Gica Chioru

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 04 Aug 2004 10:53

nu e nimic rau sa vedem pescarul in contextul social.poate ca si asta a vrut gica sa faca.avem cu totii viata noastra si pescuitul reprezinta doar o parte(mai mica sau mai mare).se leaga.imixtiunile pescuitului in viata fiecaruia pot face un alt topic de 100 de pagini.si invers.

nu cred ca trebuie sa ne limitam la a posta retete si gramaje.o sa (ne) plictisim.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 04 Aug 2004 11:26

nici vorba, si mie imi plac prezentari de genul celei facute de gica, sunt amuzante.
sunt sigur ca gica e un om bun si un pescar destul de priceput, chiar daca nu-i inghit chiar toate galustile(stie el bine de ce)
gica,puteai sa zici si tu ca vinzi pestele in piata...

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 04 Aug 2004 12:14

1. Faptul ca a vandut pestele prins de el nu este de condanat atat timp cat a platit taxa pe balta si nu a retinut mai mult de cat este pernmis. Putea sa il puna in congelator si tot aia era. Eu cunosc "someri" care fac saptamanal naveta la Juriovca si aprovizioneaza cu peste magazine si restaurante din zone foarte selecte.
2. 450 de euroi (18000000 lei)nu sunt o suma de invidiat. Par multi in comparatie cu statisticile furnizate de guvernanti. Voi ce credeti ca un director in ministerul X care are un salariu de 450 euro isi permite costum Armani si masina de lux, sau un politist de la circulatie ceasul Bvlgari din amaratul de salariu. Hai sa fim seriosi.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 04 Aug 2004 12:50

eu traiesc impreuna cu sotia din 450 de euro, si nu ma plang asa ca las-o mai moale cu astia oropsitii care au salariu de 450 de euro.
cat despre politisti si politicieni-n-are nici o legatura cu ce discutam.
iara de vandut peste, putea sa vanda si flori, ciuperci s-au ce vrea muschii lui putin ma intereseaza, insa dupa cum afirma si el cantitatile industriale pe care le prinde(daca ar fi sa dam crezare unui topic mai vechi al lui), erau din ape publice.
halal exemplu pentru tinara generatie. pescuiti cu germine, retineti orice are solz si daca puteti mai si vindeti pe la restaurante si magazine.
unde e frate catch 'release-u?

si cu asta am terminat sa mai postez la subiectul asta.
n-am nimic cu gica chioru il apreciez, dar nu mi se pare normal sa fie transformat intr-un fals profet.
fir intins.

Sile
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 22 Ian 2003 18:18
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Sile » 04 Aug 2004 12:59

Haoleu, manca-v-as. Chioru' e profet (fals) in tara orbului. Parol!
♥Δ

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 04 Aug 2004 14:06

Am facut un "exercitiu de sinceritate" si unul spune ca ma laud, altul ma face mincinos, altul demagog, etc.....s-ar putea sa aiba dreptate cu totii, nu? Din toate chesiile astea un singur lucru ma deranjeaza cu adevarat, teoria ca numai muncitorul isi poate apara interesele. Pentru ca asta ne spune dl Vlad.

ps:
Sile scrie:Haoleu, manca-v-as. Chioru' e profet (fals) in tara orbului. Parol!
Sile, vezi c-ai spart oglinzile ma! Si ti s-a sleit si varza.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 04 Aug 2004 14:15

Oameni buni, pe ce lume traiti?
Cind cistigi 450 euro/luna cheltui 455. La un moment dat esti intr-un deficit. Cel putin asa patesc eu, la un cistig diferit de 450 de euro.
Fiecare il acopera cum poate, eu mai predau citeva ore, mai prestez ceva ocazional etc.

Sa luam acum partea cu vindutul pestelui. Cunosc un pescar (CARE DE REGULA NU VINDE PESTE) care a prins si a vindut (unui restaurant cu 1 800 000 lei) un somn de 22,5 kg. Si mai stiu un altul care a prins recent un somn de 32 de kg (inca nu l-am intilnit) pe care logic ar fi sa-l fi vindut. De ce logic va las sa judecati ...

Eu nu am vindut inca nici un peste, dar la primul peste mare il aduc sefului meu (care ma tot bate la cap sa-i aduc peste). Nu i l-as da gratis, dar ce ma fac daca-mi accepta pretul ? ... De, dorinta de a face cunoscute "succesele" are un pret, mai ales cind esti un om de cuvint.

Referitor la cantitatile "industriale", eu l-am crezut pe Gica numai in masura in care sunt si eu pescar. Sau asa cum ne credem povestile intre noi - pescarii. Pe mine, cel putin, cine ma aude povestind despre anul trecut, care a fost de departe cel mai bun de cind pescuiesc, probabil isi inchipuie cantitati imense de peste. Este adevarat ca am prins numai crapi (nu si ciortani), ca am prins si somn marisor, si mreana marisoara, dar in total am dus acasa vreo 30 kg de peste. Dupa vreo 30 de iesiri. Numai din ape publice. Calculati de cite ori am venit cu peste acasa daca cel mai mare crap a depasit 10 kg, au mai fost doi mai mici, mai puneti un somn si doua mrene micute - trecind cu putin peste 1 kg ... Am uitat sa precizez, o singura data am mers sa prind peste mic, specii diverse, pentru o reteta proprie, pe care o voi trimite la www.rapitori.ro si pe care n-o poti face din orice si nici nu avem magazin in Iasi care sa vinda pestii de care am nevoie pentru asa ceva. Exceptind ziua cu pestele mic, in restul zilelor am luat acasa cite un peste (atunci cind am venit cu peste).

