Montura cu plumb detasabil

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Montura cu plumb detasabil

Mesaj de Vali » 04 Sep 2003 12:20

Rateuri am destul de putine si de cele mai multe ori este vorba de pesti intepati prost (simti cand se desprinde carligul si scapa). Rateurile le evit folosind mulinete cu baitrunner (se simte orice trasatura cu o montura culisanta). Nu ma grabesc si nu intep din prima, las mereu pestele sa mai ia fir. In felul acesta sunt sigur ca il prind cu carligul in gura, iar la intepare de cele mai multe ori carligul de infinge in mijlocul buzei inferioare.

Rateurile de care spuneam sunt determinate cred in mai mare masura de montura si tipul de carlige folosite decat de faptul ca vartejul nu este fixat in agrafa safety. De aceea incerc sa folosesc carlige si noduri care sa imi dea acel efect "line-aligner" care sa imi asigure inteparea (ochet orientat spre interior, nod knotless).
Vali

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 04 Sep 2003 12:56

ciudat, eu am avut foarte multe rateuri la acest tip de montura in sensul ca pestele tragea si lasa momeala, cred ca simtea opozitie prea mare din cauza firului pe o lungime mare. de cand folosesc monturi semifixe am f rar rateuri, practic pestele se inteapa din greutatea plumbului.

la carlige folosesc si modele cu ochetul spre exterior, dar varful este spre interior si atunci forta de tractiune este exact pe varful carligului
Nu face ce nu-ti place!

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Montura cu plumb detasabil

Mesaj de Vali » 04 Sep 2003 13:28

Sa-ti explic de ce procedez astfel:

Am considerat ca la rau, fiind curentul puternic, dupa ce se fixeaza plumbul pe fund, forfacul va fi intins. In cazul in care as folosi o montura semifixa, atunci cand crapul ar incerca momeala ar simti rezistenta din partea plumbului si este foarte posibil sa abandoneze momeala mea si sa se multumeasca cu nada. La montura culisanta, crapul vine, incearca, nu simte cine stie ce rezistenta, ii place momeala (sper), o insfaca, simte carligul, da sa scuipe, etc, etc... l-am luat!

Baitrunnerul este reglat foarte fin, atat cat curentul sa nu miste plumbul de pe loc. Crapul nu simte rezistenta din partea firului pentru ca acesta culiseaza usor prin varnisul care e conectat de agafa safety. Chiar daca fundul este malos, plumbul nefiind culisant nu imi afunda montura in mal si nu ii ia din sensibilitate. Pot astfel sa sesizez muscatura si, in momentul in care a plecat, sa actionez.

Eu folosesc carlige StarBaits S300, nr. 4 si 6. Le-am incercat si la balta si in Delta si sunt multumit. Au ochetul orientat spre interior si varful drept. Sunt foarte agere si am putine ratari cu ele.
Vali

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 04 Sep 2003 13:39

eu am observat exact contrariul
la montura culisanta cum am mai zis pestele lasa momeala pana apuc eu sa intep pe cand la montura semifixa pana isi da seama ca e teapa e gata intepat, adica atunci cand s-a ridicat cu gura de la sol de unde a luat momeala din greutatea plumbului (nu folosesc sun 100g) carligul i-a trecut deja prin buza de jos.

la carlige sunt mare fan ashima, sasame si hayabusa, de la fiecare imi plac anumite serii (nu toate) si in general folosesc numere mari 1-2/0 rar 2 si 4.
Nu face ce nu-ti place!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 05 Sep 2003 09:30

Safety Bolt Rig trebuie sa fie semifixa, nu culisanta. Firma Nash (daca nu ma insel, Kevin Nash e chiar inventatorul monturii) face clipsuri cu gaura laterala, in asa fel incat ochiul vartejului intra in clips si e legat apoi pe dinafara cu o bucata de fir. Odata legat, vartejul nu va iesi din clips sub nici o forma, nici macar la smucituri puternice (cum zice Iliuta). Daca clipsul n-are gaura laterala pentru legarea vartejului, da, o smucitura puternica poate scoate vartejul din clips.

