Echipament crap pentru incepator cu buget redus

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde mihai florescu » 24 Oct 2014 08:44

gi0 scrie:Buna ziua.
Va rog sa aveti amabilitatea sa imi spuneti care este diferenta intre carligele de pescuit la somn si cele de pescuit la crap.
Din imaginile gasite pe net,nu prea vad diferente.Din pacate nu pot merge la un magazin cu scule de pescuit,nu sunt acasa.
Am cumparat 3 penn slammer,o lanseta telescopica de carbon 120g(altfel nu intra in valiza)si o mesina care se scufunda maxxx distance de 0,mm,14,6kg.Acum caut carlige,dar nu prea stiu ce a iau.Cum se fac monturile...sunt multe exemple pe net.
Multumesc.
Cu stima.

Diferentele sunt ,in principal marimea si robustetea materialului. Ca si sfat, cumpara un carlig gata legat si apoi incearca sa legi singur.
http://www.totalfishing.ro/advanced_sea ... ontura+esp
mihai florescu
senior member

Mesajde gi0 » 24 Oct 2014 15:24

Multumesc frumos pentru raspuns.
Imi puteti spune daca au un rol important tipurile de noduri folosite la monturi?
Daca da ,care este indicat la somn si care la crap?Pescuit de pe mal in lac,cu lanseta.
In zona ,asa am inteles,se prinde cel mai mult Tilapia.
Am cautat ceva monturi pe net,dar nu am gasit.Aveti idee daca montura de caras s-ar preta si pentru tilapia?
Cred ca seamana mult cu bibanul...sau ma insel?
Va rog sa nu va mirati ca pomenesc de acest peste.In Ghana se gaseste din abundenta,si unele exemplare sunt chiar de invidiat.

Cu stima.
Fişiere ataşate
loadfoto.php.jpg
Acesta este tilapia,comun in mai multe tari africane.Sunt si rosii,cu o carne gustoasa ,dulce,si sunt si albastri,foarte frumosi.
loadfoto.php.jpg (11.36 KiB) Vizualizat de 1439 ori
loadfoto.php(3).jpg
Acesta este un peste tigru,prins in Volta,ca si primul
loadfoto.php(3).jpg (9.32 KiB) Vizualizat de 1439 ori
loadfoto.php(2).jpg
Un alt peste fromos ca si captura,nu stiu cum se numeste.
loadfoto.php(2).jpg (10.53 KiB) Vizualizat de 1439 ori
gi0
new member

Mesajde ghicat » 02 Aug 2017 09:00

Crede-ma, ca anul trecut am facut partide doar de 12h, cu toate ca mi-ar fi placut sa folosesc un boilies tare intr-o partida de 24h. Timpul nu mi-a permis! Dar macar am avut un echipament decent, chiar daca pescuiesti in weekend sau o saptamana. Trebuie sa te bazezi pe echipament !

______________________________________________________________________________________
Autoclave france | Contre angle bague verte
ghicat
new member

Anterior

Înapoi la Echipamente si accesorii