu? Uitati de unde ati plecat...pacat.

Conditiile de pescuit sunt aceleasi, somnul pitic a fost scos in mare parte, nu mai iti da batai de cap.
Singura modificare e ca nu se mai poate lasa masina in stand, ea trebuie dusa intr-o parcare (langa filigorie)

Am nadit foarte putin...maxim 3 kg de bile si 2 de pellete
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
Jonny Leordean
member
Mesaje: 166
Membru din: 21 Feb 2011 22:45
Localitate: Paris

Mesaj de Jonny Leordean » 08 Mai 2013 16:28

M@tr|X| scrie:Nu e nicio reclama, de fiecare data cand postez capturi specific si bilele cu care am prins, indiferent ca sunt Ghiti Baits, Dynamite Baits sau Quest Baits.
Mi se pare normal sa fac asta, poate pe altii i ajuta.
Legat de "ciortani" acum cativa ani ne bucuram daca prindeam un crap de 2-3 kg (ciortan) iar acum am ajuns sa le zicem ciortani la tot ce este sub 15 kg, ba chiar mai mult..daca nu are minim 10 kg unii nici nu il mai cantaresc, sub pretextu' "e prea mic pentru poza".
Nu credeti ca ni s-a ridicat un pic cam sus nasu? Uitati de unde ati plecat...pacat.

Conditiile de pescuit sunt aceleasi, somnul pitic a fost scos in mare parte, nu mai iti da batai de cap.
Singura modificare e ca nu se mai poate lasa masina in stand, ea trebuie dusa intr-o parcare (langa filigorie)

Am nadit foarte putin...maxim 3 kg de bile si 2 de pellete
Bv Razvan, total de acord cu ,,ciortani" si eu mai obisnuiesc sa nici nu-i cantaresc care is sub 10 kg in sa daca stam bn si ne gandim fiecare peste are frumusetea lui,defapt pescuitul in sine si placerea de a pescuii nu sta doar in captura ci de la pregatitul bagajelor, a nadei pana la instalatul pe stad si pregatirea monturilor face din pescuit o adevarata placere.Numai bn fir intins in continuare.
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Mai 2013 16:52

Total de acord cu tine :)

Fire intinse!
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
lucim23
member
Mesaje: 278
Membru din: 16 Apr 2008 16:25
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de lucim23 » 08 Mai 2013 18:53

cateva poze cu pestii si apa care "nu" mai sunt (e) in lacul de la livada de bihor !!!
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine :mrgreen:
Dam o ........."Bila" ?

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 08 Mai 2013 22:40

Salutare.
Luci daca se poate si nu esti zgircit cu detaliile:perioada,nada,nr total de capturi ,cel mai mare,cel mai mic,montura,apa mica-mare si ce mai poti sa dai din "casa ",asta daca ai chef si timp eu unu stiu ca as aprecia si m-ar ajuta.!!!
Mersi si respecte.
Fir intins!

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 09 Mai 2013 10:16

M@tr|X| scrie:Nu e nicio reclama, de fiecare data cand postez capturi specific si bilele cu care am prins, indiferent ca sunt Ghiti Baits, Dynamite Baits sau Quest Baits. Mi se pare normal sa fac asta, poate pe altii i ajuta.
Mi se pare corect ba chiar ar fi interesant daca toata lumea ar face asa.
Legat de "ciortani" acum cativa ani ne bucuram daca prindeam un crap de 2-3 kg (ciortan)
Suntem pe topicul baltii Livada. Nu tre' sa ma certi :-) .Voi o promovati ca fiind balta cu balauri :lol:
Nu credeti ca ni s-a ridicat un pic cam sus nasu? Uitati de unde ati plecat...pacat.
Niciodata. Uiti ca balta se lauda cu balauri. Momentan sunt la cutie.Nu contest, ati scos pesti frumosi dar uita-te pe postarile mai vechi.Se compara greutatile?Asa zic si eu :-)
Am nadit foarte putin...maxim 3 kg de bile si 2 de pellete

Multumesc de info. E un detaliu care lipseste in majoritatea descierilor partidelor de pescuit. Lipsa acestui detaliu face ca pescaru' de rand sa perceapa pescuitul la boiles ca fiind extrem de scump..In fine, asta-i alta discutie.
Fire intinse.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 09 Mai 2013 10:49

Albert scrie:Suntem pe topicul baltii Livada. Nu tre' sa ma certi :-) .Voi o promovati ca fiind balta cu balauri :lol:
Eh...nu te cert :)))
Eu nu am promovat niciodata Livada ca o balta cu balauri, cu toate ca am prins acolo mai multe bucati peste 20 kg, iar recordul personal este tot pe Livada 22,5 kg.
Este adevarat ca media a mai scazut...sau...poate ca nu mi-au intrat mie, nu se stie. Vom vedea asta la sfarsitul sezonului.

Fire intinse ! :)
Razvan Grindean
- carp addicted-

Scrie răspuns