Echipament crap pentru incepator cu buget redus

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Cata » 12 Mar 2014 23:30

Salutare.
Pentru partide scurte, de obicei ca sa ai rezultate bune se pescuieste cu momitor=>lansete din 2 bucati de 4lb sa poti arunca fara griji,dar implica si alte costuri,cum ar fi o husa buna buretata care are un pret aproape cit o lanseta daca nu chiar mai mult,sa nu mai vorbesc de cit loc iti ocupa in masina la transport ,daca nu ai un break ii cam naspa ,ce sa mai zic, daca imparti masina cu cineva....
De aceea iti recomand sa iti ieu niste bete telescopice care pentru un incepator are numai atuuri:pret mic,se transporta usor ,mult mai rezistente in timp si la uzura si daca calci pe unu valoreaza mult mai putin decit ar fi unu din 2 bucati ,dai cu mai multa incredere si il poti folosi la maxima capacitate(naditoare bine incarcate care pot trece de 130-150gr).
Iti spun din propria experienta,am lansete si din 2 bucati si telescopice, pe cele din 2 bucati le folosesc la partide de 3 zile (2-3 partide sau nici una pe an,in functie de cit timp si bani am)si in partide scurte(10-15 pe an) cind de obicei ma duc cu colegi si impartim masinile...Am aruncat aproape la fel de bine si cu telescopu( pe care am pus plumb de 150-160 gr)fata de cea din 2 bucati(plumb 110gr),plus ca nu trebuie sa astepti ca anu asta sa iti iei 2 lansete, anu viitor sa iti iei 2 mulinete si sa pescuiesti peste 4 ani cind o sa ai tot arsenalu,care nici o data nu o sa fie complet....
Simplu vrei lansete din 2 bucati ia MTXde 4lb,vrei telescopice ia Baracuda Storm 3,9m(foarte rezistente),mulinete pt telescopice poti gasi ceva de la Hakuyo de marime 60-70sau Okuma Longbow de 60-65 daca vrei cu baitrunner si evident pentru cele din 2 bucati ceva mulinete mai mari de 65 ....Sper sa-ti fie de folos,tot ce am scris mai sus e o parere pur personala ,pentru ca le am si am fost si eu in pozitia ta de incepator!
Respecte!
Fir intins!
Cata
member

Mesajde Claudiu Garlea » 13 Mar 2014 19:31

Salutare,

Pai ce i-ai spus tu aici, nu-l ajuta deloc, mai ales daca e pescar incepator. Nu consider ca o scula de calitate indoielnica poate ajuta un pescar incepator, dimpotriva, o scula buna il ajuta sa "creasca". Ce i-ai recomandat tu cu Baracuda Storm si Mtx 15 + Okuma Long Bow :-): . Long Bow, e o mulineta mai mult de Dunare (de anduranta). Axeonul in bugetul pe care-l are, sunt mulinetele perfecte. Ca bete, trebuie sa puna mana pe cateva, sa-si dea seama.
Imagine
Claudiu Garlea
junior member

Mesajde Cata » 17 Mar 2014 01:35

Salutare.
Omu ii poate pescar de wichend, merge de distractie sa prinda peste cu familia cu prieteni,colegi nu sa steie cu zilele,eu i-am dat o solutie acceptabila,si rapida sa se echipeze si sa mearga pe balta sa pescuiasca,daca vrea sa se bage in carpfishing serios si are bani pe masura:lansete,mulinete,cort,etc atunci sa se orienteze spre alt ceva...Oricum nu echipamentu te face pescar mai bun (in anumite situati) sunt destui"meseriasi" cu lansete si muilnete de top care mai mult le iau pentru a atrage privirile si as crea o "eticheta" de mare crapisti,daca vroiam asa o "eticheta"si m-ar inetresa ce cred altii te-as fi aburit si eu cu ceva gen lansete:Century FMJ si mulinete Daiwa Basia Air ca sa"cresti"intr-un an cit altii in 7....
Ceea ce-ti dicteaza ce valoare sa aiba echipamentu este buzunaru,tipul de pescuit,timpul,mijlocul de transpot si desigur eticheta...
Cit despre "calitate indoielnica" fiecare crede si o estimeaza alt cumva:unii nu vor sa auda de Logan alti is multumiti de el si chiar le place....
Oricum omu face ce vrea eu pur si simplu i-am dat un sfat si nu asa dupa ureche , ci unu verificat si cu rezultate bune!
Respecte!
Fir intins!
Cata
member

Mesajde Claudiu Garlea » 17 Mar 2014 20:46

Crede-ma, ca anul trecut am facut partide doar de 12h, cu toate ca mi-ar fi placut sa folosesc un boilies tare intr-o partida de 24h. Timpul nu mi-a permis! Dar macar am avut un echipament decent, chiar daca pescuiesti in weekend sau o saptamana. Trebuie sa te bazezi pe echipament !
Imagine
Claudiu Garlea
junior member

Mesajde pescar- la- crap » 19 Aug 2014 21:47

Salut,desi nu stiu daca mai ai nevoie de o parere ,iti propun sa iti iei niste lansete destul de bune de la Energoteam,se numesc Black Spider Boilie sunt din 2 buc,au3,60 m 2,5 lb construite pe un blank de carbon im8 ,mufare inversa,cu finisaje pe care nici eu nu ma asteptam sa le gasesc in aceasta gama de pret 120 de lei,sa stii ca am pescuit cu ele ,chiar mai am una in dotare.Lanseta se prezinta foarte bine atat din punct de vedere al lanseului cat si al drilului, chiar daca cel mai mare crap a avut 10kg,nu am masurat aruncarile si nu sunt destul de bun ca aruncator dar au o actiune medie,cu care poti atinge 100m poate chiar mai mult .Sper ca te-am putut ajuta.Fire zbuciumate! PS:A fost prima mea lanseta de crap! :D
pescar- la- crap
new member

Mesajde gi0 » 21 Aug 2014 21:56

Buna seara stimati domni pescari.
Postez aici ca sa nu deschid alt topic fiind vorba de un mic mare ajutor.Daca moderatorul considera,poate muta postarea
la topicul potrivit.
Domnilor,am un prieten vanator si pescar inrait care,de cate ori are ocazia,pleaca cu cortul si sta pe malul baltii cateva zile. Doresc sa fac un mic cadou de ziua lui.Am un buget de ...sa zicem 50 euro si as vrea o mulineta de calitate care sa intre in bugetul meu.Nu vreu sa ma fac de ras si de aceea va intreb pe d-voastra,pescari cu practica, ce mulineta as putea cumpara, care ar merge si la crap,si la somn...,ceva mai ”universal”(stiu ca e inpropriu spus).
In cautarile mele ,am gasit pe net aceasta mulineta;mulineta profesionala crap BR 9PIF 10000 Pro Carp Cormoran . M-a mai sfatuit cineva ca si un Penn 560 ar merge brici si la somn si pe o lanseta mai heavy de crap,doar ca
depaseste bugetul propus.
Am mai gasit,tot pe net,luand ca si criteriu ptretul(la restul nu ma pricep):
-Mulineta Ryobi Ecusima 4000FD
-Mulineta Banax SI Koos
-Mulineta Mitchell Compact Silver 700
-Mulineta Okuma Axeon V2 6000
-Mulineta Okuma PowerLiner 860
-Mulineta Cormoran BLACK MASTER 8PiF 5000 FD
-Mulineta Browning Force Extreme Feeder...etc.
Sunt mulinete la preturi apropiate,dar probabil ca apartin mai multor tipuri de pescuit.
Astept alegerea d-voastra sau alte segestii.
Va rog idei,opinii ,daca binevoiti,bineinteles.
Cu toata stima.
Fir intins.
gi0
new member

Mesajde Cucu Ionel » 22 Aug 2014 08:56

Iti recomand asta http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... -5213.html , se incadreaza in buget si se poate folosi atat la somn cat si la crap.
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde gi0 » 22 Aug 2014 18:04

Cucu Ionel scrie:Iti recomand asta http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... -5213.html , se incadreaza in buget si se poate folosi atat la somn cat si la crap.

Sa inteleg ca,daca excludem diferenta de pret,okuma este mai buna decat penn 560?
Fir intins.
gi0
new member

Mesajde gi0 » 22 Aug 2014 21:35

Okuma are avantajul pretului si faptului ca vine cu tambur de rezerva.Penn slammer este dublul la pret,dar am auzit numai lucruri bune,inclusiv faptul ca merge la mai multe tipuri de pescuit.Ce spuneti,merge suplimentat bugetul pentru un penn?

Fir intins.
gi0
new member

Mesajde Claudiu Garlea » 23 Aug 2014 07:32

Din mulinetele pe care le-ai postat aici, iti recomand in urmatoarea ordine:

-> Okuma Axeon VII 60 (nu are bait runner), aseaza firul foarte bine (are worm shaft), o poti folosi fara probleme la crap/somn.

http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 13595.html

-> Okuma Long Bow 65 ( are bait runner), o mulineta foarte buna, ca model este destul de vechi, insa inca se mai fabrica, nimeni nu s-a plans de ea. Se folosesc mult pe ape curgatoare (la crap, somn), destul de robusta la exterior si interior.
Sau 680 cum ti-a recomandat domnul Cucu Ionel.

http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... -5212.html
Imagine
Claudiu Garlea
junior member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Echipamente si accesorii