tehnici de nadire invechite

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 19 Aug 2003 14:16

Hm, vroiam sa-mi reglez sensibilitate la senzori, fiindca ma enerva vintul iar malul fiind abrupt am alunecat si m-am tot dus. Ce sai faci se mai intimpla, mai rau sa nu fie.

Big Carps
carprom :wink:

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 19 Aug 2003 14:25

ja,ja,ja....
carprom data viitoare incarca mai greu swingerele.(no offense)

Vlady
new member
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2003 02:19
Localitate: Timisoara

Mesaj de Vlady » 20 Aug 2003 11:26

Oameni buni, halvaua e mama nadelor, e un element care nu trebuie sa lipseasca mai ales din mamaliga, dar mare grija, halvaua inmoaie mamaliga, antidotul pt a intari o mamaliga inmuiata cu halva e painea, dar nu cred ca spun nimik nou prin asta; in alta ordine de idei i-as ruga pe cei care sunt din Timisoara sa-mi zica si mie de unde se mai cumpara halva ca e criza mare, eu am fost pe la vreo 20 de magazine al batran la fel si nu gasim nici unde, acuma ma limitez in a folosi floare macinata, dar asta e un surogat subtire, asa ca va rog din tot sufletu ajutati-ma.
Get rich or die tryn

ionica
new member
Mesaje: 1
Membru din: 22 Aug 2003 18:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de ionica » 22 Aug 2003 19:16

Vlady,

Halvaua -de cumparat- se gaseste greu si prin Bucuresti, desi daca cunosti ceva magazine cu specific turcesc sau arab, ai sanse sa-ti cumperi cata vrei, nu-i foarte ieftina dar oricum rezolvi cumva aceasta problema, dar cred ca in Banat e mai problematic... nu prea ajung produse alimenare orientale pe la voi...
Pe vremuri, in magazinele alimentare social(iste) halvaua se gasea intotdeauna... lumea sarmana o manca pe paine, mai ales in perioadele de post... era in calupuri ca si marmelada...
Incerc sa te ajut cu o reteta de halva, gasita intamplator, intr-o revista gastronomica... ma gandesc ca poate te va ajuta sa ajungi la o compozitie de halva " SALVATOARE ", reproduc mai jos exact reteta, asa cum am citit-o in revista :
MATERII PRIME :
400 gr. seminte de floarea soarelui(prajite, cu coaja cu tot); 400 gr. faina de grau; 400 gr. zahar; 200 ml lapte; 100 mil ulei.
METODA:
Se trec semintele cu coaja cu tot prin masina de tocat. Faina se caleste intr-un vas uscat pana cand se ingalbeneste la culoare. Se amesteca faina cu semintele tocate si compozitia obtinuta se mai da o data prin masina de tocat. Se amesteca apoi cu zaharul si cu laptele fierbinte. Se adauga si uleiul incins si se amesteca repede totul ca sa se omogenizeze compozitia.
Compozitia astfel obtinuta se pune la racit in forme.
La aceasta compozitie se mai pot adauga, dupa gust: alune, migdale, fistic, cacao, nuci, stafide... etc.

Reteta este pentru ....ATENTIE !: CONSUM UMAN...sunt sigur ca o poti adapta-ca nada/momeala pentru pecuit- asa cum iti doresti, personal n-am incercat sa o realizez.
Parerea mea este sa incerci sa o "experimentezi" cu cantitati mai mici din ingredientele descrise, dat fiind ca reteta nu precizeaza daca faina calita(ingalbenita) se amesteca cu "faina de floarea soarelui" in stare calda sau rece.
Cat despre "gust".. de-aici din ... Capitala Miticilor nu-ti pot spune ce prefera crapii banateni....

Mult succes ( la prepararea retetei ) si FIR INTINS !!!!!

Ionica, Bucuresti
ionica

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 01 Sep 2003 12:43

" Get rich or die tryn"

Cred ca esti mort de mult.

Vlady
new member
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2003 02:19
Localitate: Timisoara

Mesaj de Vlady » 05 Sep 2003 22:45

Cel putin ar fii trebuit sa fiu, sau sa fim.
Get rich or die tryn

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 09 Sep 2003 09:12

ce ati patit prieteni de sunteti asa morbizi.
gica ce e nu mai ai ce vinde in piata?incearca sa plasezi niste guvizi ca poate tine figura.
referitor la banatu-i fruncea am o parere destul de naspa despre treaba asta. am locuit patru ani la timisoare si sincer nu ma dau in vant dupa banateni...cu mici exceptii.(nu te supara vlady stii vorba aia :persoanele de fata se exclud)

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 09 Sep 2003 14:20

Cu oltenii.......?
Nici astia nu va plac?
Poate americanii!Nici astia, ca-s impushcacioshi de crapi?

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 09 Sep 2003 14:27

mie imi plac nemtii ,daca as putea as importa cateva vagoane,si i-as plasa pe la presedintie,senat, camera deputatilor,csj,mf,etc

Vlady
new member
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2003 02:19
Localitate: Timisoara

Mesaj de Vlady » 09 Sep 2003 23:48

Imi place ideea ta cu importul de nemti, dar imi zici si mie de ce nu-ti plac banatzenii?
Si Danko cu toate ca sunt de parerea ca oltenii si miticii sunt pleava Romaniei nu am nimik cu oltenii pt. ca asa i-a lasat Dumnezeu, asa ne-a lasat pe toti, asta e trebuie sa ne acceptam cu bune si rele, chiar daca altii au mai multe rele, tot romani ne chemam si unii si altii.
Get rich or die tryn

Scrie răspuns