Priza aceasta foarte solida intre clips si vartej are ca scop eliberarea plumbului. Cand testezi montura, trebuie sa tragi cu o mana de forfac (care e legat de vartej, care e bagat in clips etc.) si cu cealalta de plumb. De fiecare data, plumbul trebuie sa cedeze si sa iasa din clips. Daca iese vartejul, nu plumbul, montura nu-si indeplineste functia si nu va fi o montura cu plumb pierdut. Greseala frecventa in asemenea cazuri e ca pescarul a infipt prea mult acel cauciuc conic cu care se asigura clipsul. Rolul cauciucului e sa tina plumbul exact cat sa nu se desprinda in aruncare si sa nu se piarda pe o recuperare normala, dar sa elibereze imediat plumbul imediat daca e necesar.

Alte clipsuri (Korda, Fox, Armaled sau, pe la noi, Cormoran) n-au orificiul lateral. Insa toate sunt facute pentru o montura semifixa, in nici un caz culisanta, fiindca montura semifixa asigura inteparea pestelui. Chiar asta vrea sa spuna Bolt Rig - verbul englezesc "to bolt" inseamna aici "a se precipita", "a se repezi". Mecanica monturii e urmatoarea: pestele ia carligul, parcurge o distanta care depinde de lungimea forfacului, dupa care se blocheaza in greutatea plumbului si se inteapa superficial. Atunci fie scuipa carligul (lucru perfect posibil, exista diverse marturii ale unor pescari care au vazut pestii hranindu-se si au putut observa crapi care absorbeau si scuipau carligul fara sa miste firul absolut deloc si fara ca senzorul sa sesizeze nimic), fie nu reuseste sa-l scuipe si se repede sa scape, intinde firul, declanseaza alarma etc.

De obicei, cu o asemenea montura, pescarul nu are trasaturi line, treptate, cum se intampla la monturile culisante (care pot fi si ele culisante pana la un punct), unde poti urmari plecarea lenta a pestelui cu momeala, ci trasaturi brutale. Cand vezi trasatura, pestele e deja agatat - asta nu inseamna ca nu trebuie sa intepi.

Mai exista un avantaj al monturii. Daca pescuiesti la distanta, cu plumb greu, te ajuta sa nu sesizezi trasaturile pestilor mici. Am fost saptamana trecuta in Delta cu un prieten, el arunca la vreo 70 de metri cu o montura culisanta, eu aruncam la vreo 110 metri cu o montura Safety Bolt, in care clipsul era pus pe un fir cu miez de plumb (leadcore). Amandoi dadeam la boilies. La el, bambina dansa tot timpul, pusa in miscare de platicile ca palma care ciuguleau boiliesurile si miscau firul, la mine nu se vedea nici o miscare. Platicile ciuguleau si la mine, dar trasatura lor nu era suficient de puternica sa ia doua boiliesuri si sa miste un plumb de 85 de grame. Vedeam doar doua, trei trasaturi de crap pe zi, foarte brutale.

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Montura cu plumb detasabil

Mesaj de Vali » 05 Sep 2003 11:53

Inteleg acum mecanica monturii. Pe forumurile englezesti pe care am incercat sa ma documentez privind safety bolt rig, se ridica doar problema sigurantei pestilor. Acolo se spunea ca vartejul trebuie fixat in agrafa safety (si dadeau exemplu agrafele Nash de care spuneti dumneavoastra) tocmai pentru a garanta desprinderea plumbului. Asta se intampla in conditiile in care majoritatea celor care postau foloseau fie leadcore ca inaintas, fie shock-absorber-e de 30 - 50 lbs, iar montura safety nu ar fi putut sa treaca de nodul voluminos dintre shock-absorber si firul principal. Astfel, in caz de rupere a firului principal, pestele ramanea cu plumbul agatat.

Eu nu folosesc nici leadcore, nici shock-absorber, deci nu am acest gen de probleme. Singura problema este ca pestele care scapa ar tarai dupa el foarte mult fir care s-ar agata de ceva pana la urma.

Revenind la mecanica monturii, am de gand sa urmez sfatul si sa o folosesc cu vartejul fixat in agrafa. Prefer montura semifixa in locul uneia fixe (in genul celei Nash). Sunt curios care vor fi rezultatele. Nu pot folosi plumbi atat de grei ca dl Iliuta, insa sper ca montura functioneaza la fel de bine si cu plumbi de 80-85 gr (greutatea optima care poate fi lansata cu betele mele).

Referitor la trasaturile pestilor mici, acelasi lucru care i s-a intamplat prietenului dumneavoastra mi s-a intamplat si mie in Delta. Nu era vorba de platici, ci de niste carasi furibunzi.
Vali

Scrie răspuns