Montura cu plumb detasabil

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 29 Aug 2003 14:05

este un fir textil tubular cu plumb in interior, in bucuresti cred ca au la senzor in crangasi sau la cpt hook la obor
Nu face ce nu-ti place!

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 29 Aug 2003 14:24

carprom scrie:Eu personal pescuiesc doar aceasta montura ptr. ca este una din cele mai sigure. doar ca in loc de tub folosesc Lead Core.

Big Carps
carprom :wink:
sa intzeleg ca pe rau nu pescuieshti?

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 29 Aug 2003 14:32

Nu pescuiesc pe Riu, ci doar in Rin(fluviu) sau in Porturi. In Olanda pescuiesc in Canale.
Si daca asi pescui in Riu asi folosi aceasii montura doar cu un plumb ptr. curenti.
Cu ce montura pescuiesti tu in Riu ?, poate voi avea si eu vreodata ocazia.

Big Carps
carprom :wink:

Bogdan
new member
Mesaje: 7
Membru din: 29 Aug 2003 09:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan » 29 Aug 2003 14:59

Multumesc tuturor pentru ajutor.
Domnule Iliuta, ce-nseamna vartej de 10? Se masoara in ceva? Pentru ca v-am spus, vartejul pe care-l am eu e destul de mic, si n-as vrea sa am surpriza de a mi se rupe. Cum pot sa-mi dau seama ce numar este?
Bogdan

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 29 Aug 2003 15:46

nu cred ca marimea poate fi comparata cu o masura standard
pursi simplu te duci la un magazin si ceri un vartej de 10, acela e cel mai mic pe care eu il folosesc la pescuitul crapului
Nu face ce nu-ti place!

Bogdan
new member
Mesaje: 7
Membru din: 29 Aug 2003 09:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan » 29 Aug 2003 15:53

Multumesc si fir intins tuturor!
Bogdan

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 29 Aug 2003 16:30

carprom scrie:Nu pescuiesc pe Riu, ci doar in Rin(fluviu) sau in Porturi. In Olanda pescuiesc in Canale.
Si daca asi pescui in Riu asi folosi aceasii montura doar cu un plumb ptr. curenti.
Cu ce montura pescuiesti tu in Riu ?, poate voi avea si eu vreodata ocazia.

Big Carps
carprom :wink:
Am priceput!Eu am ramas la clasicul plumb culisabil pe care il leg deasupra unui vartej.Plumbul are forma de paralelipiped tronconic plat,cantarind intre 60g shi 100g,turnat pe un tub siliconic de lungimi diferite.

Am auzit ca in Olanda se pescuieshte mult din vaporash(shalupa,barca)Este adevarat?Ce specii de peshti prind aceshtia?

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 31 Aug 2003 22:01

Draga Gigi, singurelele vaporase pe care le-am vazut au citeva tone, si cind trec alea "sar" si pesti din apa.
Daca apesi pe acest Link si intri in fisierul cu "vaporul" vei vedea de ce e vorba. http://de.photos.yahoo.com/carprom

Big Carps
carprom :wink:

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Montura cu plumb detasabil

Mesaj de Vali » 04 Sep 2003 08:39

Eu folosesc montura cu plumb detasabil si la Prut, si in Delta. Mi se pare foarte buna pt. pescuitul in ape curgatoare, acolo unde, in general pescuiesti pe langa buturugi, etc. In timpul drilului, carligul fiind in gura pestelui, singurul care se mai poate agata este plumbul. Daca montura este buna si conectorul cedeaza cand trebuie, plumbul se desprinde, nu pierzi toata montura si poti scoate pestele. Monturile mi le cumpar de la SERT, iar plumbii ii adaptez la conditiile de pescuit (plati, 80 - 90 gr, cu vartej).

Important este ca lungimea varnisului pe care il cuplezi la agrafa Safety sa fie cel putin egala cu lungimea forfacului, pentru a evita incurcarea forfacului in jurul firului principal.

Eu folosesc un vartej putin mai mare decat cel care este inclus in setul cu montura. In felul acesta transform montura din semi-fixa in culisanta (este mai sensibila si imi permite sa sesizez orice trasatura, oricat de fina).
Vali

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 04 Sep 2003 12:06

nu ai rateuri la montura culisanta?
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns