Pat de nada

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Valentin t » 25 Feb 2014 12:01

Buna ziua !

Am experienta 0 in prinderea crapului :D
As vrea sa stiu mai multe in acest post despre patul de nada din porumb si seminte. Dau pe o balta salbatica unde crapul nu stie de boilesuri
Am cateva intrebari

1 cate kilograme de porumb si seminte arunc pe patul de nada. Sunt interesat pentru o partida de pescuit de 3 zile
2 la ce interval trebuie sa realimentez patul de nada
3 pot sa dau din barca la pluta "deasupra" patului de nada?
4 am vazut tot felul de retete pentru porumb in patul de nada (fiert, nefiert, etc) - tu cum procedezi ?

Multumesc
Valentin t
new member

Mesajde Cucu Ionel » 25 Feb 2014 15:30

Salut Vali. Este greu de raspuns cand nu cunosti toate amanuntele, cam cat de populata este balta, este si amur sau nu, cat peste pasnic exista in balta( adica caras, rosioara, platica,etc) ?? In gen. eu nadesc de la doua kg. de boabe pe zi, intr-o balta in care nu prea sant multi crapi si pana pe la 15 kg. intr-o balta supra-populata, gen Moara Vlasiei sau Doripesco, si poate ca-i inca putin ... :oops:
De obicei nadesc dimineta si dupa-amiaza spre seara, sa zicem intre orele 7-8 si 18-19.
Patul meu de nada va contine si bile( mai mult solubile) si pelete, pe langa seminte si groundbait, chiar daca balta-i salbateca si crapii nu stiu decat de porumb, intr-o partida de 3 zile sunt sigur ca voi prinde crap si la solubila sau bila tare. Voi nadi mai abundent in prima zi, nada va contine multa spartura mare de porumb, seminte de tot felul si groundbait precum si cateva maini de solubile si pelete, cu solubile voi intretine patul de nada cu cobra cam din ora in ora cu cate una-doua maini, apoi voi restrange nadirea cu groundbait si voi nadi mai mult, cu spombul, cu porumb si pelete iar cu cobra voi intretine constant patul de nada, cum am zis, cam la o ora aruncate una-doua maini. Nadirea sa fie cat mai precisa, lansarile asemenea si, daca ti-ai ales f. bine locul de pescuit, cred ca vei avea si rezultate bune! ;-)
Sigur ca ti se va parea scumpa partida de pescuit, dar si rezultatele vor fi pe masura.
Pescuiesc in gen. cu 3 bete, doua la porumb ( artificial sau preparat) si un bat va fi mereu pe bila.
Nu stiu cat de bine este sa pescuiesti din barca deasupra locului nadit, cel mai indicat ar fi sa plantezi monturile cu barca pe locul de pescuit, asa ai si certitudinea ca monturile nu se incalcesc in aruncare si sant asezate corect pe locul nadit, sa pescuiesti de pe mal, eventual, daca balta are agataturi si pestele mare, sa intri cu barca dupa el in dril, adica un pescuit gen Haromfa, cauti pe net si-ti dai seama despre ce-i vb.
Daca balta are si amur, atunci una dintre cele mai bune retete ptr. porumb ar fi cea puturoasa, adica cu porumb pus la inmuiat in lapte sau iaurt, gasesti retete pe net, ptr. crap nu conteaza asa mult, eu cele mai bune rezultate le-am avut cu porumbul pus la inmuiat in bere minim o saptamana si sa stii ca nu glumesc! ;-) :D In gen. daca lasi porumbul la inmuiat o saptamana minim, este suficient cat sa fie ok. ptr digestia crapului.
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde mosharu » 25 Feb 2014 17:32

Bravo Ionel. Postare ca la carte ;-)
mosharu
maniac

Mesajde Claudiu Garlea » 25 Feb 2014 21:28

Salut ,

E important sa ne spui pe ce balta vrei sa pescuiesti. Ca sa-ti recomandan boilies sau seminte. Depinde foarte mult asta. Daca e un lac care se populeaza mai mereu cu ciortan, iti recomand pelete sau boiliesuri solubile cu aroma de capsuni.

Daca pescuiesti pe balti C&R, depinde de tine ce vrei sa faci, sa prinzi mare sau sa prinzi mult?
Imagine
Claudiu Garlea
junior member

Înapoi la Nade si momeli