partide scurte si dese

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde ggeo » 21 Aug 2013 02:11

Va salut
Datorita timpului limitat pe care il am nu mai imi pot permite sa stau cate o saptamana pe malul apelor curgatoare cum imi place mie..asa ca m-am ales cu partide scurte de 4-5 ore dimineata sau seara in functie de programul de lucru. toate bune si frumoase,mi-am gasit o balta,un colt pe margini cu stuf..am ales malul din dreapta mea pe care sa lansez si sa nadesc,fiind partide f scurte nu am prea nadit doar ca puneam pe plumb/momitor sau mai des direct pe plumb(din acela striat) bulgari foarte mari cu momeala si seminte,am incercat si cu boilies-uri(fara succesuri,doar esecuri,fiind vb aici de obisnuinta..cred) dar mai mult am mers pe porumb ca fiind baza in nada cat si pe firul de par..am mers pe vanilie,am trecut la capsuna, acum vrea sa trec pe miere. ideea care este de fapt..urmaresc sa prind cteno, la inceput i mi intra destul de bine dar de la un timp ma omoara crapul sub 1 kg,de multe ori un biiip imdt dupa ce lansez si sta acolo agatat fara sa traga de plumbul ala de 60-80gr..am observat ca mai ales pe lanseta cu momitor(plumb cu arc) si cteno deloc pe lanseta asta..problema nu e chiar asta ci faaptul ca am adunat acolo toti crapi sub 1 kg si de la un timp nici macar un cteno nu am mai prins pe malul din dreapta,la plecare le arunc porumbul,semintele,pelete,spartura de boilie ce am pregatit/preparat de aks,in ideea sa-i tin pe loc.de obicei lansez cu doua cat mai aproape de stuf unde am nadit cu o zi inainte si cu una ceva mai in larg unde calculez eu ca s-ar termina locul de nadire.intr-o zi satul de copiii ciortanilor am lansat in stanga mea la 5-6m de stuf unde nu am nadit,nu pescuit pana atunci si ce sa vezi? cteno! 3 unu dupa altu,era dimineata ora 11 si trebuia sa plec spre munca.am aruncat la plecare cateva boabe si in partea stanga dar cu frica sa nu-i adun iarasi pe aia mici .chiar si caras.asta mi s-a intamplat la ultimele 3 partide cred,la plecare le arunc si-n stanga cateva maini de nada ca nu ma lasa inima sa plec asa dar insistent tot partea stanga o momesc mai bine la plecare.acum nu stiu ce sa fac...mi-e frica sa nu-i adun pe aia micii si in stanga si sa fuga iar chinezu de ei:-( ,ca deja mi-a intrat unu.pe fund e mal.. cu spuma flotanta nu am rezolvat nimic..uneori rezultate f bune cu owner C8(tija lunga si curbata),tin minte ca 3 cteno unu dupa altu au intrat la fox sssp,forfac armadillo destul de lung,peste 30 cm si gros de 45 lb..de obicei folosesc cel cu camasa unu de la sufix sau fara camasa au dat rezultate bune si carligele cu tija lunga si dreapta cred ca tot de la fox dar seria 2 (cred) nu cele teflonate..la doua monturi am leadcore vre-1m..ce sa zic,am incercat si incerc in continuare tot felu de variante de obicei foloseam la monturi sufix cu camasa verde,am incercat si unu cu camasa maro mai subtire..foarte mult imi doresc sa incerc carligele alea cu deschizatura mai mare cum ar fi korda wide gape,imi inspira f multa incredere,sper sa le gasesc cat mai rpd..in general am mers ca si marime cu nr 4 dar vreau sa trec pe nr 2..uneori am o trasatura destul de violenta si nimic..am si scapat cativa cteno,eu zic ca nu din greseala mea,la mal firul fiind intins,s-a descatat(poate si din cauza ca folsesc carlige cu spin mic.nu folosesc carlige fara spin,nu-s atat de 'sportiv'si as deveni prea mandru de mine dar nici cu spinul de 3 ori mai mare decat grosimea carligului)..folosesc doar fire textile..ce parere aveti pentru un cteno de 5-8 kg nr 4 la carlige este prea mic?de ex wide gape.sa trecem la momeli:tot am citit ca i-ar placea lucerna,nu stiu despre ce e vb.,de iarba aia ca trifoiu ce creste la bunica-mea sau este speciala de pescuit..seminte de canepa sa mai bag in bulgari sau doar adun crapu comun care e prea mic?nu prea am incredere in povestile ca tenul paste iarba..mai ales dupa ce proprietarul imi spune ca anu trecut niste prieteni de a lui prindeau ten la greu cu rama:lol:..nu am incercat si nici nu ma incanta ideea,eventual sa o pun pe firul de par.vreau sa va mai spun despre acea regula ca momeala de pe firul de par trebuie sa atinga curbura carligului la mine nu a functionat,vis/avi de cteno vorbind.ceva pareri,ponturi despre momeli nada daca vrea cineva sa de-a din casa imi sunt bine venite,cat si despre monturi sau alte greseli pe care le fac..
astept solutia minune cu care o sa scot ten dupa ten.
probabil ca v-am plictisit atatde tare incat nici nu ati avut rabdare sa cutiti tot, asta fiind nici 10% din cate mai am sa va povestesc din partidele mele scurte si dese iar povestile lungi si....tot dese?
Va multumesc celor care ati avut rabdarea sa cititi si va doresc sanatate si fire intinse perfect!
Va salut cu respecte !!!
ggeo
junior member

Mesajde DANY-555 » 12 Sep 2013 21:08

Ai mp.
DANY-555
junior member

Mesajde Emma30 » 11 Sep 2014 07:23

sant o noua pescarita de crap la dunare am 18 si ma folosesc de sprijinul lui tata pe acest forum pentr u a ma documenta despre noi tehnici sau vechi tehnici de prindere a stapanul crap pe locuri salbatice asa ca haideti sa discutam un pic despre el nade, monturi, tehnici,mici trucuri..............
Emma30
new member

Mesajde tzu_tzu_rel » 30 Sep 2014 07:06

Bine ai venit, sper ca ai observat ca topicul e deschis ...acum un an aproape. :-)

p.s. esti cumva galateanca? mai rar cu fetele la pescuit... :mrgreen:
student in timpul liber
tzu_tzu_rel
junior member

Mesajde înalt » 24 Oct 2016 12:09

Există, foarte plăcut pentru a găsi oameni care au aceeași pasiune. Te salut:).
înalt
new member

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare