Nada + Momeala crap

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Cretzu » 20 Iun 2013 18:47

Salut , pescuiesc pe un lac de acumulare de 2-3 ani , am prins pana acum oblete , caras , ghibort , lin , salau , somn si crap de 1kg la 2 viermi pe carlig...
M-am hotarat sa pescuiesc la boilies, as vrea sa stiu ce boiliesuri sa folosesc si nada , in conditiile urmatoare:

- Peste de maxim 5-6kg
- Adancime de 4-5m
- Lac fara pragurii
- Mancare naturala pentru crap (scoici , melci , vegetatie)
- Pesti nu sunt invatati la boilies.
- Lacul are mal destul de gros.

Acum , stiind conditiile , am urmatoarele intrebari:

1) Ce dimensiuni sa aive boiliesurile. De preferat sa poata trage si pesti de 600gr-1kg la ele.
2) Ce nada sa folosesc , atata timp cat apa are in jur de 4-5m adancime si suntem in luna Iulie?
3) Daca pesti nu trag la boilies , montura fir de par si boabe , la ce sa dau?
4) Imi ajunge 1kg de nada pentru o partida de la ora 4 dimineata pana la 8 seara?
5) Momeala se v-a scufunda in mal?
Cretzu
new member

Mesajde BartLeby » 21 Iun 2013 07:54

Raspunsuri:

1: Prin dimensiunile boilisurilor nu prea poti sa selectezi pestii asa cum iti doresti tu, dar intr-adevar sunt sanse mai mari ca dimensiunile mici de boilisuri sa fie luate cu mai mare usurinta de crapi mai mici, existand si contraexemple, cand crapi/carasi de 500-700g iau `omuletul de zapada` constituit din doua boilisuri de 20mm. In concluzie la aceasta intrebare iti recomand folosirea boilisurilor de 15mm.
2. Eu ti-as recomandata folosirea a macar doua tipuri de nada, una dulce si una puturoasa, sa vezi ce pofte au pestisorii din balta respectiva. Asa de inceput eu zic ca poti sa folosesti practic orice nada de la orice firma. Poate ar fi util sa incerci de exemplu o nada cu miere si palinca sau capsuni pe partea de dulce si ceva cu faina de peste si/sau scoica. Daca vrei pestisori de media amintata poate nu strica sa nadesti si cu amestec seminte (canepa, rapita, porumb si grau), aceste seminte se pot folosi la nadire separata sau direct amestecat in nada. Trabucco max carpa este o nada foarte eficienta poate merita sa incerci.
3. Poti incerca o varianta combinata de boilies cu porumb, sau in loc de boilies sunt pelete de marime mica (8, 10, 12mm) care sunt destul de eficienti, pe astia poti sa le folosesti atat pe firul de par cat si pe carlig.
4. Eu zic ca ti-ar trebui macar doua kilograme de nada, dar depinde cat vrei sa nadesti, dar la partide scurte s-ar putea sa ai surpriza ca pestii nici nu iti guste din nada in perioada ce esti tu pe lac. Daca ai posibilitatea sa stai macar 48 de ore sau mai bine 72 de ore macar pana cand iti dai seama ce nada sau combinatie este mai eficienta.
5. Daca nu folosesti diverse metode de ati ridica moneala cu siguranta se va scufunda. Ca sa eviti acesta problema, poti sa folosesti, techno pufi, pufi solubil, burete sau boilisuri sau pelete pop up.

Fir intins!
BartLeby
new member

Înapoi la Nade si momeli