Luati-o cum credeti, eu judec omul raportindu-l la propria-mi persoana. Si nu sunt acea persoana care sa fi pierdut in viata din prea multa corectitudine, dar nici cu cistiguri incorecte nu ma pot lauda (pentru ca nu am obtinut).

Fir Intins !

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gica Chioru

Mesaj de mirceaef » 23 Sep 2013 16:50

Gica Chioru scrie:Cine este Gica Chioru? Dat fiind faptul ca unii colegi de forum m-au acuzat de dedublare, cred ca este cazul sa-mi fac o mica autobiografie pentru ca nu-mi plac genul acesta de situatii. Este bine sa stim cu cine discutam, mai ales ca printre noi exista persoane publice. Cum eu sunt un simplu cetatean, ca sa spun asa, si in afara de faptul ca sunt ca si voi un pasionat pescar, nu exista nimic altceva in cariera mea profesionala sau sportiva (ma refer bineinteles la pescuit) care sa faca din umila mea persoana o personalitate, am sa-mi pastrez anonimatul si am sa fiu Gica Chioru in continuare. Dar:

Sunt nascut in Bucuresti, am 39 de ani impliniti in aprilie, casatorit, am doua fete si un flacau de gradinita, locuiesc in Balta Alba intr-un apartament de 4 camere cumparat in rate, am o rezerva financiara suficient de mare incat sa-i permit fiicei mele cele mari, ca dupa obtinerea unei medii incredibile la bacalaureatul de anul acesta sa stea o luna de zile in "orasul luminii", chiar daca a insemnat secatuirea rezervelor cu o treime.
Sunt absolvent al Universitatii Bucuresti. Am devenit un "om cu diploma",
lucru indispensabil intr-o societate obtuza unde daca n-ai diploma ti se inchid aproape toate usile. Cum am spus, m-a ajutat pentru ca mi-am ales singur locul de munca, lejer, atragator, intelectual, perfid, impingator la lenevie si pe deasupra prost platit. Am fost nevoit sa-mi gasesc inca unul si chiar inca unul o perioada, asta dupa '89, pentru a-mi putea creste copiii si chiar pentru a le face cateva mofturi. Am castigat suficient pentru a-mi putea trimite copiii in vacanta cate doua saptamani la mare si la munte, intotdeauna. Niciodata nu am alergat dupa bani, pentru ca nu pot si mai ales pentru ca nu stiu. Nu sunt un bun diplomat, marile carente de caracter pe care mi le cunosc sunt incapatanarea si lipsa de diplomatie.
Chiar daca, lucrez intr-un mediu intelectual (hm!) chiar daca postul pe care-l detin chiar spune asta, niciodata nu m-am considerat ca atare pentru ca nu sunt, -chiar dispretuiesc din tot sufletul si cu toata puterea mintii mele intelectualitatea romaneasca (dar asta e alta discutie)- intotdeauna am fost un om simplu si asa m-am si comportat. Nu am mintit cand am spus aici, ca merg cu RATB-ul la pescuit cum nu am mintit cand am spus ca merg si cu bicicleta. Nu am mintit cand am spus ca evit baltile scumpe si ca le prefer pe cele de stat (cate mai sunt). Nu am mintit cand am spus ca mare parte din pestele prins il vand, (sunt cateva mari restaurante bucurestene de profil, unde daca-ti comandat crap sau somn v-au oferit si peste prins de Chioru).
Deci, cam asta sunt. Am la ora actuala doua locuri de munca, unul de baza, la stat, unde "castig" cam 150 de euro si unul la patron unde castig cam dublu. Sunt ocupat 10-12 ore pe zi, nu suficient incat sa nu particip la diverse discutii pe forum, dar lipsesc in total de acasa peste 12 ore zilnic, inclusiv sambata.
Am avut doua autoturisme. Ambele Dacia, ambele vandute din cauze materiale, cand am probleme de genul asta vand ce pot si cele mai la indemana au fost masinile. Probabil ca am sa-mi iau alta prin noiembrie.
Niciodata nu m-au interesat sculele de pescuit. Am fost multumit cu ce am avut intotdeauna, pentru ca aproape intotdeauna am prins, anul asta cel mai putin pentru ca nu am avut timp. Mi-am cumparat cate o lanseta sau o mulineta numai cand cele vechi au trebuit sa fie inlocuite.
Intotdeauna mi-au fost simpatici oamenii simpli, pentru ca eu insumi sunt unul dintre acestia. Poate am idei preconcepute, poate las impresia ca sunt conservator si chiar sunt intr-o buna masura, dar de exemplu in ceea ce priveste pescuitul, folosesc bomba din '80 -cine stia de bomba pe atunci?- si boilesul mi-l fac singur din 87-88 -intr-o perioada cand cine ma vedea cu bilele alea mari cadea pe spate.

Cam asta e.
nice ...
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 26 Sep 2013 10:29

O,da!!, ce discutii frumoase erau cu mult timp in urma ... :D Acum, a cam murit site-ul, nu mai exista nici Iliuta, Patabum, Carprom, Musaro, Cotelici ... :oops: :cry:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 27 Sep 2013 08:47

asa este
anii au trecut, oamenii respectivi au alte prioritati....

pregatim un nou site si un nou forum, lucrurile se vor schimba radical in iarna asta

Scrie răspuns